Batıklardan Kurtulma Yöntemleri

Batıklardan kurtulma yöntemleri genellikle çoğu kadın için en azından hayatının bir döneminde sorun oluşturuyor. Burada batık nedir, batıklardan kurtulma yöntemleri nelerdir, bacaktaki batıklardan nasıl kurtulunur gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Batık Nedir?

Batık; kılların uzama esnasında dışarı çıkamaması ve alt deri ile üst deri arasında sıkışarak içe doğru veya yana doğru uzaması durumuna denir. Batık siyah nokta şeklinde bir görüntü oluşturduğu için oldukça rahatsız edici olabilir. Bazı bünyelerde ise bu batık durumu o kadar fazladır ki artık ağda veya jilet ile pürüzsüz bir görüntü yakalamak imkansız hale gelebilir.

batik nedir
batık nedir

Batık Neden Oluşur?

Batık; tüylerin çıkış yönünün aksine çekilerek koparılmasından dolayı oluşan bir durumdur. Özellikle de kıllarının çıkış yönü farklı farklı olan hanımlarda bu tip sorunlar daha çok görülüyor.

Epilatör Aleti Batık Yapar Mı?

Cevap kesinlikle evet, epilatör kullanımı batık olayını en çok artıran nedenlerden bir tanesidir. Epilatör kılları farklı farklı yönlere döner biçimde çekiştirdiği için batık oluşumuna neden olur.

Bunun dışında ağda kullanımı da ters yöne çekim ile yapıldığı için batığa sebep oluyor. Aynı zamanda jilet kullanımı da ters yöne jilet yapıldığı taktirde batığa neden olabilir.

Batıklardan kurtulma yöntemlerinin başında aslında bu sebelerden dolayı epilatörü hayatımızdan çıkarmak gelir.

batiklardan kurtulma yöntemleri
batıklardan kurtulma yöntemleri

Batık Oluşumunu Nasıl Engellerim?

Batık oluştuktan sonra nasıl giderilir konusuna değineceğiz ancak batıklardan kurtulduktan sonra batık oluşmasını engellemek bu durumla daha fazla karşılaşmamayı sağlayacaktır. Batıklardan kurtulma yöntemlerinden önce oluşumunu engellemeye bakalım.

  • Özellikle duş sonrası kese yapmak hem batıklar için hem de ölü deriyi atmak için hem de kan dolaşımını hızlandırmak için son derece faydalıdır.
  • Kuru cilt batığa daha fazla yatkındır. Bu yüzden kuru cilde sahip iseniz duş sonrası özellikle de gözeneklerin açık olduğu ilk 3 dk içerisinde vücudunuza nemlendirici uygulamanız batık oluşumunu engelleyecektir.
  • Epilatör kullanımını tamamen hayatınızdan çıkarın. Özellikle de genital bölgede oluşan batıklar daha sonra iltihaplı bir duruma da gelebileceği için kesinlikle genital bölgeye epilasyon kullanmamanızı tavsiye ederim.
  • Bacaklarınıza düzenli olarak peeling uygulayın bu şekilde de ölü deri atılacak ve batıkların oluşması için üst derideki alan ortadan kalkacaktır.
  • Kıllarınızı almak için çok uzamasını beklemeyin, çok uzayan kıllar kırılıp batık oluşumuna neden olur. Çok uzun kılları da mümkün ise kısaltarak alın.
kollarda batik
Batıklardan Kurtulma Yöntemleri 6

Özellikle eğer batıklarınız iltihaplı bir duruma gelmiş isen yani sarı veya kırmızı noktalar oluşmuş ise bu noktada müdahale etmek doğru olmayacaktır. Kesinlikle bir uzmana giderek iltihaplı bölgeyi gerekli medikal ürünlerle tedavi etmek gerekir. Aksi taktirde durum daha da kötüye gidebilir.

Ama eğer bir iltihap söz konusu değil ise bu noktada aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Batıklardan Nasıl Kurtulurum?

Batıklardan kurtulma yöntemleri için bir çok kür bulunuyor. Bunlardan bir tanesini sizlerle paylaşmak isterim.

Batıklarınız oluşmuş ve artık kurtulmak istiyor iseniz uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Yalnız batıklardan kurtulmak sabır ve istikrar ister. Bu yüzden bu önereceğim kürleri batıklarınız tükenene kadar sabırla uygulamanız gerekir.

Batıklar İçin Doğal Kür

MALZEMELER

  1. 1 Yemek kaşığı şeker,
  2. Yarım limon suyu,
  3. 1 yemek kaşığı zeytin yağı.

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri karıştırın ve bacaklarınıza hafif bastırarak beş dk boyunca uygulayın. Uygulama sonrasında ılık su ile durulayın ve eğer bacaklarınız kuru ise uygun bir nemlendirici uygulayın. Bu kürü haftada 2 kere bacaklarınız ve kollarınız için uygulayabilirsiniz. Buradaki limon batık izlerinizi yok ederken şeker ve zeytin yağı batıklarınızın temizlenmesine yardımcı olacak.

puruzsuz cilt
Batıklardan Kurtulma Yöntemleri 7

Batıklar İçin Kesin Çözüm

Batıklar için kesin çözüm var mıdır sorusunun cevabı ise evet. Batıklar uzayan kıllardan kaynaklanır. Eğer lazer epilasyon uygulaması ile tüylerin oluşumunu durdurursanız batıklarınızdan sonsuza kadar kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda lazer epilasyon mevcut batıklarınızı da yok edecektir. Bu yüzden batık problemi olan kişiler lazer epilasyonu daha çok tercih ederler.

Genital Bölgede Batıklardan Kurtulma Yöntemleri?

Genital bölge vücudumuzda en hassas deriye sahip olan bölgelerden bir tanesidir. Bu yüzden de bacaklara uyguladığımız kürleri genital bölgeye uygulamamız söz konusu olamaz. Genital bölgede eğer batığınız oluşmuş ise, oluşan bölgeyi aloavera ile yoğun bir biçimde nemlendirmek ve bu işlemi kıl açığa çıkana değin tekrarlamak gerekir. Bir süre sonra içe batan kıl yüzeye çıkar ve problem çözülür.

Bunun dışında özellikle genital bölgede batığı sıkmak ya da cımbız ile çekmek doğru bir hareket değildir. Bu yalnızca deriyi parçalayarak yara veya enfeksiyon oluşumuna neden olacaktır. Bu yüzden bu tip hareketlerden kaçının.

Bunun dışında genital bölge için batıklardan kurtulma yöntemlerinde batık oluşumunu engellemek için ölü deriyi temizlemek ve aşırı dar kıyafetler tercih etmemek etkili olacaktır.

Bu yazımda sizlerle batıklardan kurtulma yöntemleri hakkında bilgilerimi aktardım. Konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu