Evde Köpekler İçin Yaşam Alanı Nasıl Oluşturulur?

Evde köpek beslerken onların kolayca hareket edip rahat edebilmeleri için hareket alanları bırakmak gerekir. Evde köpekler için yaşam alanı çeşitli oyun aktivitelerin de yer aldığı ahşap evler olabilir.

Evde Köpekler İçin Yaşam Alanı Alternatifleri Nelerdir?


Evde köpek besleyenlerin onlara yaşam alanı sunmak için yapabilecekleri şunlardır:
• Köpekler açık havada koşmayı ve yürümeyi severler. Bu onların günlük olarak aldıkları kalori miktarının atılmasında etkilidir. Bu yüzden küçük mekanlar köpeklerin hareket özgürlüğünü kısıtlar.

Hayvan sahipleri evlerde büyük odalarda onlar için yaşam alanı oluşturmalıdır. Bununla birlikte bahçelere kolay şekilde girilebilen odalar tercih edildiğinde açık havada da dolaşma imkanı yaratırlar.


• Hayvan severler köpekleri evlerde tek başına bırakmamalıdır. Birçok evcil hayvan tek başına kaldıkları zaman depresyona girer. Köpekler de bu hayvanlardan biridir. Onların yalnızlık duygusunu hissetmemeleri için tek oldukları zamanlarda vakit geçirecekleri ve eğlenebilecekleri oyuncaklar tercih edilebilir. Bu şekilde sıkılmazlar ve yalnızlık duygusunu da hissetmezler.


• Hayvan sahipleri dışarı çıktığı zaman ya da uzun süreli şekilde tatile gittiklerinde köpeklerin evde temel ihtiyacını karşılayabilecekleri alanlar olmalıdır. Bu alanları oluştururken yeme, tuvalet, su gibi temel gereksinimlerin karşılanması için yerler yapılır. Bu sayede köpekler tek başına kaldıkları zaman bile kendi gereksinimlerini yardım almadan karşılarlar.


• Köpekler diğer evcil hayvanlara göre daha ısırgan ve dişleri oldukça güçlü olan hayvanlardır. Bundan dolayı sürekli olarak ısıracakları eşyalar ararlar. Evde yer alan eşyaların zarar görmemesi için ısırma aparatları alınmalıdır. Çeşitli şekillerde olan ısırma aparatlarının bazıları oyuncak kemik şeklindedir. Bu oyuncaklar yaşam alanlarına konulduğu zaman hem dişleri gelişir hem de ısırmak için evde yer alan eşyalara zarar vermezler.

evde kopekler icin yasam alani
evde köpekler için yaşam alanı

Evde Köpekler İçin Kulübe Nasıl Yapılır?


Evde köpek besleyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:
• Kulübe yapılırken köpeklerin boyutlarına ve cinslerine uygun şekilde hazırlıklar yapılmalıdır. Büyük köpekler için küçük barınaklar yapıldığında hareket etmeleri zorlaşır. Bununla birlikte fazla hareketli olan köpekler için de aynı şekilde geniş kulübeler tasarlanmalıdır.


• Kulübe yapılacak malzemenin köpeklere zarara vermemesi gerekir. Özellikle renklendirmek için kullanılan boyaların kimyasal yapıları ev içerikleri iyice araştırılmalıdır. Aksi takdirde köpeklere zarar verebilir.

Köpekler İçin Yaşam Alanı Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılmalı?


Evde köpekler için kullanılan malzemelerin onlara zarar vermemesi gerekir. Örneğin; kulübe yapımında kullanılan çivi gibi malzemeler ulaşılabilir yerde olmamalıdır. Ulaşılabilir ve görülebilir yerde olması halinde köpekler sökebilir ve hem dişlerine hem de vücutlarına zarar verebilir.

Bunun yanı sıra evin içinde ya da bahçede kullanılması halinde ona göre malzeme kullanılmalıdır. Eğer bahçe için tasarlanıyorsa, hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir. Bunun için dış kısmı yalıtımlı malzemeler ile kaplanabilir. Böylece kış aylarında köpeklerin üşümesi büyük oranda engellenir.

Ayrıca kulübenin içine kalın battaniyeler ya da örtüler de serildiğinde kış ayları için hem sıcak hem de konforlu bir ortam oluşturulabilir

Evde Köpekler İçin Yaşam Alanında Hangi Eşyalar Kullanılır?


Köpeklerin yaşam alanı oluşturulurken kullanılan eşyalardan bir tanesi oyuncaklardır. Özellikle eğitmek istenilen köpekler için onların kolayca eğitilmesine yardımcı olan oyuncaklar tasarlanabilir. Köpekler kemik şeklinde olan oyuncakları ve topları çok sever. Hayvan severler yaptıkları yaşam alanına büyük ya da küçük toplar ile kemik oyuncaklar yerleştirebilir.
Yaşam alanı için gerekli olan diğer bir eşya ise, uyumaları için yataktır. İstenilen malzemeden yatak yapılabilir. Bununla birlikte hayvan eşyaları satan yerlerden hazır yataklar da satın alınabilir. Yatak yapımında köpeklerin cinsleri ve ağırlıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece kemik ve iskelet yapıları da sağlıklı şekilde gelişir.

Bizim de çokça bunaldığımız ve ev yaşamına geçtiğimiz bu pandemi günlerinde sevimli dostlarımızın da yaşam kalitelerini artırarak onları da mutlu etmek oldukça önemli.

Bizimle birlikte ne yazık ki onlar da eve hapsolmuş vaziyette. Bu aradaki açığı kapatabilmek için köpekler için evde yaşam alanı oluştururken köpeğinizin ihtiyaçlarını ve konforunu göz önünde bulundurmak ve yine sağlığını da koruyabilecek bir alan oluşturmak çok önemlidir.

Sağlık yalnızca fiziksel sağlık anlamına gelmiyor bilindiği üzere ruh sağlığı da yaşam alanının durumuyla doğru orantılıdır. Evde köpekler için yaşam alanı oluştururken bolca dışarıyı anımsatacak ve aratmayacak materyale yer vermeniz iyi olacaktır.

Diğer bir dekorasyon fikri olan küçük alanlara bebek odası konumuzu da ziyaret edebilirsiniz. Bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu