En Moda Duvar Renkleri 2021-2022

En moda duvar renkleri 2021-2022 yılında hangileri, iç cephe boyada hangi boya tercih edilmeli, hangi alanlarda hangi renkler moda gibi soruların cevabını bulacağınız bir yazı ile karşınızdayım.

En moda duvar renkleri 2021-2022 modasında daha da önem kazandı. Pandeminin bizi evlerde daha çok vakit geçirmeye itmesi evlerde değişiklikler yapma ihtiyacını doğurdu.

Bunun yanında özellikle de iç cephe boyalarda tercih edilmesi gereken rengin yanında temizliği kolay, sağlığa uyumlu boyalar tercih etmek de bir o kadar önem kazanan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Herhangi bir boya mağazasına girdiğinizde sayısız renk seçeneği ile karşılaşarak karar vermekte zorluk çekeceğiniz aşikar. O yüzden renginizi az çok belirleyerek gitmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

iki renk duvar boyama
en moda duvar renkleri

İç Cephe Duvar Renkleri 2021-2022

İç cephede kullanılan duvar rengi ev dekorasyonunun yüzde 50 gibi büyük bir kısmını oluşturan önemli bir etmendir. Kullanacağınız renk dekorasyonunuzun rengini de belirleyecek olan ana faktördür.

Yılın öne çıkan renklerine baktığımızda daha çok iç açıcı ve eğlenceli renkleri görüyoruz. Özellikle de minimal yaşam ve minimal dekorasyonun da son derece önem kazandığı bu günlerde daha açık renkler elbette öne çıkıyor.

Ancak bu sezon iç cephe duvar boyasında farklı bir renklendirme tekniği de ön plana çıkıyor. Bu da origami dediğimiz ve geometrik şekillerle oluşmuş farklı renklerle duvar boyamasıdır.

Özellikle salon ve çocuk odası dekorasyonunda büyük bir yer edinen bu boyama stili doğru renklerde uygulandığında kusursuz bir görüntü yakalamayı sağlıyor.

vizon rengi duvar boyasi
en moda duvar renkleri salon

Hangi Renk Boya Evi Aydınlık Gösterir?

İç cephe rengi için eğer kriteriniz aydınlık ise hangi renkleri tercih etmelisiniz bunları inceleyelim. Özellikle de minimalist yaşam ve küçük alan dekorasyonları için olmazsa olmaz etmen aydınlık duvarlardır. Peki aydınlık gösteren duvar renkleri nelerdir?

  • Beyaz ve tonları,
  • Yeşil ve tonları,
  • Sarı ve tonları,
  • Mavi ve tonları gibi açık renkler evinizi son derece aydınlık gösterecektir. Eğer dediğim gibi kriteriniz aydınlık ise mutlaka açık renkleri ve pastel tonları tercih etmelisiniz.
pudra duvar rengi
en moda duvar renkleri

Ev Boyarken Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Bildiğiniz üzere her rengi ev gibi yaşam alanımızda kullanamayız. Bazen seçtiğimiz renkler eve ofis ya da işyeri havası verebilir veya karanlık bir görüntüye de sebep olabilir. Aynı zamanda renklerin psikolojik etkisi de ev boyarken seçmeniz gereken renkleri sınırlandırır.

Her odada her rengi kullanmak yerine her odanın işlevine uygun psikolojik rengi kullanmak en doğru seçimdir. Peki bunlar nelerdir ve psikolojik etkileri nedir? Buyrun inceleyelim…

Evim Hangi Renk Olmalı?

Salon Boya Rengi Hangi Renk Olmalı?

Salon genellikle yaşam alanımızdır ve çok fazla vakit geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız film izlediğimiz kısacası gün içinde en çok vaktimizi ayırdığımız odadır. Bu yüzden salon için tercih etmeniz gereken renkleri bilmekte fayda var. Bunlar; toprak tonları, şampanya, çakıl taşı, gri, beyaz, mavi, bej gibi renkler olabilir.

Sıcak renkleri tercih etmek evinizde huzuru destekleyecek ve aynı zamanda küçük salonlar için de açık renkleri tercih etmek ferahlık etkisi verecektir. Bunun dışında salonunuzun dekorasyonu klasik ise toprak renkleri, spor ise pastel renkleri tercih edebilirsiniz.

origami boya
en moda duvar renkleri

Mutfak Boyası Ne Renk Olmalı?

Mutfak da en az salon kadar çok vakit geçirdiğimiz bir alandır. Yemek pişirme ve yeme alanı olan mutfağınızda ilk etki hijyen olmalıdır. Bu yüzden beyaz ve tonları gibi renkleri tercih ederek hijyenik etkiyi verebilirsiniz.

Öte yandan iştahla ilgili problemleri olan bireyler var ise evinizde şu bilgi de işinizi görecektir. İştahınızın açılmasını istiyorsanız kırmızı, sarı, turuncu renklerini bolca kullanabilirsiniz. Ancak tam aksine iştahınızın kapanması sizin için önemli ise pembeye, yeşile ve mavi, mor renklerini mutfak dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Bu renkleri duvarlarınızda kullanmasanız dahi aksesuar ve dolaplarınızdada tercih etmek etkili olacaktır. Yeni sezonda gri mutfak dolap rengi çok yaygın olduğu için de en moda duvar renkleri mutfak için beyaz ve tonlarıdır.

Antre Ne Renk Olmalı?

Evinizin girişi olan antre ilk karşılama ilk izlenim anlamlarını da barındırdığı için sıcak tonlar tercih etmek doğru olacaktır. Çok sert ve koyu renkler kasvet uyandıracağı için antre için uygun olmayan tonlardır.

yesil duvar boyasi
en moda duvar renkleri

Çocuk Odası Ne Renk Olmalı?

Çocuk odası dekorasyonunda şüphesiz ilk karar duvar rengidir. Daha önceki çocuk odası dekorasyon fikirleri yazımda bir miktar değindiğim bu konuyu şimdi sizlerle daha detaylı paylaşmak isterim.

Çocuklar ve bebekler genellikle renkli ortamlardan hoşlanırlar bu yüzden renk kullanmaktan kaçınmayın. Ancak kullanacağınız renklerin miktarına dikkat etmeniz çocuğunuzun ruhsal ve psikolojik durumu için çok önemlidir.

Pembe, mavi, yeşil gibi bir renk düşünüyor iseniz bu renkleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu renkler huzur, güven, özgürlük ve rahatlığı temsil eden renklerdir.

Gri son dönemde çocuk odalarında çok kullanılan bir ton halini aldı. Ancak bu doğru bir tercih değildir. Gri renk kasvet ve yalnızlık hissini artıran bir renk olduğu için bir süre sonra huzursuzluk hissi verecektir.

Dolayısı ile baktığımızda en moda duvar renkleri çocuk odası için huzur veren rahatlatan renklerdir.

Yatak Odası Duvar Rengi Ne Renk Olmalı?

Yatak odası mavi ve yeşil olmalı. Bu renkler kişiyi rahatlatıcı etkiye sahip olduğu için rahat uykuya dalma ve dinlenmiş olarak uyanma konusunda yardımı olacaktır.

Feng Shui Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

En moda duvar renkleri yatak odası için bir miktar feng shui felsefesine göre şekilleniyor.

Bildiğiniz üzere bir zamanlar oldukça popüler olan feng shui felsefesine göre dekorasyon kişiyi psikolojik olarak bazı etkilere teşvik etmek amaçlıdır. Sizin yatak odası için amacınız eğer güç ve rahatlık ise; mor, mavi ve kırmızı renklerini tercih edebilirsiniz. Ancak kırmızı ve mor renklerini tercih etmek istiyor iseniz bunu yalnız bir duvar için kullanmak daha doğru olacaktır. Çünkü bu renklerin pozitif olduğu kadar negatif etkileri de bulunuyor.

Aradığınız ve ihtiyacınız olan duygu eğer tutku ise; mor, turuncu, pembe, sarı, kırmızı gibi renkleri duvarınızın bir bölümünde özellikle de baş ucunuzda tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Karanlık Evler Hangi Renge Boyanmalı?

Eğer az ışık alan karanlık bir eve sahip iseniz mutlaka açık renk tercih etmelisiniz. Hatta hiç düşünmeden beyaz ve tonlarını tercih etmek evinizin ışığını en az iki tona kadar artıracaktır. Geniş evlerde açık renk gibi görünen toprak renkleri ise karanlık evlerde daha da koyu bir hava oluşturur.

gri duvar boyasi
en moda duvar renkleri

Hangi Renk Boya Evi Geniş Gösterir?

Elbetteki bu sorunun cevabı beyazdır. Ancak odanızı daha uzun bir formda göstermek istiyor iseniz. Bir duvarını birkaç ton koyu renk boyayarak derinlik algısını artırabilirsiniz. Tavanda kullanacağınız beyaz da evinizi olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.

Kullanacağınız duvar kağıdını da dilerseniz koyu renk seçeceğiniz duvar için değerlendirmeniz de mümkündür.

İnsana Huzur Veren Duvar Renkleri Nelerdir?

Renklerin psikoloji üzerindeki etkileri artık bildiğiniz üzere bilim olarak incelenen ve kanıtlanmış bir gerçektir. Bu yüzden evinizde kullanacağınız duvar rengi oldukça önemlidir. Yukarıda her oda için renkleri paylaştık ancak siz genel olarak huzurlu bir ortam istiyor iseniz ve evinizin her tarafını tek bir renk boyayacak iseniz bunlar kesinlikle; mavi, yeşil, beyaz ve tonları, açık sarı, açık pembe olmalı. Bu renkler kişiyi huzurlu ve güvende hissettiren renklerdir.

En Moda Duvar Renkleri

Burada sizlerle en moda duvar renkleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu sezon yazımdan da anladığınız üzere kişiyi psikolojik olarak rahatlatan ve huzur veren renkler ön plana çıkıyor. Kişilerin artık evde kendini huzurlu ve mutlu hissetmesi renk seçiminde en önemli faktör oluyor.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu