Güzellik

Evde Lazer Epilasyon Hakkında

Pandemi sürecinin de etkisiyle evde lazer epilasyona olan rağbet arttı. Hem virüs tedirginliği hem de sürekli kartantina sürecinin devam etmesi ve güzellik merkezlerinin sık sık kapanmasından dolayı bir çoğumuz seansları düzenli takip etmekte zorlanır olduk.

Burada özellikle lazer epilasyon aleti almayı düşünüyor ve kafanızda soru işaretleri bulunuyor ise tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Yazının sonunda eminim bu aleti alıp almamak konusunda net bir fikriniz oluşacaktır. Dilerseniz başlayalım.

IPL Epilasyon Nedir?

Öncelikle bilinmelidir ki evde kullanılan epilasyon aletlerinde kullanılan ışın lazer değil IPL’dir. Peki nedir bu IPL ve lazerden farkı nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim hemen cevaplayalım.

IPL; intense pulsed light yani yoğunlaştırılmış atışlı ışık. Bu beyaz bir kısa dalgalı ışık türüdür diyebiliriz. Bu yüzden de evde kullanıma uygundur çünkü ek bir güvenlik önlemine ihtiyaç duyulmaz. Bu ışın kıl köklerine müdahale eden bir ışın türüdür.

IPL Epilasyon Kalıcı Mı?

Ipl lazer epilasyon tüylerin çıkmasını geciktiren ve hatta tüyleri zayıflatan ancak kalıcı olmayan bir epilasyon türüdür. Her ne kadar satıcılar tarafından kalıcı olduğu iddia edilse de bu kalıcı bir uygulama olmamakla birlikte epilasyon sıklığını oldukça azaltan bir uygulama olduğu muhakkak.

evde lazer epilasyon
ıpl epilasyon kalıcı mı

IPL Epilasyon Atış Sayısı Nedir?

Evde lazer epilasyon cihazı satın alırken atış sayısı diye bir kavram karşınıza çıkacak. Bu aslında cihazınızın bir nevi ömrünü ifade ediyor da denilebilir. Piyasada satılan ortalama cihazlar sizi yaklaşık 8 yıl kadar düzenli kullanımda karşılar. Bu açıdan bakınca aile bireyleri ile birlikte ortak kullanıma da son derece uygundur demek yanlış olmaz.

IPL Epilasyon Acıtır Mı?

Bu tip ışınların genel amacı bilindiği üzere kıl kökünü tahrip etmektir. Bu tahribat ne denli kuvvetli ise acı da şüphesiz o denli kuvvetli olacaktır. IPL epilasyonda bu acı lazer epilasyona kıyasla minimumdur.

IPL Epilasyonu Herkes Kullanabilir Mi?

Hayır herkes IPL uygulaması için uygun değildir. Uygun olmayanlar;

 • Hamile olanlar,
 • Emzirenler,
 • Sarı ten ve sarı tüye sahip olanlar.
 • Kızıl tüylere sahip olanlar.
 • Beyaz tüylere sahip olanlar.

Evde IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Dilerseniz adım adım evde lazer epilasyon yapımını anlatalım.

 • Tüyler kısaltılır mümkün ise jilet veya ustura yardımıyla.
 • Ağda uygulanmış ise üzerinden 24 saat geçmesi beklenir.
 • Alet cilde yerleştirilerek analiz sonucu beklenir ve uygun analiz sonucuna göre doğru ışın şiddeti belirlenir.
 • Cihaz cilde yerleştirilir ve doğru yerleştirdiğinize dair olan sinyal beklenir ve böylece atış yapılır.
 • Cihaz ortalama olarak bir parmak genişliğinde bir alanı tek atışta görür bu şekilde her alana atış yapmaya dikkat edilerek işlem tamamlanır.

IPL Lazer Epilasyon Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Başlangıçta ortalama iki haftada bir yapılan uygulama ilerleyen zamanlarda üç aya daha sonra altı aya kadar düşebilir. Bu kişinin düzenli uygulaması ve kıl yapısına göre de değişen bir süredir. Etkili sonuç almak için tıpkı lazer seanslarında olduğu gibi evde lazer epilasyon seanslarında da titiz davranmak önemlidir.

Yüze Evde Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Yüz için uygun başlığı bulunana IPL ev tipi epilasyon aletleri bulunuyor. Bu başlıklar yardımı ile tıpkı cildin diğer kısımlarına olduğu gibi yüzünüze de evde lazer epilasyon yapabilirsiniz.

evde lazer epilasyon hakkinda
evde lazer epilasyon

Evde Lazer Epilasyon Avantajları Nelerdir?

 • Evde olduğunuz için son derece konforludur.
 • Neredeyse acısız bir işlemdir.
 • Son derece kısa sürer ortalama 25 dk da tüm vücut epilasyon işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Dilediğiniz an uygulanabilir.
 • Ücret ile kıyaslandığında ortalama 10 yıl boyunca kullanabileceğiniz için ekonomiktir.
 • Mahremiyet kaygınız var ise tercih edebilirsiniz.
 • Lazer epilasyon ile giderilemeyen tüylerde de uygulama yapabilirsiniz.

IPL ve Lazer Epilasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • IPL geçici lazer epilasyon kalıcıdır.
 • IPL daha ekonomik lazer epilasyon daha pahalıdır.
 • IPL hemen hemen her kıl türüne uygulanırken lazer için uygun kıl tipi aranır.
 • IPL acısız lazer epilasyon ise daha acılı bir işlemdir.
 • IPL evde uygulanabilirken lazer epilasyon yalnızca profesyonel ortamlarda uygulanabilir.
 • IPL belli aralıklarla sürekli tekrarlanırken lazer epilasyon bir süre sonra tekrarlanma gerektirmez.

IPL Lazer Nasıl Anlaşılır?

Epilasyon ne yazık ki en çok sahterkarlık ve dolandırıcılık yapılan alanlardandır. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir. Öyle ki lazer epilasyonu özellikle de buz lazer epilasyon adı altında IPL uygulamaları çokça yapılıyor. Peki bu nasıl ayırt edilir bu tuzağa düşmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Açıkçası eğer uzman değilseniz ve bu konuda deneyiminiz yok ise özellikle hastane veya klinikleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında zaten buz lazer epilasyon cihazı yalnızca bir tanedir bu yüzden de cihazın markasına bakarak buz lazer olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Size en büyük tavsiyem öncesinde uygulanacak olan cihazı görmek istemeniz ve bu cihazın marka model cinsini öğrenerek araştırma yapmanız olacaktır.

IPL Zararları?

Evde lazer epilasyonda kullanılan IPL teknolojisinin bilinen bir zararı bulunmamakla birlikte tedbir amaçlı ve etkileri bilinmediğinden hamile ve emziren kişiler üzerinde kullanılması sakıncalı kabul edilir. Bunun dışında vücutta bulunan benlerin de nasıl reaksiyon vereceği bilinmediğinde dolayı benler kapatılarak uygulama yapılmalıdır.

Her ne kadar uzun vadede etkileri bilinmese de sonuç olarak vücutta olağan giden bir durumu değiştirmek muhakkak vücuda zararlı bir uygulama olacaktır.

Evde ölçülü kaş alımı için burayı ziyaret edebilir ve bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu