Güzellik

3 Adımda Evde Ölçülü Kaş Alımı

Ölçülü kaş alımı nedir? Nasıl yapılır? Evde ölçülü kaş alımı yapılabilir mi? gibi sorular sizin de merak ettiğiniz sorular ise birlikte bu soruların cevabını öğrenelim.

Kaşlar bildiğiniz üzere yüzün en önemli noktasıdır. Çünkü kaşınızın şekli yüz ifadenizi doğrudan doğruya etkileyen önemli bir faktör. Öyle ki;

Kaşlarınız düşükse; yorgun ve daha yaşlı bir ifade oluşturur. Bu da ne yaparsanız yapın değiştiremeyeceğiniz bir durumdur. Tek çözüm kaşınızın doğru şekillendirilmesidir. Aynı zamanda düşük kaş yanakları daha sarkık ve gözleri de daha küçük gösterir.

Kaşlarınızın arası çok açıksa; İki kaşınızın arası olması gerektiğinden çok daha fazla açık ise bu burnunuzu olduğundan daha uzun gösterecektir. Ki bu durum çoğu hanım için istenen bir görüntü değildir. Kaşlarınızın arasını daraltarak burnunuzu daha küçük gösterebilirsiniz.

Kaş kavisiniz yanlış ise; kaşlarınızın kavisi olması gerektiği yerde değil ise yine ifadeniz son derece değişecektir. Kaşlarınızın kavisi fazla dışarda ise aşırı sert ve kızgın bir ifade oluştururken fazla içerideki bir kaş kavisi de sizde şaşkın bir ifadeye neden olur.

Kaşlarınız fazla ince ise; bildiğiniz üzere kaşlarda ince kullanım modası artık çok eskide kaldı. Günümüzde daha kalın ve olabildiğine doğal kaşlar moda. Aşırı incelmiş kaşlar sizi oldukça demode gösterecektir. Bunun yanında olduğunuzdan da yaşlı görünmenize neden olur. Kalın ve gür kaşlar her zaman daha genç ve fresh bir görüntü yakalamak için tercih sebebidir.

Kaşlarınız fazla uzun ise; kaş uzunluğunuzu da yani kaşınızın bitmesi gereken noktayı da ölçümlü kaşta net şekilde görebilirsiniz. Eğer olması gerektiğinden daha uzun bir kaşınız varsa bu gözlerinizi düşük ve bitkin gösterecektir. Daha dinç bir görüntü için olması gereken uzunluğa getirmeniz yeterli.

Kaşlarınız fazla kısa ise; gerektiğinden de kısa kalan kaşlar da yüzümüzü daha yuvarlak ve şişman gösterir. Genellikle kadınlarda ideal olan kemikli ve uzun yüz tipinden bizi uzaklaştırır. Kaşlarınız yüz tipinizin görüntü algısını tahmininizden de çok değiştirir.

Gelelim şimdi aklımızdaki soruların cevaplarına.

Ölçülü kaş alımı nedir?

Güzellik merkezlerinde ve kuaförlerde sıkça duyduğumuz ve normalden farklı olarak fiyatlandırılan ölçülü kaş alımını açıklamak isterim öncelikle.

Son dönemin popüler tabiri altın orana uygun kaş alımı aslında ölçülü kaş alımı demektir. Ölçülü kaş almak aynı zamanda iki kaşın birbirine simetrik olması anlamına da gelir.

Kaşlarınızın olması gerektiği uzunlukta, kısalıkta, kalınlıkta, doğru kaviste ve doğru aralıkta olmasını sağlayan kaş alım tekniği ölçülü kaş alım tekniği olarak adlandırılır.

Peki biz evde ölçülü kaş alabilir miyiz? Kaşlarımızı kendimiz doğru biçimde ölçerek şekillendirebilir miyiz? Özellikle pandemi sürecinden geçtiğimiz şu günlerde her şeyi kendimiz yapar olduk. Bu durum bize kaşlarımızı almayı da öğretti. Ölçülü ve doğru kaş almak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Yapmanız gereken ilk iş elinize bir kaş veya göz kalemi alarak doğru işaretlemeleri yapmak.

Dilerseniz gelelim ölçülü kaş nasıl alınır adımlarına.

olcumlu kas nasil alinir
evde basit kaş ölçümü ile ölçülü kaş alımı

1.Kaşın Bitmesi Gereken Noktayı Ölçmek

Ölçülü kaş alımının ilk adımı bu noktayla başlar.

Kaşlarınızın bitim noktası dediğimiz kısım aslında yanak kısmına gelen yani uç kısmı diye de tabir ettiğimiz kısımdır. Bu kaş bitim noktasını belirlemek için ilk olarak,

  • Yanınızda iki adet kalem bulundurun,
  • Kalemlerden bir tanesi ölçmek bir tanesini de işaretlemek için kullanacağız.
  • Ölçüm kaleminizin bir ucunu burunuzun ucuna diğer ucunu ise gözümüzün bitiş kısmına gelecek şekilde yerleştirin.
  • Kalemin kaşınıza uzanan kısmını işaretleyin.

İşte bu kısım sizin kaşınızın bitmesi gereken kısımdır. Ölçülü kaş alımında bu kısım da ufak gibi görünün önemli bir detaydır. Ölçülü kaş alımı yaptıracağınızda atlanmaması gereken bir ölçüdür. Resmi incelerseniz daha net anlayacağınızı umuyorum. Resimde gördüğünüz 1 numaralı çizgiyi oluşturun.

2. Kaş Kavisinin Doğru Yere Konumlanması

Kaş kavisinin yeri de yukarıda belirttiğim üzere çok önemlidir. Her insanın kaş kavisi aynı noktada olmamalı. Çünkü her insanın göz ve yüz yapısı farklıdır. Bu yüzden de kişiye göre bir kavis konumlandırması yapmak altın oranı yakalamak için çok önemlidir.

Altın oran ölçümünde bir diğer deyişle ölçülü kaş alımında 2. adım olan kaş kavisinin yerini belirlemek için ise;

  • Kaleminizi yine 1. adımda olduğu gibi burnunuzun bitiş noktasına yerleştiriyoruz.
  • Kalemimizin diğer ucunu ise göz bebeğimizin içerisinde bulunan siyah noktanın tam ortasından geçecek şekilde yerleştiriyoruz.
  • Kaleminizin kaşınıza ulaştığı bu kısım da kaş kıvrımı ya da yaş kavisi veya kaşınızın kalktığı diye tabir ettiğimiz noktayı belirler.

Kaş kavisinizi görseldeki 2 numaralı çizginin bitim noktasıdır. Böylece ölçülü kaş alımının ikinci adımını da tamamlamış olacaksınız.

3. Kaşın Başlangıç Noktasının Belirlenmesi

Kaşın başlangıç noktası yani iki kaşın orta kısım aralığı da diyebiliriz. Ölçülü kaç alımı için bu aralığın belirlenmesi genellikle kendimiz kaş alırken en çok sorun olan kısımdır. Bazen ayarı kaçırıp fazla alırız bazen de çok açılmasın derken neredeyse bitişik bırakırız. Bu noktada yine imdadımıza altın oran yetişiyor. Bakalım kaş başlangıcımızı adım adım nasıl belirliyoruz.

  • İlk olarak yine ölçüm kalemimizi burnumuzun bitiş noktasına gelecek şekilde bir ucunu yerleştiriyoruz.
  • Diğer uç ise tam dik olacak şekilde kaşa doğru konumlanıyor.
  • Kalemimizin diğer ucunda kalan kısmı işaretliyoruz. Bu kısım bizim kaşımızın başlaması gereken nokta.

Bu adımı da görseldeki 3 numarayı inceleyerek daha kolay anlayabilirsiniz.

Ölçülü kaş alımı için sizlere adım adım verdiğim yolları izleyebilirsiniz. Kaşlarınızın başlangıç, bitiş ve kavis kısımları belirlendikten sonra gerisi sizin el maharetinize ve kaşlarınızın kalınlığına kalıyor. Dilerseniz kaşlarınızın etrafını da istediğiniz biçimde çizerek istediğiniz şekilde alabilirsiniz. Kaş alma tekniklerini de bir sonraki yazımda detaylı olarak ele alacağım.

Kaşlar kadar önemli olan bir diğer konu kirpikler için kirpik lifting konumu inceleyebilirsiniz. Bunun yanında cilt lekeleri hakkındaki yazımın da sizlere faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu