Dekorasyonda Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyonda Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı? Ev dekore ederken en çok zorlanılan ve en çok da kafa karışkılığına neden olan konu da evdeki aksesuarlardır. Bu aksesuarların seçimi aslında evinizin havasını, tarzını belirleyen ve tabi aynı zamanda sizi yansıtan en önemli öğedir. Evinize alacağınız aksesuarlar için öncelikle odanızı; biblolarınızın nereye yerleştirilmesi gerektiğini ve evinizin stilini belirlemeniz bunu iyi tanımanız önemlidir. Aynı zamanda her odada bir star parça olması gerektiğini de unutmadan biblo alışverişinize çıkarsanız sizin için kısmen daha kolay ve bilinçli bir alışveriş olacaktır.

Örneğin; Salon Dekorasyonu için öncelikle listenizi oluşturun salonunuzun neye ihtiyacı var; Dekoratif bir Kilim Koltuk şalı Tablo Dekoratif bir aydınlatma Kırlent Minik Biblolar Zemin bibloları Çiçekler Aynalar

Bu liseteyi ihtiyacınıza ve dekorasyonunuza göre uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Bunu belirledikten sonra sıradaki adım tarzınız olmalı. Evinizde aslında nasıl bir hava hakim ya da nasıl bir hava hakim olsun istersiniz? Modern, retro, avangart, rahat ya da daha ciddi gibi… Bu soruyu da cevapladıktan sonra sıradaki soru star parçanız olmalı. Dekore etmek istediğiniz odanın bir merkez noktasını seçin ve oraya uygun olacağını düşündüğünüz materyali bulun. Bu bazen büyük bir tablo bazen ise oldukça hareketli bir lambader olabilir. Ardından küçük aksesuarlarınızın konumunu belirleyin ve konumlandıracağınız bibloların boyutlarını belirleyin. Tüm bu aşamalardan sonra aksesuar alışveriniz aslında yüzde elli tamamlandı diyebiliriz. Artık alışverişe çıkabilirsiniz. Bu konuda son derce seçici olmaya dikkat etmelisiniz zira aksesuar reyonlarının karmaşık ve bol çeşitli yapısı kafa karıştırmaya son derce müsaittir. Gerekirse odanızın her kısmının bir fotoğrafını çekerek oradaki görevlilerden de yardım alabilirsiniz. Böylece doğru ve dekoratif bir alışveriş yapmış olacaksınız Aksesuarlarınızı yenilemek de aslında en kolay yeniliklerden biridir. Büyük mobilyaların sağlayamadığı değişimi bazen şaşırtıcı biçimde küçük aksesuarlar sağlayabilir.

Aksesuar seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da koyacağınız zemin rengidir. Eğer zemin rengine çok yakın ya da aynı renkte bir aksesuar seçerseniz aksesuarınız hem sönük kalacak hem de dekoratif bir görüntüden uzaklaşmış olacaksınız. Son dönemde çokça kullanılan dekotarif aynalardan düşünüyorsanız da yine aynanın boyutuna ve şekline varsa üzerindeki motiflere dikkat ederek almakta fayda var. Bunun yanında tek renk veya az renkli bir odayı dekore etmeyi düşünüyorsanız yine ihtiyacınız olan renk değişimini aksesuarlarla sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu