Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sivilce problemi ne yazık ki her 10 kişiden dokuzunda hayatının bir noktasında görünen bir durumdur. Sivilce yapan yiyeceklerden uzak durarak bu problemi azaltmak mümkün.

Sivilceye yatkın bir cildiniz var ise öncelikle mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var. Özellikle de ergenlik sonrasında hala oluşan sivilceler normal kabul edilmez ve tedavi edilmesi gerekir.

Sivilce oluşumunun bir çok farklı sebebi vardır. Ancak bu sebeplerden en yaygını ve ilki tüketilen gıdalardır diyebiliriz.

Sivilce yapan yiyecekleri hayatınızda minimize ederek de sivilce oluşumunu engellemeniz mümkün olacaktır. Özellikle de sivilceye meyilli ciltler için sivilce yapan yiyecekleri tüketmemek çok daha önemlidir.

Sivilce yapan yiyecekler, gıdaların içinde bulunan etken maddelerle deri tabakası altındaki kanalları tıkar ve aknelere neden olur. Doğru bir beslenme programı cildi pürüzsüz tutmanın ve cilt üzerindeki hasarları gidermenin en önemli ayağını oluşturur.

Özellikle ergenlik döneminde artan sivilceler; hormonlardan, çeşitli gıdalardan ve yanlış kozmetik malzemeleri sonucu cildin havasız kalmasından kaynaklanabilir. Ancak sebep ne olursa olsun temelde deri tabakasının orta kısmının tıkayan bakterilerin oluşmasıyla cilt yüzeyinde ortaya çıkarlar. Zararsızmış gibi görünen birçok yiyecek akne yapan gıdalar listesinde yer alır:

Sivilce Yapan Yiyecekler

Sivilce yapan yiyecekleri bir başlık altında gruplayarak detaylandıralım dilerseniz. Böylece sivilce yapan yiyecekler konusunda hangilerini tüketmemek gerektiğini daha net anlamış olacağız.

Acılı ve Baharatlı Yiyecekler

Sivilce yapan yiyeceklerin başında gelen ilk grup acılı ve baharatlı yiyeceklerdir.
Gereğinden fazla tüketilen baharatlı ve acı yiyecekler vücut üzerinde birçok hasara neden olur. Sivilce yapan baharatlar arasında en bilineni toz veya pul kırmızıbiberlerdir. Bu baharatların sivilce oluşumu üzerinde doğrudan bir etkisi henüz kanıtlanmış olan bilimsel bir bilgi değildir.

Ancak bilinen cilt yüzeyine zararı sivilce ve aknelerin görünümünü belirginleştirdiğine yöneliktir. Sağlıklı bir beslenme programı için baharatlardan tatlandırma amaçlı yararlanmalı ve tüketimi abartılmadan gerçekleştirilmelidir.

bahartli gidalar sivilce yapar mi
acı ve baharat sivilce yapar mı?

Çikolata

Evet ne yazık ki çikolata da sivilce yapan yiyecekler arasında yer alıyor.

Çikolatalar, her zaman tüketilmek için can atılan yiyecekler listesinin başında yer alır. Ancak 1900’lü yılların başından bu yana devam eden bilimsel araştırmalar, çikolata ile akne arasındaki ilişki açısından tüketilmemesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Araştırmada kullanılan deneklere günde 2 kez bitter çikolata tüketilmiş ve sonuçları çok ilginç olarak kaydedilmiştir. Deneklerin tamamında araştırmadan sadece 2 hafta sonra akne problemi ortaya çıkmıştır.

Dolayısıyla çikolata ile akne arasındaki ilişkinin nedeni henüz tam olarak keşfedilmemiş olsa da doğrudan bir bağlantı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu ilişki araştırmayı yürüten bilim insanları tarafından çikolatanın sivilceye neden olan bakterileri artırdığı yönünde açıklanmıştır.

cikolata sivilce yapar mi
çikolata sivilce yapar mı?

Fast Food

Artık ne kadar zararlı olduğunu bildiğimiz ancak tüketmeye de devam ettiğimiz ürünlerden olan fast food yiyecekler de sivilce yapan yiyecekler arasında.
Fast food diye adlandırılan hazır ve işlenmiş gıdalar temelde de sağlıklı bir vücut için tüketilmemesi gereken yiyecekler olarak bilinirler. Bu alanda yapılan araştırmalar da fast food gıdaların akne oluşumu üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Özellikle içerdikleri yağ düzeyi bakımından hormonları etkileyen fast food gıdaların sivilce oluşumunu %24 artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda özellikle fast food olarak sivilce oluşumunu engellemek için tüketilmemesi gerekenler şu şekildedir:

fast food sivilce yapar mi
fast food sivilce yapar mı?
 • Bol yağlı patates kızartmaları,
 • Hamburgerler,
 • Kızarmış tavuklar,
 • Kola gibi asitli içecekler,
 • Sosisli sandviçler.

Hayvansal Gıdalar

Hayvanlardan elde edilen et ve et ürünleri sağlıklı olması nedeniyle beslenme programları arasında sıklıkla yer alır. Ancak bu durum et ve et ürünlerinin organik olarak elde edildiği ürünler için geçerlidir. Hayvansal gıdalar ile sivilce arasındaki ilişki tamamıyla hormonlu hayvanlardan kaynaklanır.

Hayvanlara verilen büyüme hormonları insan vücudundaki hormonların dengesini bozan bir tür ilaçlardır. Bu nedenle tüketilen et ve et ürünlerinin akneye neden olmaması için güvenilen yerlerden temin edilmesi gerekir.

İşlenmiş Tahıllar

Kan şekeri üzerinde ani değişimlere neden olan işlenmemiş tahıllar, akne yapan gıdalar listesinde önemli bir yere sahiptir. Bunun temel sebebi bu gıdaların akneye neden olan sebum üretimini artırmasına dayanır. Ciltte akne oluşumunu artıran gıdalar olan ve uzak durulması gereken işlenmemiş tahıllar listesi şu şekildedir:

 • Beyaz undan elde edilen ekmek, makarna ve tatlılar,
 • Kahvaltılık Gevrekler,
 • Krakerler,
 • Pirinç ve pirinçten yapılan noodlelar,
 • Sıvı tatlandırıcılar (mısır ve akçaağaç şurubu, agave, bal vs.)

Kuruyemişler

Çekirdeğin sivilce yapması halk arasında sıklıkla inanılan bir konudur. Bu bilgi bilimsel olarak da çekirdeğin içerdiği tuz ve yağ nedeniyle kanıtlanabilir bir durumdur.

Ama sivilceye neden olan kuruyemişler listesinde sadece çekirdek bulunmaz. Özellikle omega-6 yağ asidi bakımından zengin olan badem, ceviz ve çam fıstığı çok sık tüketildiğinde akne oluşumuna neden olmaktadır. Sağlık açısından önem taşıyan bu kuruyemişleri beslenme programından çıkarmak yerine sınırlı olarak tüketmekte fayda vardır.

cekirdek sivilce yapar mi
çekirdek sivilce yapar mı?

Omega 6

Akneyi artıran yiyecekler açısından omega yağ asitleri vücut içerisinde artırdığı enflamasyon sebebiyle sivilceyi artırmaktadır. Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri vücut fonksiyonu için oldukça yararlı bulunan yağ asitleridir.

Akneyi önlemeye yönelik doğru bir beslenme programı için her besin değeri türünden dengeli bir şekilde tüketmek gerekir. Dolayısıyla dengeli olarak tüketilmesi gereken bir diğer besinler de zengin omega yağ asitleri içeren balık, soya yağı, mısır ve kuruyemişlerdir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri doğru bir vücut gelişimiyle sağlıklı kemikler için beslenme programlarında mutlaka bulunmalıdır. Ancak tıpkı işlenmemiş tahıllarda olduğu gibi kan şekerini ani yükseltmesi sebebiyle akneler üzerinde artırıcı bir etken olmaktadır. Öte yandan hayvanlara verilen hormonlar bu konudaki araştırmaları da desteklemiştir. Dolayısıyla akneyi önleme yolları arasında organik süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yer alır.

Şeker ve Şekerli Gıdalar

Şeker temelli olan yiyecek ve içecekler insan vücuduna tahmin edilenden daha çok zarar vermektedir. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar özellikle karaciğer üzerinde şekerli ve asitli içeceklerin ciddi bir yağlanmaya neden olduğunu göstermiştir. Karaciğer yağlanması akne oluşumun temel nedenleri arasında görülmektedir. Bu nedenle akneden kurtulma yöntemleri açısından şeker ve şekerli gıdalar beslenme programı içerisinde olabildiğince az yer almalıdır.

Sivilce-Akne Oluşumu Nasıl Engellenir?

Cilt güzelliğinin ve pürüzsüzlüğünün temeli doğru beslenmeye dayanır. Bu nedenle akne yapan gıdalar listesinden uzak durmak önemli bir adım olacaktır. Ancak akneye karşı önlemler açısından vücudu destekleyici birçok diğer yöntem bulunur. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Bol su tüketmek,
 • Cilde temas eden cep telefonu, çanta ve kıyafet gibi ürünleri temiz tutmak,
 • Cildi sürekli olarak temiz tutmak,
 • Cildin hava almasını sağlamak,
 • Cildin nem dengesini korumak,
 • Cilt peelingini alışkanlık haline getirmek,
 • Makyaj ürünlerini yüzde çok fazla tutmamak,
 • Özellikle spor yaparken saçların ciltle maruzuna izin vermemek,
 • Stresten uzak kalmak,
 • Terlenen durumlarda teri cilt yüzeyinde bekletmemek vs.

Tüm bunların dışında ek olarak sivilce ile nasıl mücadele edilir konumuzu da inceleyebilirsiniz. Ayrıca bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu