Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çocuk odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru parçaları nasıl seçmeliyiz? gibi aklınızda soru işaretleri varsa doğru yerdesiniz.

Çocuk odası dizayn etmek ilk olarak en lüzumlu parçaları belirlemek ile başlar. Örneğin; yatak ve gardrop olmazsa olmaz parçalardır. Bunun yanında çocuğunuz okula gidiyor ise ders çalışabileceği gitmiyor ise aktivitelerini gerçekleştirebileceği bir çalışma masası da gerekebilir.

Ayrıca geniş bir odaya sahip iseniz bu oda için doğru konumlandırma ile çocuğunuza geniş bir oyun alanı da oluşturabilirsiniz.

Bunun dışında seçeceğiniz tüm materyallerin çocuk sağlığına uygun olması gerekir. Öyle ki; kenarları yuvarlanmış ürünler tercih etmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.

kız çocuk odası dekorasyon örneği
kız çocuk odası dekorasyon örneği

Bunun dışında fazla aksesuar ve lüzumsuz eşya her zaman çocuğunuz için de sizin için de zorluk oluşturacaktır. Ayrıca çocuğunuzun oyuncakları için de uygun bir depolama alanı oluşturmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bunun için karton hurç kutular gibi hafif ve işlevsel depolama ürünleri tercih etmeniz çocuğunuzun istediği oyuncağa da kolaylıka ulaşmasını sağlayacaktır.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk odası dekorasyon fikirleri çocukların hayal güçlerini yetişmek için her geçen gün gelişen bir mimari alandır. Özellikle gelişim çağında sürekli istek ve talepleri değişen çocukları dekorasyon açısından tatmin etmek oldukça zordur. Ancak ebeveynlerin değişen talepleri karşılaması çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda ipuçlarına sahip olarak mümkün hale gelmektedir. Çocuk odalarını güzelleştiren temel detay dekorasyon sürecinin tamamının çocuklarla ortak olarak yürütülmesidir. 

erkek çocuk odası dekorsayon örneği
erkek çocuk odası dekorsayon örneği

Dekorasyona Karar Verme

Ev dekorasyonlarında en zorlu süreç yapılacak olan dekorasyonun içeriğine ve temasına karar vermektir. Çocuk odası dekorasyon ürünleri açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğu için karar verme süreci daha da zorlu hale gelir. Özgüvenli çocuklar yetiştirmenin temeli birey oldukları fikrinin onlara aşılanmasından geçer. Bu nedenle dekorasyona karar vermek için çocukların fikri mutlaka alınmalı ve dekorasyon sürecinin tamamına dahil olmalıdırlar. Dekorasyona dair tüm detaylara en başından karar vermek hem bütçeyi hem dekorasyon süresini belirleme de önemlidir.

çocuk odası dekorasyonu
çocuk odası dekorasyonu

Esnek Dekorasyon Teması

Çocukların fikirleri, çevreyi algılayışları ve beğeni alışkanları yetişkinlere göre çok daha hızlı değişir. Bunun temel sebebi çevresini ve kendisini tanımaya devam etmelerinden kaynaklanır. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda kullanılacak çocuk odası tema önerileri arasından değişime izin veren temalar tercih edilmelidir. Dolayısıyla çocuğun her an sıkılabileceği çizgi film kahramanlarından ziyade onların ilgisini çeken alanları bütünleyecek bir tema seçmek önemlidir. Öte yandan seçilen temanın esnek olması çocuğun sıkıldığında uygun bütçeli değişikliklere izin vermesi anlamına gelir. 

Odayı İşlevsel Olarak Bölme

Çocukların odalarında vakit geçirmesini sağlamak için onlara yatma alanından daha fazlasını yaratmak gerekir. Bu nedenle odayı işlevsel olarak bölmek onlara ihtiyaçları olanı sunmada etkilidir. Odanın büyüklüğüne uygun olacak şekilde uyuyabilecekleri, ders çalışabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve dinlenebilecekleri dört temel alan olmalıdır. İşlevsel çocuk odası fikirleri açısından bölümler halinde yapılan tasarımlar çocukların odalarını sevmesinde etkilidir.

çocuk odası duvar değerlendirme
çocuk odası duvar değerlendirme

Ayrıca küçük alanlara dekorasyon fikirleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Uygun Renk Seçimi

Çocuk odası dekorasyonunda en önemli ayrıntılardan biri uygun renk seçimidir.

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi yıllardır araştırılan bir kondur. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler en önemli konu renk paleti seçimidir. Çocuk odalarının genelde bej ve bebe mavisi gibi soft renklerden oluşması gerektiği düşünülse de bu kesin bir kural değildir. Çocuk odası renk önerileri açısından çocuğun kişiliğinin doğru tanınması gerekir. Odayı kullanacak çocuk sakin bir yapıya sahipse canlı renkler, hareketli bir yapıya sahipse sakin renkler tercih edilmelidir. Çünkü çocuğun kişiliğine ters renkleri seçmek çocuğun yapısını dengeli hale getirmek de etkilidir.

çocuk odası ışıklandırma aksesuarları
çocuk odası ışıklandırma aksesuarları

Doğru Işıklandırma Aksesuarları

Işıklandırma aksesuarları evin her bölümünde en önemli konulardan biridir. Çocuk odası dekorasyonunda ışıklandırma önerileri açısından iki ayrı kriter önem kazanır. Bunlardan ilki odanın aydınlık olmasını sağlayacak doğal ışıktan yararlanmadır. Bu nedenle özellikle çocuk gelişiminde etkili bir faktör olan güneş ışığı yani doğal ışık alacak perdeler tercih edilmelidir. Öte yandan yapay ışıklandırma da gözü yormayacak ve ferahlık yaratacak beyaz ışıklardan kullanılmalıdır.

Sağlığı Destekleyen Mobilya

Özellikle yataklar kişilerin vücut sağlığını etkileyen faktörlerin başında yer alır. Sağlığı destekleyen mobilyaları kullanmak ise çocuk odası açısından daha büyük önem taşır. Bunun temel nedeni çocukların gelişim çağında olmasından dolayı daha özenli davranılması gerektiğidir. Çocuk odası mobilya önerileri açısından vücut sağlığını destekleyen yataklar ve oturma pozisyonunu destekleyen çalışma sandalyeleri tercih edilmelidir.

Çocuk odası dekorasyonunda en çok göz ardı edilen önemli konulardan.

Geniş Depolama Alanı

Çocukların dağınık olması hem yaşlarından hem de hareketli olmalarından kaynaklanır. Bu nedenle çocuk odası tasarım önerileri açısından en önemli detay geniş depolama alanları tercih etmektir. Bu detay hem çocukları toplu olmaya teşvik edecek hem de yer kaplama açısından ebeveynleri minimum tasarım ögeleri kullanmaya yönlendirecektir.

Artırılmış Güvenlik Önlemleri

Çocuk odaları dekorasyonu açısından dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de güvenlik önlemleridir. Çocukların hareketli yaşamlarına karşı artırılmış güvenlik onları ve vücut sağlığına korumaya yöneliktir. Güvenli çocuk odası önerileri için şu hususlara dikkat edilmelidir:

  • Dolaplar duvara sabitlenmelidir.
  • Kapı, dolap vb. kapaklar yavaş kapananlardan tercih edilmelidir. 
  • Mobilyaların köşeleri bilhassa yuvarlak seçilmelidir.
  • Prizler korumalı olarak takılmalıdır.
  • Yatak veya yükselti oluşturabilecek mobilyalar pencerenin önlerine konulmamalıdır.

İlgi Alanlarına Uygun Aksesuar

Çocukların ilgi alanlarını desteklemek onlara güvenildiğini göstermenin etkili bir yoludur. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler açısından odada kullanılan aksesuarlar önemli bir yer tutar. Çocuk odası dekorasyon ipuçları arasında aksesuarlar, onların ilgi alanlarını destekleyecek türden olmalıdır. Öte yanda kullanılacak aksesuarı çocuklarla birlikte evde yapmak dekorasyon keyfini artıracaktır.  Bebek odası beşik yatak önerileri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu