Öksürüğü Ne Keser?

Öksürüğü ne keser sorusu havaların soğuması ve hastalıkların artması ile birlikte gündeme gelen bir konudur. Öyle ki 2023 kışı itibari ile maskelerin de artık kullanılmamasından kaynaklı olarak bildiğiniz üzere büyük bir hastalık dalgası başladı.

Hem çocuklarda hem de büyüklerde öksürük de kişiyi en çok zorlayan gece uykusunu çok fazla etkileyen bir durumdur. Evinizde öksürüğü kesebilecek bir çok farklı yöntem bulunuyor. Ancak elbette öksürüğe neden olan hastalığı tedavi etmek öksürüğü kesmenin ilk adımıdır.

Öksürüğü Ne Keser Hemen?

Öksürük krizi tuttuğunda boğazı hemen rahatlatan formülleri sizler ile paylaşacağım. Bu karışımları bu süreçte evinizde bulundurmanız ani krizlerde can kurtaran olacaktır.

oksurugu ne keser
öksürüğü ne keser

ÖKSÜRÜK KESEN MACUN

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal,
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu,
 • Bir tutam karabiber

Hazırlanışı

Tüm malzemeyi homojen bir şekilde karıştırın ve öksürük krizi başladığında veya başlayacağını hissettiğiniz anda bir çay kaşığı kadar tüketin anında öksürüğünüzü kesecektir. Eğer bu karışımı çocuklar için hazırlayacak iseniz karabiber kullanmayınız. Aynı zamanda buradaki ürünlerden herhangi birine alerjiniz olmadığına emin olun.

BALGAM SÖKTÜREN VE ÖKSÜRÜK KESEN KÜR

Öksürüğü şıp diye kesen bir diğer kür ise turp kürüdür. Yine hazırlanışı son derece kolay olan bu kür öksürüğünüzü anında kesecek ve varsa balgamınızı da bitirecektir.

oksuruk icin turp kuru
öksürük ve balgam kesen kür

Malzemeler

 • Bal
 • Siyah turp

Hazırlanışı

Öksürüğü ne keser bir diğer yöntemi hazırlamak için;

Siyah turp olması kesinlikle gerekli olan bu kür için siyah turpun tepesini şapka şeklinde kestikten sonra içerisini bir miktar oyun ve içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Sonra kapağını kapatın ve turpunuzu bir bardağın üzerine oturtun.

Bir gece bekletin sabah kalktığınızda bardak içerisine turptan bir karışım salgılanmış olacak. Bu ballı sıvıyı tüketin ve hem öksürüğünüzden hem de balgamdan kurtulun.

ÖKSÜRÜK KESEN BİTKİSEN ŞURUP

Bildiğiniz üzere öksürük için de bir sürü şurup türü bulunuyor. Ancak özellikle çocuklar hem şurup içmek istemiyor ise hem de ilaç türevi olmayan bir ürün arıyor iseniz tamamen bitkisel olan hem büyüklerde hem de çocuklarda rahatlıkla kullanılabilen bir şurup önerim var.

prospan surup
öksürük şurubu

PROSPAN ÖKSÜRÜK ŞURUBU

Prospan eczanelerden veya internetten temin edebileceğiniz tamamen bitkisel bir öksürük şurubudur. Bu şurup öksürüğü anında kesen oldukça kurtarıcı ve aynı zamanda buruk ve kötü bir tadı olmayan çocukların da rahatlıkla ve severek içeceği bir şuruptur.

Tamamen bitkisel olduğu için açıldıktan sonra ömrü 6 aydır. Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmanız halinde çok faydalı olacaktır.

Öksürük Kesen Bitkiler

Yukarıdakilerin dışında öksürüğe iyi gelen ve boğazı rahatlatan bitkileri de gün içerisinde tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Bunlar;

 • Ihlamur,
 • Papatya,
 • Ayva yaprağı,
 • Bal,
 • Zencefil,
 • Ekinezya,
 • Yeşil çay.

Öksürük dışında mide bulantısına iyi gelen şeyler için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Burada sizlere öksürüğü ne keser hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu