Şiddetli Adet Sancısının Nedeni ve Çözümü

Şiddetli adet sancısının nedeni ve çözümü nedir merak ediyor iseniz tüm olasılıkları sizler için derlediğim bu yazıda bulacaksınız.

Şiddetli adet sancısı ve şiddetli adet kanaması nedir? Hangi durumlarda şiddetli ağrı ve fazla adet kanaması kabul edilir öncelikle bundan bahsedelim.

Şiddetli adet sancısı dediğimiz ve normalin dışına çıkan ağrı sizi sosyal hayattan soyutlayacak, evde kullanılan ağrı kesicilerin sizi rahatlatmaya yetmediği türdeki ağrılardır.

rengl sancisi nasil gecer 1
şiddetli adet sancısı nedenleri

Şiddetli adet kanaması ise; ortalama bir kadın 2 saatte bir döngü boyunca ped değiştirir eğer siz yarım saat, bir saat civarı pedin dolmasından dolayı değiştiriyor iseniz bu normal kabul edilmez. Aynı zamanda menstrual cup kullanımında adet miktarınızı çok daha net göreceksiniz. Eğer bu kaplardan kullanıyor iseniz kabınız 8 saatin altında bir sürede doluyor ise bu da normal kabul edilmez.

Özellikle de normalden farklı bir döngü ve ağrı hissediyor iseniz bu da genellikle farklı bir durum olduğunun işaretidir. Örneğin normalde adetiniz ağrılı ancak evdeki ağrı kesiciler ile giderilebilir boyutta iken bir anda dayanılmaz ağrılarınız ortaya çıktı ise ve normalden fazla kanamanız oluşmuş ise kesinlikle bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

Bu tip şikayetlerde erken davranmak çok önemlidir. Öyle ki örneğin şikayet sebebi bir kist ise küçük boyutta iken rahatlıkla ilaç tedavisi ile yok edilebilir. Ancak tedavi ve tanı ertelendikçe durum ameliyata kadar gidebilen sonuçlar doğurur. Bu yüzden kesinlikle vücudunuzda anormal gördüğünüz durumları uzmana danışmalısınız.

siddetli adet sancisi 1
regl sancısı

Şiddetli Adet Sancısının Nedeni

Şiddetli adet sancılarının başlıca nedenleri;

 • Rahim ağzında darlık,
 • Çikolata kistleri,
 • Rahim duvarını kaplayan dokunun uterusa doğru büyümeye başlaması,
 • Rahim tümörleri,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Bu nedenlerden rahim ağzı darlığı dışındaki tüm nedenler sonradan gelişebilen nedenler olduğu için her 6 ayda bir jinekolojik muayeneyi ihmal etmemekte fayda var.

Şiddetli Adet Sancısı Çözümü

Şiddetli adet sancısının nedeni öğrenildikten sonra doktorunuzun tedaviye başlaması ile ağrının neden olduğu durum ortadan kalkacaktır. Bunun dışında eğer kronik bir adet sancısı yaşıyor iseniz;

 • Adet döneminde kullanıma uygun olan ağrı kesiciler,
 • Sıcak su torbası,
 • Doğum kontrol hapının düzenli kullanımı,
 • Sıcak duş.
 • Ayakları sıcak tutmak gibi yöntemler ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.

Burada şiddetli adet sancısının nedeni ve çözümü hakkında bilgi verdim konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir Yorum

 1. Adet sancısına ne iyi gelir diye araştırırken sayfanıza denk geldim. Verdiğiniz önerileri uygulayacağım umarım faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu