Küçük Alanlara 10 Bebek Odası Dekorasyon Fikri

Dekorasyon konusunda en çok sorun yaşanan küçük odalardır. Bu küçük odalar genellikle bebek odası olarak kullanıldığı için doğru dekore edebilmek de çok önemlidir.

Küçük odalardaki tüm alanı en etkin şekilde kullanmak ve aynı zamanda şık bir dekorasyon elde etmek için nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl dekore etmeliyiz? Oda içerisinde kullanmamız gereken ve gerekmeyen eşyalar nelerdir? gibi aklınıza takılan tüm soruları cevapladık

1.Dikdörtgen Küçük Bebek Odası Dekorasyonu

kucuk ve sik bebek odasi
küçük bebek odası dekorasyon fikri

Sizin de kare değil de uzunlamasına bir küçük odanız var ise ve bu odayı bebeğiniz için dekore etmek istiyorsanız görselde gördüğünüz üzere tek bir duvarı doldurarak dekore edebilirsiniz. Böylece hareket alanını kısıtlamadan hem ferah hem de son derece şık bir oda elde edebilirsiniz

Bu tip bir odada kullanabileceğiniz eşyalar; bebek beşiğiniz, mümkünse alt değiştirme masası ile birlikte tasarlanmış bir şifonyer yeterdir. Bu iki eşya başlangıç için son derece yeterli olacaktır. Bildiğiniz üzere bebekler yeni doğduğunda kıyafet ve bez saklama alanınızın olması yeterli olacaktır. Bunun için de çekmeceler işinizi fazlasıyla görecek. Çünkü bebek kıyafetlerinde pamuklu tercih ettiğimizden dolayı askı ihtiyacımız çok fazla olmayacak.

2. Küçük Kare Oda için Bebek Odası Dekorasyonu

kucuk odalar icin kiz bebek odasi dekorasyonu
küçük kare bebek odası dekorasyonu

Eğer mevcut dekore edeceğiniz oda kare ise birkaç farklı şekilde dekore edebilirsiniz. Kare odalarda beşiği ortaya yerleştirebilirsiniz. Böylece kullanış kolaylığı sağlayarak bebeğe ulaşma ve yatırma konusunda rahatlık elde edebilirsiniz.

Çekmeceli bir yatak tercih etmeniz her zaman avantaj sağlayacaktır. Bebeğinizin eşyalarını saklamak için bolca çekmeceye ihtiyacınız olacak. Her ne kadar başta çok fazla oyuncağınız olmasa da bir kaç oyuncağı saklamak için bu çekmeceler işinize yarayacak.

Bu tip bir odayı dekore ederken de yine olmazsa olmaz şifonyer ve eğer uygun alan varsa bir adet oturma pufu veya koltuk ya da rahat bir sandalye tercih edebilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken bir oturma alanı son derece işinizi görecektir.

3.Küçük Bebek Odası İçin Yuvarlak Yatak

ozel tasarim bebek odasi
yuvarlak bebek yatağı için oda dekorasyonu

Tercihiniz yuvarlak yataklardan yana olacaksa yine kare odaları kolayca dekore edebilirsiniz. Ancak dikdörtgen odalarda yuvarlak eşyalar fazla yer kaplayacağından yanlış tercih olacak.

Yuvarlak yatak ve dolaplar sivri kenarlar barındırmadığı için aslında son derece güvenlidir. Bu yüzden de çokça tercih ediliyor. Yuvarlak yatağınızı ortaya konumlandırabileceğiniz gibi uygun ve güneş alan bir köşeye de konumlandırabilirsiniz. Böylece bebeğinizin odasını dekore ederken yeterli boş alanı sağlamış da olursunuz.

3. Küçük Bebek Odası İçin Saklama Alanı Oluşturma

minik bebek odasi
çok küçük oda dekorasyonu

Aşırı küçük bir odanız var ise endişelenmeyin bunu içini de şık ve işlevsel dekorasyon fikirlerimiz mevcut. Bu tip bir odada yalnızca bir yatak tercih etmeniz gerektiğini öncelikle unutmamanız gerekir. Bu boyutta bir odaya şifonyer dahi sığmıyor ise üzülmeyin farklı saklama fikirlerimizi değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle bebek beşiğinizi çekmeceli tercih etmeye dikkat edin. Böylece beşiğiniz yalnız uyuma alanı olarak değerlendirilmekten kurtulacak ve çok işlevli hale gelecek. Bunun dışında alt değiştirme aparatınızı ayrı olarak satın alıp bebek yatağı üzerine konumlandırabilecek tarzda portatif tercih edebilirsiniz. Bu sayede ek bir alana da ihtiyacınız kalmaz.

Artı olarak kıyafet ve oyuncakları saklamak için sevimli kutular tercih ederek üst üste konumlandırabileceğiniz gibi edineceğiniz veya yaptıracağınız dekoratif bir merdiven de size raf olarak alan sağlayacaktır.

4. Küçük Bebek Odası İçin Yatak Seçimi

bebek odasi dekorasyon fikirleri
ahşap bebek odası dekorasyonu

Eğer dekore edeceğiniz oda çok girinti ve çıkıntıya sahip ise oval tip bir yatak tercih ederek bu tip biçimsizlikleri kamufle edebilirsiniz. Bu yataklar da tıpkı yuvarlak yataklar gibi sivri kenar bulundurmadığı için oldukça güvenli olduğundan tercih edilir. Bu tip yatakların ayrıca büyüyebilenleri de mevcuttur. Ancak bu yataklarda çok fazla çekmece göremiyoru.

Bu yüzden bu yatakları tercih edecekseniz uzun ince tavana doğru yükselen yine oval bir dolap tercih ederek hem alandan tasarruf edebilir hem de dekoratif bir görüntü yakalayabilirsiniz.

5.Sevimli Kız Bebek Odası Dekorasyonu

bebek odasi
arabalı kız bebek yataklı oda dekorasyonu

Aşırı küçük olmayan bir odanız var ise çok tercih edilen ve son derece sevimli olan bu tip arabalı yatakları da tercih edebilirsiniz. Bu yataklar çok yer kaplasa da görsel olarak tercih ediliyor. Oldukça sevimli ve dekoratif görüntüsü ve tekerlekli yapısı sayesinde de istediğiniz an yer değiştirme olanağı sağlaması tercih nedeniniz olabilir.

6. Küçük Bebek Odası İçin Yatak Konumlandırma

kucuk oda icin bebek odasi dekorasyonu
şık ve ferah bebek odası

Küçük odaların dekorasyonunda en büyük sorun ferah bir görüntü yakalamaktır. Alan küçük ancak kullanılacak eşya çok ise bu ferahlığı yakalamak imkansız hale gelebiliyor. Bu yüzden de eğer ferahlık sizin için bir kriter ise lütfen eşya seçerken dikkatli olun.

Seçeceğiniz eşyalar olabildiğince minimal ve açık renk olursa küçük olmasına rağmen daha büyük görünen ve iç açıcı bir bebek odası dekorasyonu yakalamış olacaksınız.

7. Küçük Bebek Odası İçin Duvar Kağıdı Seçimi

kucuk odalar icin dekorasyon
ağaç duvar kağıdı kullanımı

Tüm odalarda olduğu gibi çocuk odalarında da duvar kağıtları son derece popüler. Duvar kağıtları oda dekorasyonunun çizgisini belirleyen bir faktör. Küçük bebek odanızda tercih edeceğiniz büyük desen duvar kağıtları odanızı olduğundan büyük göstermeye yarar. Ayrıca dikey desenler tercih etmek basık odanızı yüksek yatak desenler tercih etmek ise dar odanızı daha geniş gösterir.

8.Küçük Bebek Odası İçin Obje Seçimi

kucuk oda dekorasyonu
küçük bebek odası objeleri

Küçük odalarınızı bebeğiniz için dekore ederken seçeceğiniz objeler de çok önemlidir. Minik çerçevelere yerleştireceğiniz bebeğinizin ve ailenizin fotoğrafları odanızın havasını değiştirir. Ayrıca oyuncak figürlü objeleri de duvara asacağınız küçük raflarla değerlendirebilirsiniz. Küçük odaya sahip olmak demek hiç obje kullanmayacağınız anlamına gelmez.

Duvar rafları dışında direkt duvarlara da asabileceğiniz objeleri tercih etmek de alan açısından mantıklı bir fikir olacaktır.

9.Küçük Bebek Odasına Avize Seçimi

bebek odasi avize
bebek odası avize

Küçük odanıza büyük avizeler seçmekten kaçınmak aslında çok önemli. Odanız küçük olduğu için muhtemelen tek ampul kullanımı yeterli olacaktır. Bunu led tercih etmek gerekir ki çok parlak ışık gözü rahatsız etmesin. Seçeceğiniz avize diğer oda renkleriyle de uyumlu olursa dekoratif görüntünüzü tamamlamanızı sağlar.

Ayrıca ışığı kısılıp açılan fonksiyona sahip avizeler bebeğinizi emzirmek için girdiğinizde uykusunun dağılmasını da engelleyerek son derece işinize yarayacak.

10.Küçük Bebek Odasına Perde Seçimi

bebek odasi perde
bebek odası perdesi

Perdenizi seçerken öncelikli olarak pencere boyutunuzu baz almak gerekir eğer yere kadar uzanan bir pencere varsa mecburen yere kadar uzanan bir perde tercih edeceksiniz ancak kısa pencereniz varsa kısa tercih etmek küçük odalar için daha ideal olacak.

Seçtiğiniz perdeyi stor seçmemek de sizin için daha avantajlıdır. Sıkça yıkayabilir ve odanızın da ışığını kesmemiş olursunuz. Özellikle zebra perdelerde bilindiği üzere ışık yüzde elli olarak kesiliyor. Bu yüzden de tül perde tercih etmekte fayda var.

Diğer dekorasyon fikirleri için mutfak avizeleri konumuzu inceleyebilirsiniz. Ayrıyeten buradan da konularımızı takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)
Başa dön tuşu