Kadın Yardım Dernekleri Nelerdir?

Kadın yardım dernekleri konusu hem sığınma yardımı, hem maddi yardım hem de şiddet ve acil yardım konusunda destek veren kurumlardır.

Kadınların zor durumda olmaları halinde başvuru yapabilecekleri bir çok farklı destek kurum ve dernekleri bulunuyor. Bu dernek ve kurumları sizler ile paylaşacağım.

Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı?

Şiddet gören kadın ne yapmalı nereye başvurmalı konusunda şunları belirtmekte fayda var. Şiddet anında oradan uzaklaşmak ve ayrılmak gerekir. Ancak eğer böyle bir imkanınız yok ise;

kades uygulama logo
kadın yardım dernekleri nelerdir? 4

Kadın Yardım Dernekleri

KADES

  • KADES: Kades uygulaması kadın ve çocukların şiddet, taciz vs gibi zor durumda kaldıklarında tek bir tuşla acil durum butonuna basarak yardım isteyebilecekleri bir uygulamadır. Kendini tehlikede hisseden her kadın ve çocuk bu uygulama ile çağrı yaparak en yakın polis merkezine iletilen çağrı ile yardım çağırmış olur. Kades uygulamasını indirmek için android telefonlardan burayı, apple telefonlardan ise burayı kullanabilirsiniz. Her kadının telefonunda bulunması gereken bu uygulama şimdiye kadar çok fazla hayat kurtarmış bir uygulamadır.

ŞÖNİM

  • ŞÖNİM: Yani şiddet önlem ve izleme merkezi de şiddet gören kadın ve çocukların danışmanlık alabileceği ve yol göstermek için yardım alabileceği bir merkezdir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan bu merkez nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında sizi bilgilendirecektir.
  • ALO 183 numaralı hattı arayarak size en yakın ŞÖNİM merkez numara ve adreslerini edinebilirsiniz. Dillerseniz bizzat gidip başvurabileceğiniz gibi bu merkezlerden yalnızca telefon ile de destek alabilirsiniz.
aile calisma ve sosyal hizmetler bakanligi 1484218
kadın yardım dernekleri nelerdir? 5

Kadın Konuk Evleri

Kadın konuk evleri şiddet, istismar gibi mağduriyetler sonucu kadınların sığınma ve saklanma ihtiyaclarının giderildiği bir kurumdur. Burada çocuklarınız ile birlikte sığınma ve gizlenme ihtiyacınız devlet tarafından karşılanır. Bu konuk evlerinin adres bilgileri bulunmamaktadır. Çünkü kadınların güvenliği açısından tehlike oluşturabilir. Bu yüzden de yine ALO 183 numaralı hattı arayarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Baro Kadın Danışmanlık Merkezleri ve Adli Yardım

Bir çok kadın da maddi olanak yetersizliğinden dolayı avukat tutamama, adli destek alamama gibi sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bu anlamda da maddi imkanınız olmaması durumunda sizlere destek verecek olan avukatlar ile buluşmanızı sağlayan uygulama bulunur. Bu uygulamadan destek almak için

Baro Kadın Hakları Merkezi Hattı  444 26 18 arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Kadın yardım dernekleri günümüzde oldukça aktif çalışmaktadır. Bu çalışmalarını kadınların daha konforlu ve insanca bir yaşam sürme haklarını elde etmeleri için sürdürmektedir.

Eğer şiddet görüyor iseniz çaresiz değilsiniz. Tek yapmanız gereken 183 numaralı telefon numarasını aramak ve yardım istemek.

Burada sizlere kadın yardım dernekleri hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz. Diğer kadın konuları için ise burayı tıklayarak ana sayfamıza dönebilirsiniz. Unutmayalım kadın yardım dernekleri bir tuş kadar yakınınızda. Kadın yardım derneklerine başvurmaktan çekinmeyelim.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu