Vücut Tipine Göre Pantolon Seçimi

Vücut tipine göre pantolon seçimi oldukça önemlidir. Doğru pantolon tipini seçtiğinizde vücudunuzu olduğundan çok daha güzel ve düzgün göstermeniz mümkün olacaktır.

Bunun için ilk adım tabiki vücut tipinizi bilmektir. Vücut tipleri; armut, dikdörtgen, elma, kum saati ve üçgen vücut tipidir. Buraya ekleyeceğim görsellere bakarak öncelikle vücut tipinizi belirledikten sonra da sizler için uygun olan pantolon tipini ekleyeceğim.

Armut Vücut Tipi Pantolon Seçimi

armut vucut tipi pantolon secimi
armut vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olmalı

Armut vücut tipi nedir dilerseniz ilk önce onu tanımlayalım. Armut vücut tipi; basen bölgesinin geniş ve buna karşın da bel bölgesinin ince olduğu vücut tipidir. Armut vücut tipine göre pantolon seçimi;

 • Pantolon seçiminizi düz kesimden yana tercih etmeniz faydalı olacaktır. Boru paça diye de tabir ettiğimiz bu tip pantolonlar basen ile alt bölge arasındaki keskin farkı dengeleyecektir.
 • Aynı zamanda yüksek bel gibi bir pantolon da tercih etmemenizde fayda var bu tip pantolonlar da basenleri daha da belirgin hale getiren pantolonlardır.
 • Kesinlikle tercih etmemeniz gereken pantolon ise tabiki havuç kesim pantolondur. Bu pantolonlarda basen kısmı bol ve rahat bırakıldığı için zaten geniş olan basenler olduğundan daha da geniş görünecektir.
 • Bunun yanında beyaz gibi açık renkleri de tercih etmek de yanlış tercih olacaktır daha nud ve koyu renkler armut vücut tipi için uygun olacaktır.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Pantolon Seçimi

kum saati vucut tipi nasil pantolon giymeli
kum saati vücut tipine göre pantolon seçimi

Kum saati vücut tipini öncelikli olarak tanımlamakla başlayalım. Kum saati vücut tipi; ince bel, geniş kalçaya sahip vücutlar için kullanılan tabirdir. Genellikle tüm kadınların sahip olmak istediği vücut tipi de diyebiliriz.

 • Kum saati vücut tipine göre pantolon seçimi aslında en kolay pantolon seçimlerindendir. Çünkü son derece avantajlı bir vücut yapısına sahiptir. Ancak yanlış seçimler bu avantajı yok edebilir.
 • İspanyol paça ve streç pantolonlar vücudunuzun güzelliğini ortaya çıkarmak için idealdir.
 • Öte yandan kalçalarınızı daha büyük gösterecek ve bel oyuntunuzu yok edecek düz kesim, bol kesim pantolonlar sizin için kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır.

Elma Vücut Tipine Göre Pantolon Seçimi

elma vucut tipi nasil pantolon giymeli
elma vücut tipine göre pantolon seçimi

Elma vücut tipi nedir? Elma vücut tipi; geniş kalçalar ve kalçalar ile neredeyse aynı ebatta olan bele sahip yani bel oyuntusu bulunmayan vücut tipidir. Bu vücut tipinin avantajı bacakların yeteri kadar ince olmasıdır.

 • Peki elma vücut tipi hangi tarz pantolon giymeli? Elma vücut tipine sahip iseniz ince bacaklarınızın avantajını kullanabilir ve dar kesim yüksek bel pantolonlar giyebilirsiniz.
 • Yüksek bel pantolon tercih edecek iseniz uzun üstler ile kalça kısmını bir miktar kamufle edebilirsiniz.
 • Pantolonlar ile birlikte kemer kullanımı da bel çizginizi ortaya çıkarcağı için ideal olacaktır.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Pantolon Seçimi

kare vucut tipi pantolon secimi
kare vücut tipine göre pantolon seçimi

Dikdörtgen vücut tipine sahip iseniz; küçük kalça ve basenler, kalça ile aynı kalınlıkta olan bel ve aynı zamanda ince bacaklara sahipsiniz demektir. Genellikle çok zayıf kişiler bu vücut tipine sahiptirler.

 • Bacaklarınız ve vücudunuz ince olduğu için aslında çok avantajlısınız diyebiliriz. Yüksek bel pantolonlar bel oyuntunuzu ortaya çıkararak kalça hatlarınızı belirgin kılacaktır.
 • Aynı zamanda havuç pantolonlar da kalça ve bel hatlarını ortaya çıkarmak için ideal olacaktır.
 • Onun dışında ara bel ve düşük bel pantolonları da kemer ile tercih etmek sizler için ideal olacaktır.

Burada vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olmalı sorusunu cevaplamaya çalıştım. Pantolonunuzu seçtikten sonra doğru bir üst kombin de elbette çok önemli olacak tamamlayıcı bir etmendir. Eğer alt bedeninizde kamufle edilmesi gereken bölgeler var ise hareketli ve renkli parçaları üst grupta kullanarak tüm dikkati üst bedene çekmek doğru olacaktır.

pantolon çeşitleri
pantolon çeşitleri

Öte yandan yine aksi biçimde üst bedeninizde kamufle etmek istediğiniz bölgeler var ise de dikkati alt bedene çekmek için hareketli ve renkli parçaları alt grupta tercih etmek yerinde bir karar olacaktır.

Bunun dışında boy faktörü de elbette pantolon seçiminde önemlidir. Çok kısa boylu hanımlar çok bol pantolonlardan uzak durmalı ve daha çok vücudunuzu saracak pantolonları seçmelisiniz.

Pantolon seçmek aynı zamanda tarzınızı da yansıtan bir etmendir. Ancak tarzınıza uygun olsa da eğer vücut tipinize uymazsa bir pantolonu seçmek yanlış karar olacaktır. Tarzınızı daha çok üst grupta yansıtmaya çalışmak en doğru seçim olacaktır. Dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu