Cilt Tipi Testi Nedir?

Cilt tipi testi; cildinizi tanımak için son derece önemli olan bir testtir. Cilt tipi testini evde de yaparak öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi bilmeniz cilt bakım rutininizi doğru oluşturmanız ve aynı zamanda doğru cilt bakım ürünlerini seçebilmeniz için çok önemlidir.

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?

Evde Cilt Tipi Testi

cilt tipi
cilt tipi testi

Makyajdan arınmış olan temiz cildinize parmak uçlarınız ile dokunmaya başlayın. Alın, yanaklar, çene ve burun olmak üzere bu bölgelerde gezdirdiğiniz parmak uçlarınız eğer yağlı bir his aldı ise cilt tipiniz yağlı, parmaklarınızda bir kuruluk oluştu ise cilt tipiniz kuru, eğer parmaklarınız olduğu gibi ise normal bir cilt tipine sahipsiniz demektir.

Bu uygulamayı cildinizi yeni yıkadığınızda değil yıkadıktan ortalama 2 saat kadar sonra yapmanız en doğru sonucu verecektir. Kullanılan yüz yıkama jelleri içeriğine göre bir kaç saatliğine cildi kurutacak veya nemlendirecektir.

karma cilt tipi
cilt tipleri

Kaç Çeşit Cilt Tipi Vardır?

Temelde beş tip cilt tipi bulunur bunlar; karma, yağlı, kuru, normal, hassas cilt tipleridir.

Karma Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cilt tipi testinde en çok karıştırılan cilt türü karma cilt tipidir. Çünkü karma ciltte bazı bölgeler yağlı iken bazı bölgeler çok kurudur. Genellikle çene ve burun bölgesi yağlı iken yanak ve alın bölgesi kuru olan ciltlerdir. Bu tip ciltlere karma cilt adı verilir.

yagli cilt tipi
karma cilt tipi

Cilt Tipini Öğrenmek Neden Önemli?

Cilt tipinizi öğrenmek yüzünüzü doğru şekilde temizlemek ve aynı zamanda doğru şekilde bakım yapmak için çok önemlidir. Bunun yanında doğru güneş kremini ve doğru makyaj malzemelerini de seçebiliriz.

Eğer yağlı cilde çok yağlı bir güneş kremi kullanmaya başlarsak ciltte sivilce ve siyah nokta oranı artacaktır. Bunun yerine yağsız güneş kremleri tercih ettiğimiz taktirde cildimizin yağ oranının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Cilt tipiniz kuru ise de yağlı cilt ürünleri tercih ederek cilt kuruluğunuzu da dengeleyebilirsiniz. Öte yandan yağ bazlı fondöten ve yağ bazlı güneş kremleri tercih etmek bu cilt tiplerinde önemlidir.

Bu durum ruj seçimi için de çok önemlidir. Kuru dudaklara kremsiz rujlar tercih etmek dudaklarınızı iyice kurutacak ve tabaka halinde kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Burada sizlere cilt tipi hakkında bilgi verdim konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu