Yeşil Çay Faydaları ve Zararları

Yeşil çay faydaları ve zararları nelerdir konusunda bilgilenmeden yeşil çay tüketmek aslında çok da doğru değildir. Yeşil çay günümüzün altın çayları arasında gösterilen ve faydası bilimsel olarak kanıtlanmış nadir bitkilerden biridir. Ancak tüketimi günde 2 fincanı geçmemelidir.

Her ne kadar bir çok bitki çayının faydaları sayılsa da bunların bir çoğu varsayımsaldır ve bilim adamlarının bunun üzerine çalışmaları da çok azdır.

Lakin yeşil çay bu konuda da diğer bitki çaylarından ayrılıyor. Yani bilim adamları yeşil çay üzerine ciddi çalışmalar yapmışlar ve bu konuda da bir çok fayda zarar tespit etmişlerdir.Eğer siz de yeşil çayı düzenli tüketiyorsanız bunları bilmenizde kesinlikle fayda var.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 1. Yoğun Miktarda Antioksidan İçerir: Peki sürekli duyduğumuz ve faydalı olduğunu artık anladığımız bu antioksidan nedir neye yarar? Antioksidan; hücrelerdeki hasar yapan molekülleri engelleyip hücrede hasar oluşmasına engel olan moleküllerdir diyebiliriz. Yani yeşil çayı düzenli tükettiğimizde bu moleküller artarak hücre hasarını engeller.
 2. Yağ Yakımını Hızlandırır: Özellikle de diyet listelerinde sıkça gördüğümüz yeşil çayın amacı ve etkisi tam da budur. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile düzenli tüketildiğinde kilo vermemize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıyeten düşük kalorili olması da bu anlamda büyük avantaj sağlar. 1 fincan yeşil çay 2 kaloridir.
 3. Daha Zinde ve Dinç Hissettirir: İçerisinde bulunan kafein sayesinde kafeinin olumlu etkisi olan bilişsel fonksiyonu artırır ve sizi daha zinde hissettirir. Kahve içerisinde bulunan kafein de aynı görevi görmektedir ancak kahvedeki miktar kadar kafein yeşil çayda bulunmuyor. Bu yüzden de yeşil çay içerisindeki kafein miktarı, çarpıntı gibi sıkıntılara yol açmadan dinçlik ve zindelik sağlar.
 4. Depresyon ve Anksiyeteyi Azaltmaya Yardımcıdır: Yeşil çay içerisinde bulunan L-teanin olarak adlandırılan aminoasit, kanın beyin bariyerini geçebilen bir yapıya sahiptir. Bu sayede de anksiyete, depresyon ve algı bozukluğu ile dikkat eksikliği gibi sorunların giderilmesinde büyük önem taşır.
 5. Diyabeti Engeller ve Diyabet Hastalarında İnsülin Direncini Düşürür: Bilimsel olarak yapılan araştırmalara bakıldığında şeker hastalarının düzenli olarak yeşil çay tüketmeleri insülin direncinin düşürülmesine fayda sağladığı kanıtlanmıştır ve yine düzenli yeşil çay tüketenlerin şeker hastalığına yakalanma oranlarında düşüş olduğu görülmüştür.
 6. Kalp Sağlığını Korur: Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerde görülmüştür ki kolesterol seviyesi düşerek kalp damar sağlığında büyük faydalar sağlanmaktadır. Yeşil çay faydaları ve zararları denince ilk akla gelen faydalardan biri budur.
 7. Kansere Yakalanmaktan Korunmayı Sağlar: Yeşil çay tüketiminin, çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından olan kanserin önlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki düzenli yeşil çay tüketen kişilerde özellikle de prostat ve göğüs kanserine yakalanma oranı ciddi manada düşmüştür. Bu da yine yeşil çay içerisinde bulunan antioksidan maddeden kaynaklanmaktadır.
 8. Mineral Açısından Zengindir: İçeriğinde bulunan yüksek mineral sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan mikro besin öge gereksiniminin tam anlamıyla karşılanmasını sağlar. Yeşil çay faydaları ve zararları sorusunda fayları hakkında bilgi sahibi olduk.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın zararları nelerdir sorusu yeşil çay faydaları ve zararları kısmında cevaplanması gereken bir kısımdır.

Herkes yeşil çay tüketebilir mi? İstediğimiz kadar yeşil çay tüketebilir miyiz? Tüm bunların cevabı hayır. Her bitkide olduğu gibi yeşil çay da içerdiği kuvvetli bileşenler nedeniyle aşırı tüketilmemeli ve bilinçsizce tüketilmemeli. Aksi taktirde fayda elde etmeyi beklediğimiz yeşil çay vücudumuzda bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. Bunlar da ;

 1. İlaçların Etkisini Azaltır: Yeşil çay, eğer ilacınızın içinde beta bloker bulunuyor ise ilacınızın etkisini azaltacaktır. Bu maddeler daha çok tansiyon ilaçlarının içerisinde bulunuyor. Eğer tansiyon hastası iseniz ve ilaç da kullanıyor iseniz, yeşil çaydan uzak durmalısınız. Yeşil çay faydaları ve zararları denince ilk zarar budur.
 2. Demir Eksikliğine Neden Olur: Yeşil çayı günde 2 fincandan fazla tükettiğiniz taktirde demir eksikliği şikayetleriniz oluşabilir. Bunun sebebi ise içerisinde bulunan kafeindir. Bilindiği üzere kafein demir eksikliğine neden olan bir maddedir. Yeşil çay faydaları ve zararları kısmında zarar kategorisinde bu madde vardır.
 3. Böbrek Ağrılarına Neden Olabilir: Yeşil çay, içerisindeki antioksidan özelliği sayesinde vücuttan fazla ödemi yani suyu atmaya yardımcı olur. Ancak; bu durum fazla tüketildiğinde ya da yeşil çay ile birlikte yeterli su tüketilmediğinde böbreği aşırı yorarak ağrılara ve vücudun susuz kalmasına sebep olacaktır.
 4. Hamilelikte Düşüklere Neden Olabilir: Hamilelik döneminde bilindiği üzere hiçbir bitki çayı doktora danışmadan tüketilmemelidir. Çünkü bitkiler de çoğu zaman ilaç niteliğindedir. Bu bitkilerin başında da yeşil çay geliyor. Faydalarından bahsederken belirttiğim üzere yeşil çayın doğru ve yeterli tüketimi stresi ve depresyonu azaltır yani kasları gevşetir. Bu özelliği ile rahim kaslarını da gevşeterek bebeğin düşmesine neden olabilir. Hamile iseniz yeşil çayı tüketmeyiniz.
 5. Uykusuzluğa Neden Olabilir: İçerisinde bulunan kafein nedeni ile fazla tüketimi ve geç saatlerde tüketimi uykunuzun kaçmasına ve uykuya dalışınızın güçleşmesine neden olabilir.

Yeşil çay faydaları ve zararları kısmında sizleri aydınlatmaya çalıştık. Umarım gerekli bilgileri buradan almışsınızdır. Ayrıca bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir diğer mucizevi şifa kaynağını anlattığım Ada Çayının Faydaları ve Zararları yazımı da inceleyebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu