Yüzdeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir, ne kullanmak ve nasıl uygulamak gerekir bundan bahsedelim.

Özellikle de yağlı ciltlerin sorunu olan gözenek büyümesi bir çok cilt sorununa neden olur. Bunlar;

 • Deri altı ve deri üstü sivilceleri,
 • Siyah noktalar,
 • Yağ bezeleri,
 • Lekelenmeler

Gözenekler Neden Kirlenir?

Bu cilt sorunlarının temeli aslında cildin düzenli ve doğru şekilde temizlenmemesidir.

Bildiğiniz üzere artık güneş kremi değişen uv ışınları ile vazgeçilmezimiz halini aldı. Hem yaz hem de kış aylarında her gün uyguladığımız güneş kremi, makyaj gibi ürünlerin ciltte bıraktığı kalıntı gözenek içlerine dolarak gözeneklerin hem büyümesine hem de dolmasına neden olur.

evde gozenek temizleme 1
yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir

Özellikle de güneş kremi ciltte bir bariyer oluşturduğu için ve aynı zamanda günlük kullanıldığı için kesinlikle yatmadan temizlemeniz gerekir.

Makyaj veya güneş kremi kullanıyor iseniz eve girdiğiniz anda makyajınızı temizlemeyi alışkanlık haline getirmek en doğrusu olacaktır.

Bunun dışında makyaj yapmasanız dahi gün içerisinde yüzümüz bir çok toz ve kire maruz kalır. Özellikle de yağlı ciltlerde bu durum daha fazladır. Cildin salgıladığı yağ tüm toz ve kiri cilde yapıştırdığı için günlük temizlik kesinlikle gereklidir.

Temizlenmeyen gözenek zamanla büyüyerek daha büyük sorunlara neden olur. Temiz tutulan gözenekler ise zaman içerisinde sıkılaştırıcı maskelerin de desteği ile küçülecektir.

gozenekler nasil temizlenir
yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir şimdi bundan bahsedelim.

 • Özellikle de cildinizde makyaj veya güneş kremi gibi herhangi bir cilt ürünü bulunuyor ise ilk yapmanız gereken yağ bazlı bir temizleyici ile makyajı ciltten uzaklaştırmaktır. Çünkü yağ bazlı temizleyiciler özellikle de suya dayanıklı ürünlerin cilde tutunmasını sona erdiren ve daha rahat temizleyen ürünlerdir.
 • Yağ bazlı temizleyiciyi suyla yıkadıktan sonra ise su bazlı bir yüz yıkama jeli ile yüzü yıkayarak yağ bazlı temizleyicinin bıraktığı yağ ve makyaj kalıntısını ciltten arındırmak gerekir. Özellikle de yağlı cilde sahip iseniz bu aşamayı asla atlamayınız.
 • Temizlenmiş yüz için artık gözenek içlerine ulaşma vakti, bu noktada buhardan yardım alabilirsiniz. Bol buharlı bir banyo veya yüzünüze uygulayacağınız ve içerisine bir miktar çay ağacı yağı damlattığınız buhar ciltteki gözenek kirlerini yumuşatacaktır.
 • Ardından cildinize gözenek sorunu olan bölgelere gözenek temizleyici maske, kil maskesi, elma sirkesi, karbonat maskesi gibi peeling etkili maskeler uygulayabilirsiniz.
 • Maskeyi de yıkadıktan sonra kimyasal peeling kullanabilirsiniz bu da cildi derinlemesine temizleyen ancak elbette günlük değil aylık veya iki aylık olarak kullanılması gereken ürünler olan kimyasal peeling son derece dikkatli kullanılmalı.
 • Son olarak da cilt tipinize uygun tonik ile yüzünüzü temizleyerek nemlendirdikten sonra cilt bakımını sonlandırabilirsiniz.
 • Ciltteki gözenekleri temizlemek için kesinlikle sıkmak veya kendi kendinize bir takım aletler ile siyah noktaları çekmek yanlış uygulamadır. Bu hem cildi tahrip ederek leke oluşumuna neden olur hem de gözeneklerin daha çok açılması ve büyümesine neden olur.

Burada sizlere yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu