Bahçe Dekorasyonu Yaparken 6 Nokta

Bahçelerin tasarımı yapılırken büyük ya da küçük olmasına göre farklı teknikler kullanılır. Bahçe dekorasyonu için çimler, park ekipmanları, vb. gibi çeşitli araçlar kullanılır.

1.Bahçe Dekorasyonunda Yeşillendirme Nasıl Yapılır?

Bahçesinde yeşil alan yaratmak isteyenler hazır çimler alabilir. Çimlerin farklı boyutlarda ve türlerde olanları vardır. Bazı çimler ekildikten sonra çok fazla büyürken bazıları ise daha kısa kalmaktadır. Bu çimlerin boyutları uygulanacak bölgeye göre değişir. Örneğin; park malzemelerinin olduğu bölgeye çim ekilmek isteniliyorsa daha kısa çimler seçilmelidir. Bunun nedeni, çabuk ve çok uzayan çimler belli bir zamandan sonra basıldığı için ölmesidir.

Çimlerin ekilmesi kadar bakımı da çok önemlidir. Düzenli şekilde sulanması ve budanması gerekir. Çim bakımları yaz aylarına girmeden önce baharda yapılabilir. Boyları kısaltılır ve ihtiyaçları olan diğer bakım ürünleri kullanılır. Bu sayede her yıl yeniden yeşeren ve daima canlı kalan çimler oluşur.

Bunun dışında yapay çim görünümlü ürünler de tercih edebilirsiniz.

2. Bahçe Dekorasyonunda Mobilya Nasıl Seçilmeli?

Bahçe tasarımlarında daha çok ahşap ve plastik ürünler tercih edilir. Mobilya seçiminde mevsimsel durum oldukça önemlidir. Yaz aylarında ahşap seçilmesi uygun olurken kış ayında ahşap seçilmesi mobilyaların ıslanmasına ve belli bir süre sonra yapısının bozulmasına neden olur. Bu yüzden kış mevsiminde plastik ya da camdan yapılmış eşyalar seçilebilir. 

bahçe dekorasyonunda mobilya
bahçe dekorasyonu mobilya seçimi

Mobilyalar bahçeye hem şıklık katar hem de dinlenmek ve oturmak için imkan sunar. Bahçesi geniş olanlar koltuk da koyabilir. Bununla birlikte bahçede yemek keyfi yaşamak ve gelen misafirlerin bahçede ağırlanması amacı ile masalar alınabilir. Masalar katlanabilir olabilir. Masa seçerken kaç kişilik olduğu önemlidir. Daha kalabalık aileler ortalama olarak 6-10 kişilik masa seçebilir. Fakat küçük masa tercih edecekler 4 kişilik boyutta olan masaları alabilir.

3. Bahçe Dekorasyonu Hangi Mevsim Yapılmalı

Bahçe tasarımları 4 mevsimde de yapılabilir. Her mevsimin kendine özgü özellikleri düşünülerek farklı 4 tasarım oluşturmak mümkündür. Örneğin; sonbahar aylarında sonbahar konseptli bahçeler yapılabilirken, yaz aylarında daha alaçatı havasında tasarımlar yapılabilir. Dekorasyon sırasında bahçe süs eşyaları da kullanılabilir. Kuğular, kardan adamlar, ışıklandırılmış yapay ağaçlar ve çiçekler kullanılabilecek alternatiflerden birkaçıdır.

Yanıp sönen ya da sürekli yanan otomatik lambalı aksesuarlar tercih edildiğinde elektrik sisteminin kurulması gerekir.  Lambaların yanında LED aydınlatma sistemi de bahçe dekorasyonlarında kullanılır. LED aydınlatmalar tasarım olarak küçük olup görünüş olarak da bulunduğu ortamı daha geniş ve ferah etmede yardımcı olur.

4. Bahçe Dekorasyonunda Hobi Alanları Nasıl Yapılır?

Bahçelerde hobi alanı yaratmak için verimli toprakların kullanılması gerekir. Şehir merkezlerinde çiftlik hayatı sürmek isteyenler kendi hobi bahçelerini yaratarak istedikleri meyve ve sebzeleri ekebilir. Bunun için hobi bahçesi malzemeleri satan dükkanlardan toprak ve tohumlar alınmalıdır. Topraklar havalandırılarak dökülür ve üzerine tohumlar ekilir. Ardından gerekli su miktarı ilave edilir. Hobi bahçelerinin uzun süreli kullanılabilmesi için sebze ve meyvelere iyi şekilde bakılmalıdır. İhtiyaçları olan gübre verilmeli ve zamanında ilaçlama işlemleri tamamlanmalıdır. Dekorasyona önem verenler bahçenin kenarlarına çitler örebilir. Bu çitler hem hoş bir görsellik verir hem de bahçeye dışarıdan gelebilecek hayvanları engeller.

5. Bahçe Dekorasyonlarında Park Nasıl Yapılır?

Bahçelerde park yapımı için park eşyalarına ihtiyaç duyulur. Kaydırak, tahterevalli, salıncak, vb. gibi eşyalar tercih edilebilir. Eşyaların çocuklar için sağlıklı ve güvenli olması göz önünde bulundurulmalıdır. Ekipmanlar yere sabitlendikten sonra park dekorasyonu tamamlanır. Ek olarak çocuklar için şişme havuz, top havuzu gibi eğlendirici oyun alanları da yaratılabilir. Bahçede sallanmak isteyenler ağaçlar arasında hamak tasarlayabilir.

ev bahce oyun alani
bahçe dekorasyonunda park

6. Bahçe Dekorasyonlarında Işıklandırma Nasıl Yapılır?

Bahçenizde kullanacağınız ışıklandırma açık alanda olacağı için öncelikle mutlaka dayanıklı ve açık alan için üretilmiş ışıklandırmaları kullanmanız gerekir.

Ayrıca elektrik gibi bir kaynağa ihtiyaç duymayan ışıklandırmalar işinizi oldukça kolaylaştıracak. Güneş enerjisi ile çalışan toprağa saplayabileceğiniz veya ağaçlara asabileceğiniz ışıklandırmaları kolaylıkla bulmak mümkün.

Bu tip ışıklandırmalar gün ışığında enerji depolayarak hava karardığında o enerjiyi kullanmaktadır. Oldukça da düşük maliyetli oluşları son derece caziptir.

Bu ışıklandırmaların yere gömülü olanlarını bahçe patikanızda da kullanabilirsiniz.

Diğer dekorasyon fikirlerinden faydalanmak isterseniz. mutfak dekorasyonu konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bizi buradan da takip ederek son moda dekorsayon ve giyim konularını takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu