Atopik Cilt Bakımı

Atopik cilde sahip iseniz; burada atopik cilt nedir, nasıl bakım ister, nasıl krem kullanılmalıdır, hangi tür ürünlerden uzak durulmalıdır, atopik dermatit nedir gibi atopik cilde dair aradığınız tüm cevapları bulacaksınız.

Atopik Cilt Nedir?

Aşırı kuru, döküntülü ve kaşıntılı ciltlere atopik cilt diyoruz. Atopi oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Neyse ki tedavi edilemez, bulaşıcı olan bir rahatsızlık olmaması oldukça avantajlıdır.

Atopik Dermatit Nedir?

Egzama olarak da bildiğimiz atopik dermatit cildin kronikleşmiş bir halde sürekli kuruması, kızarması ve kaşınması ile birlikte pul pul dökülmesine denilen rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığı bulunan kişiler dermotolojik ürünler ile rahatlama sağlayabilirler. Egzama rahatsızlığından muzdarip kişilerin aşırı kimyasallara maruz kalması bu tip rahatsızlıkları ne yazık ki artıran bir etmendir.

Atopik Dermatit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu rahatsızlık tedavi edilmediği taktirde;

  • Sosyal yaşamı etkileyecek ölçüde ilerler,
  • Ciltte çatlama ve kanamalar görülmeye başlar,
  • Kaşıntı artar,
  • Cilde yayılma olabilir,
  • Alerjik egzamaya dönüşebilir,

Egzamayı Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Bu durum kişiden kişiye değişerek kesin olmamakla birlikte gözlemlenmektedir. Ancak genel olarak; Yer fıstığı, süt, yumurta, aşırı baharatlı ürünler, fındık, soya ve kabuklu deniz ürünleri egzamayı tetikleyebilir.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Kuru cilde sahip olun ya da olmayın duşta aşırı sıcak suyla duş almak her zaman cildinizin ph dengesini bozacak ve koruyucu katmanınızı söküp atacaktır. Lakin bu kural atopik ciltler için daha da önemlidir. Atopik cildiniz varsa duş ısınızı olabildiğince ılık hale getirin ve duşta uzun saatler kalmamaya da dikkat edin.

Cildiniz için kullanacağınız duş jelleri ve sabunların da atopik ciltlere uyumlu olan özellikle eczanelerde satılan ürünler olması cildinizi bir hayli rahatlatacaktır. Duş sonrası ise ortalama 3 dk içerisinde nemlendiricinizi uygulamakta fayda var. Bunun sebebi ise duştan sonraki ilk 3 dk da vücuttaki gözenekler tam anlamıyla açıldığı için uygulayacağınız nemlendiricinin performansı yüzde yüz artacaktır.

egzama kasintisi
atopik cilt

Egzamaya iyi gelen temel olarak cildi daima nemli tutmak ve aşırı kurumasına izin vermemektir.

Atopiye Eğilimli Cilt Nedir?

Atopiye eğilimli cilde sahip olup olmadığınızı anlamak aslında oldukça basit. Cildiniz eğer; duştan sonra pul pul dökülüyor ise, sürekli sert ve gergin ise ve özellikle el ve ayaklarınızda aşırı kuruma var ise cildinizin atopiye eğilimi var demektir.

Bu yüzden de cildinizi nemlendirmek konusunda çok daha hassas olmanız ve kimyasal maddeleri cildinize temas ettirmekten kaçınmanız gerekecektir. Atopik bünye de denilen bu durum çoğunlukla ırsidir. Genlerinizde egzama türevi bir rahatsızlık var ise eğiliminiz olması muhtemeldir.

Bebeklerde Atopik Dermatit

Atopik dermatit daha çok bebeklerde görülmektedir. Ortalama her 5 bebekten birinde görülen bu rahatsızlık tedavisiz ve çözümsüz değildir.

Tedavisi için doktorunuza danışarak uygun krem ve cilt ürünlerini kullanmanız çoğunlukla yeterli olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin cildiniz temizlerken cildi tahriş edecek keseleme gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

Bebeklik dönemindeki atopik dermatit çoğunlukla büyüdükçe yok olan bir durumdur. Ancak tedavi edilmez ise kalıcı hale gelebilir.

bebeklerde atopik cilt
bebeklerde atopik cilt

Yetişkinlerde Atopik Cilt

Yetişkinlikte ortaya çıkan atopi stres kaynaklı olabileceği gibi genetik ve aşırı maruz kalınan kimyasallar kaynaklı da olabilir. Cildimize tercih edeceğimiz fazla kimyasal barındıran ürünlerin bazıları yan etki olarak atopiye sebep olabilir.

Bu yüzden mümkün olduğunca doğal ürünler tercih etmeli ve duşta aşırı sıcak sudan da kaçınmalıyız.

Atopik Cilt İçin Nemlendirici

Atopik cildinizi nemlendirmek için piyasada çok fazla ürün bulunuyor. Ancak bu ürünlerin içeriklerine dikkat ederek kullanmak çok önemli daha önce de belirttiğim üzere olabildiğince az kimyasal barındıran ve mümkün olduğunca da yağlı kremleri tercih etmek önemlidir.

Atopik cilt sürekli nem kaybettiğinden diğer ciltlerden farklı olarak yalnızca duştan sonra değin günde iki defa neme ihtiyaç duyar. Cildiniz kendini toparladığına inanana kadar günde iki defa nemlendirmeye devam etmek çok önemlidir. Bunun için cildinize uyumlu gece ve gündüz kremleri tercih edebileceğiniz gibi yoğun nem içeren anti alerjik yağları da tercih edebilirsiniz.

Vazelin türevi kremler genellikle tavsiye edilmekle birlikte doktorunuza danışarak da etkin nemlendiriciler bulabilirsiniz.

Atopik Cilt İçin Sabun

Atopik cilt için tercih edeceğiniz sabun mutlaka katı sabun olmalı. Özellikle de el yapımı doğal sabunlar size zarar vermeyecektir. Sürekli ellerimizi yıkamak durumunda olduğumuz pandemi günlerinde daha çok sabuna maruz kaldığımız için sıvı sabunlardan uzak durmalıyız.

Sıvı sabunlar daha fazla kuruluğa ve reaksiyona sebep olur. Bu yüzden kalıp doğal sabun tercih edilmelidir.

Atopik Cilt Temizliği

Atopik cildinizi temizlerken de asla sert ve bol kimyasallı ürünleri tercih etmemelisiniz. Bu cildinizin kuruluğunu ve kızarıklığını artıracaktır. Cildinizi nem verecek bir tonik ile temizledikten sonra ılık suyla yıkayın ve kağıt havlu ile kurulayın. Ardından doğal olduğuna emin olduğunuz bir gül suyunu direkt olarak pamuk yardımıyla cilde uygulayın ve öylece bırakın. Cilt temizliğinden sonra tek kullanımlık havlularla temizlemek de son derece önemlidir. Bu durum tüm cilt tipleri için geçerlidir.

Tüm bunların haricinde cilt peelingi uygulamak da atopik ciltler için çok önemlidir. Cildiniz sürekli ölü deri ürettiğinden pürüzsüz görüntüyü yakalamak için muhakkak bu ölü derinin vücuttan arındırılması gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak uygulayacağınız vücut maskeleri cildinizin nem açlığını karşılamalıdır.

Eğer lazer epilasyon gibi bir ışına maruz kalıyorsanız ise nem için bu süreçte iki kat fazla çaba harcamanız gerekir.

Her cilt kendine özeldir ve bir kişiye çok iyi gelen bir ürün size kötü gelebilir bu yüzden kendi kendinizin cilt doktoru olup cildinizi çok iyi tanımak ve nelerin iyi geldiğini keşfetmek cilt bakımının bir numaralı kuralıdır.

Atopik Cilt için Makyaj Malzemesi Seçimi Nasıl Olmalı?

Atopik cilt yağlı cildin aksine son derece hassas bir yapıya sahiptir ve kimyasallardan da diğer cilt tiplerine oranla iki kat daha fazla etkilenir Atopik ciltlerde kullanılacak ürünlerin bu yüzden olabildiğince az kimyasal içermesi en önemli kuraldır aslında.

Cildi koruyacak yağ katmanı az olduğu için tüm kimyasallar cilt içerisine kolayca ulaşarak tahrişe sebep olacaktır. Seçeceğiniz fondöten ve makyaj bazı direkt olarak cilde temas edeceğinden bu ürünlerin içeriğini dikkatle incelemeli ve uzun süre ciltte kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih etmek de son derece önemlidir.

Diğer bakım ve sağlık konuları için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu