Kokina Çiçeği Hakkında Merak Edilenler

Kokina çiçeği Yunanca kırmızı anlamına gelen kokina kelimesinden gelir. Kokina çiçeği yeşil yapraklar içerisine kırmızı renkteki silcan meyvesinin bağlanması ile ortaya çıkan bir çiçektir.

Yeni yılın müjdecisi olan ve yeni yıl denilince ilk akla gelen çiçek olan kokina İstanul Rumlarından gelen bir kültürdür.

Kokina Çiçeği Hikayesi Nedir?

Kokina bir yıl boyunca evde saklanır ve eğer yıl boyunca yapraklarını dökmez meyveleri çürümez ise kişinin ev sahibi olacağına inanılıyor. Aynı zamanda kokinanın kişiye şans getireceği düşünüldüğü için yeni yıl hediyesi olarak çokça tercih edilen bir çiçektir.

2 1
kokina çiçeği hakkında merak edilenler 5

Kokina Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Kokina ya da yılbaşı çiçeği bakımı aslında oldukça basittir. Oldukça dayanıklı olan ve uzun süre yaprak dökmeden durabilen bu bitkiyi yazın haftada iki kez kışın ise haftada bir kez sulamak yeterlidir.

Çok sıcak ve çok soğuğu sevmeyen kokina oda ısısında aydınlık ancak direk güneş ışığına maruz kalmayacak bir ortamda bulundurulmalıdır.

Diğer bir bakım yöntemi de haftada bir köklerini suda bekletmektir. Bir gün boyunca suda bekleyen köklerin besin ihtiyacı karşılanmış olur.

1
kokina çiçeği hakkında merak edilenler 6

Kokina Suya Koyulur Mu?

Kokina yani yılbaşı çiçeğiniz eğer demet şeklinde size geldi ise suya koyabilirsiniz. Suya koyduğunuz kokinanın suyu çok fazla dalları ıslatacak şekilde olmamalıdır. Aksine yalnız sap uçlarından su alacak şekilde suda bekletilir.

Çok su doldurularak dalların tamamen ıslanması kokinanın hızla çürümesine neden olur. Yine ılık oda ısısındaki bir ortamda ve direk güneş ışığına maruz kalmayan çok nem olmayan bir ortamda kokina vazoda da muhafaza edilebilir.

Kokina Canlı Bir Çiçek Mi?

Kokina hakkında merak edilen bir diğer konu da canlı olup olmadığıdır. Kokina canlı bir bitkidir. Ancak kırmızı meyveler de canlı olmasına karşın yeşil yapraklara ipler ile sonradan bağlanmıştır.

4 1
kokina çiçeği hakkında merak edilenler 7

Kokina Anlamı Nedir?

Kokina anlamı kişiye şans, mutluluk ve huzur getirmesidir. Kokina bu yüzden yeni yıl çiçeği olarak da adlandırılır. Yeni yılda kişiye tüm iyilik ve güzelliklerin yanında bolca şans getirmesi anlamına gelir.

Kokina Nerede Yetişir?

Kokina İran, Akdeniz bölgelerinde yetişir. Ülkemizde ise İstanbulda yetişen bir bitki türüdür.

Kokina Çiçeği Ne Zaman Atılır?

Kokina bitkisinin ne zaman atılacağı da kişiler arasında merak konusu halini almıştır. Yukarıda da belirttiğim üzere amaç bitkiyi bir yıl boyunca solmadan saklamaktır. Bir yılın sonunda artık bitkiyi atabilirsiniz.

Kokina Zararlı Mı?

Kokina bitkisi hoş görüntüsü ile göze hitap eden bir bitkidir. Ancak evine kokina çiçeği alacakların bilmesi gereken çok önemli bir ayrıntı bulunuyor.

Kokina üzerinde bulunan kırmızı meyveler zehirli bir yapıya sahiptir. Evinde evcil hayvan ve bebek, çocuk bulunan kişiler bu bitkiyi evlerinde bulundurmamalıdır. Bitkinin tüketilmesi halinde çok ciddi zehirlenmelere neden olur.

Burada sizlere kokina çiçeği yani yılbaşı çiçeği hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz. Diğer yaşam ve güzellik, moda, sağlık konuları için ise burayı tıklayabilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu