Çift Aşamalı Yüz Temizliği Nedir?

Çift aşamalı yüz temizliği cildi önce yağ bazlı ardından da su bazlı bir temizleyici yardımı ile temizlemek anlamına geliyor.

Cilt ürünlerinde dünyada bir numara olan Kore cilt bakım rutinleri bildiğiniz üzere bu sıralar oldukça popüler. İki aşamalı yüz bakım rutini de aslında Kore kaynaklı bir uygulama diyebiliriz.

Çift Aşamalı Yüz Temizliği Neden Yapılmalı?

Çift aşamalı cilt temizliği makyajı ciltten tam anlamıyla arındırabilmek için gerekli olan bir uygulamadır. Özellikle de suya dayanıklı makyaj malzemeleri ki bu genellikle maskara gibi göz makyaj ürünlerinde karşımıza çıkıyor. Yalnız su bazlı makyaj malzemeleri ile tam anlamıyla temizlenemiyor. Bu aşamada mutlaka yağ bazlı bir temizleme ürününe ihtiyacınız var.

Makyajı ciltten tam anlamıyla arındırmak için kesinlikle çift aşamalı yüz temizliği gerekmektedir.

cift asamali yuz temizligi
çift aşamalı yüz temizliği

2 Aşamalı Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Son dönemde oldukça popüler olan yağ bazlı makyaj temizleme ürünleri makyajı oldukça rahat ve temiz şekilde çıkarması ile öne çıkıyor. Ancak bu tip yağ bazlı temizleyiciler özellikle karma ve yağlı cilt yapısında fazla yağ kalıntısı bıraktığı için sivilce ve siyah nokta gibi sorunlara neden olabilmesi muhtemel.

Bu aşamada ciltte yağ kalıntısını arındırmak için su bazlı temizleyiciye ihtiyaç duyulur.

  • İlk olarak cilt yağ bazlı temizleyici ile bir pamuk veya bez yardımı ile temizlenebilir ya da yıkanabilir yağ bazlı temizleyici kullanıyor iseniz el yordamı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Ancak işinizi kolaylaştırmak için ben bu aşamada durulanmaya gerek olmayan yağ bazlı temizleyicileri tercih etmenizi tavsiye ederim.
  • İkinci olarak ise ciltte kalan yağ ve makyaj kalıntılarını tam anlamıyla temizlemek için de su bazlı bir temizleyici ile cildi yıkayarak kalıntılardan tam anlamıyla kurtulabilirsiniz.
larocher posay su bazli temizleyici
su bazlı yüz temizleme jeli

2 Aşamalı Yüz Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Bu noktada çok fazla ürün türünü görüyoruz. Nasıl tercih yapacağımız konusu ise cilt tipinize bağlıdır. Örneğin akneye meyilli cilt yapınız var ise yvrosher yağ bazlı temizleyicinin ardından LaROCHER su bazlı temizleyiciyi kullandığınız taktirde hem sivilce oluşumunu engellemiş hem de mevcut sivilcelerinizi ve siyah noktalarınızı tedavi etmiş olacaksınız.

Kimler Çift Aşamalı Yüz Temizliği Yapmalı?

Makyaj ve güneş kremi kullanan her kadının çift aşamalı yüz temizliği rutinini uygulaması tavsiye edilir. Güneş kremleri suya dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için ve makyaj malzemeleri de yalnız su bazlı temizleyiciler ile temizlenemediği için çift aşamalı uygulama gerekir.

yves rocher yag bazli temizleyici
yağ bazlı yüz temizleyici

Çift Aşamalı Yüz Temizliği Ne Sıklıkta Yapımalı?

Bu durum tamamen sizin makyaj rutininize bağlıdır. Her gün makyaj yapılar iseniz her gün çift aşamalı temizlik gerekir. Ancak makyaj yapmıyor ve cildiniz de akneye meyilli ve yağlı bir yapıda ise yağ bazlı ürünler kullanmamak gerekir. Dolayısı ile makyajsız ciltte tek aşamalı su bazlı bir yüz temizleme ürünü yeterli olacaktır.

Eğer akneye fazla meyilli cilt tipine sahip iseniz yağ bazlı ürünü günlük olarak yalnızca göz makyajınız için de tercih edebilirsiniz. İki günde veya üç günde bir de tüm cilt için iki aşamalı temizlik uygulayabilirsiniz.

Burada sizlere iki aşamalı yüz temizliğini anlattım konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu