Aromaterapi Yağları Nelerdir?

İnsanoğlu geçmişten günümüze kadar araştırmaları sonucunda bitkilerin gücünü keşfedip bu güçten faydalanmak için çalışmalarda bulunmuşlardır. Çok eski tarihlerden bu yana alternatif tıbbın da vazgeçilmezi olan bu bitkiler hem ilaç sektöründe hem de kozmetik alanında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle bazı bitki çeşitlerinden aromatik yapıya sahip yani güzel kokusu olan bitkilerin çiçeklerinin, yapraklarının, meyvelerinin, dallarının ya da kabuklarının özel tekniklerle damıtılması işlemi sayesinde yağları elde edilmektedir.

Çeşitleri bol miktarda bulunan aromaterapi yağları kişilerin fiziksel ve ruhsal anlamdaki sağlıklarının
iyileştirilmesi amaçlı en çok masajla beraber uygulanmaktadır. Daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bu yağların birçok çeşidi bulunmaktadır. Yasemin yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, kekik yağı ve papatya yağı bunlardan bazılarıdır.

aromatherapy
aromaterapi yağlar nelerdir

1. Yasemin Yağı

Yasemin yağı, sahip olduğu benzoik asit, benzaldehit ve benzil benzoat gibi bileşenleri sayesinde cok iyi bir dezenfektan ve antiseptiktir. Dezenfektan özelliğiyle mikrop, bakteri ve mantarları öldürücü etkisi bulunmaktadır. Yaralara uygulandığında septik oluşumlarını engeller. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşmanızda yardımcı olan yasemin yağı solunduğunda solunum sisteminde gözlemlenen enfeksiyonları azalttığı gözlemlenmiştir.
Bağışıklık sisteminin dostu olan yasemin yağı, soğuk algınlığı ve bunun yanında oluşan kuru öksürüklerin azaltılması için de kullanılmaktadır.

Menstrüel döngünün düzenlenmesinde ve bu döngü ile sıklıkla yaşanan iltihaplanma ve ağrıların azalmasında etkilidir. Ayrıca yorgunluk, hormonal veya duygusal dengesizliklerin azalmasında, bulantı
ve ağrı gibi birçok pms belirtilerin azalmasında etkilidir. Pms ile ilişkili belirtileri iyileştirme etkisi bulunan yasemin yağı, kadınların regl sırasında rahat hissetmesini sağlar.
Yasemin yağı sahip olduğu aktif maddeleri ile bulunduğunuz ortama yaymak ya da cildinize sürmek ile size olağanüstü bir enerji aktarımı sağlayacaktır. Vücut sıcaklığını, kalp atış hızını ve beyin hareketinin algılama hızını arttırıcı etkileri bulunmaktadır.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, aromaterapide kullanımı sıkça tercih edilen yağlardan biridir. Hoş bir kokuya sahip olan bu yağ güzel bir çiçekten daha fazlasıdır. Lavanta yağının birçok konuda iyileştirme etkisi bulunmaktadır.

Uzun zamandır bilindiği üzere lavanta yağının baş ağrısı, uykusuzluk, saç sağlığı, zihinsel sağlık, cilt sağlığı gibi konularda etkisinin var olduğudur. Antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliğinden dolayı ciltte gözlemlenen aknelerin tedavisinde kullanılır.

Bunun yanı sıra tahriş olmuş cilt yapısını düzeltmek için de kullanılır. Kuru bir cilde sahip olanlar nem bariyerini korumak amaçlı lavanta yağını kullanabilirler. Aynı zamanda egzama rahatsızlığı bulunanlar da lavanta yağını kullanabilir bu sayede ciltte egzama nedenli oluşacak kaşıntı ve kızarıklar önlenmiş
olacaktır. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile ciltte meydana gelen leke oluşumlarını ya da ciltte oluşan kırışıklıkların oluşum sürecini iyileştirme etkisi bulunur.
Böcek sokmaları ve yaraları iyileştirme sürecinde de kullanılabilir. Lavanta yağı antimikrobiyal olduğu için saçlarda oluşan kepeklerin engellenmesinde büyük rol oynar. Bunun yanı sıra saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar ve saç derisine iyi gelmektedir.

3. Biberiye Yağı

Alternatif tıp tedavilerinde etkili bir kullanım alanı olan biberiye yağının çeşitli faydaları bulunmaktadır. En önemli faydalarından biri kanserli hücre oluşumunu önlemesi etkisinin bulunmasıdır. Antioksidan ve antibakteriyel özelliği ile cilt ve saç problemlerine iyi gelmektedir.

Saç dökülmelerini azaltmada, sivilce ve akne tedavilerinde tercih edilmektedir. Selülit masajlarında bu problemin en aza indirgenmesi için biberiye yağı masaj sırasında uygulanır. Biberiye yağı, zayıflama sürecinde de etkilidir. Antibakteriyel etkisi ile ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntıların giderilmesinde kullanılır.
Aromasındaki hoş ve keskin kokusu ile solunum yollarını rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.
Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinin yanında karaciğerde bulunan enzimlerin düzenli
çalışmasını sağlar. Mide hazımsızlıklarına iyi gelir. Kuvvetli bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir.

4. Kekik Yağı

Son derece faydalı olan kekik yağı, saç ve cilt sağlığının yanı sıra çeşitli hastalıkların oluşumunu da engeller. Kekik yağı faydalarının başında kalp krizinin engellenmesi ve baş ağrılarının giderilmesi yer almaktadır. Bu yağ, aynı zamanda adet düzensizliği yaşayan kadınların bu düzensizlikten kurtulması için oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunmaktadır. Kekik yağı, mideye iyi gelip güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Bununla beraber bağırsak problemlerinin tedavisinde de tercih edilmektedir. Sivilce, akne, yara ve kesik tedavilerinde de akla ilk gelen kekik yağıdır. Bu bitkisel tedavi sayesinde kesik, yara ya da sivilce gibi oluşan sorunların ortadan kolayca kalkması sağlanır. Bakım yağları arasında en çok tercih edilen kekik yağının yaşlanma karşıtı özelliğinin bulunması ile de sıkça kullanılmaktadır.

5. Nane Yağı

Nane yağı, nane bitkisinin mentol ve menton gibi uçucu bileşenleri içerir ve bu nedenle karakteristik bir nane kokusuna sahiptir. Nane yağı, çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılır ve özellikle solunum yolu problemlerinin hafifletilmesinde, sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde, ağrı kesici olarak ve stres ve kaygı bozukluklarının tedavisinde etkili olabilir. Bununla birlikte, nane yağı yüksek konsantrasyonlarda cilt
tahrişine neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Aromaterapi Yağları Nereden Alınır?

Sağlığa son derece faydalı olan bu ürün çeşitlerini https://www.aromaterapimarket.com/
sitesinden güvenle satın alabilirsiniz. Aromaterapimarket’de çeşitli bitki yağlarının en doğalını ve orijinalini bulabilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir Yorum

  1. Son zamanlarda 3 saatten fazla internette geziniyorum ama seninki gibi ilginç bir makale bulamadım. Güzel fiyat benim için yeterli. Benim görüşüme göre, tüm web sahipleri ve blog yazarları muhtemelen sizin yaptığınız gibi doğru içeriği oluştursaydı, web her zamankinden çok daha yararlı olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu