Tırnak Bakımı Hakkında Her Şey

Tırnak bakımı nasıl yapılır, evde tırnak bakımı nasıl yapılır, protez tırnak bakımı nasıl yapılır gibi tırnak bakımına dair cevap aradığınız tüm sorular ve cevaplarını derlediğim bir yazı ile karşınızdayım.

Tırnak konusundaki en büyük sorun şüphesiz ki tırnakların kırılması, sararması ve tırnakların geç uzamasıdır. Öncelikle bu sorunlara değinmek istiyorum.

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Çözümleri

Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor ise bu hem estetik olarak hem de fiziki olarak sizi rahatsız edecek bir sorundur. Peki tırnaklar neden çabuk kırılır?

 • En önemli neden vitamin eksikliğidir. Bunlar, A, B, D, demir, çinko vitaminleridir. Özellikle de kat kat parçalanan tırnak görünümü var ise bu mutlaka vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor demektir.
 • Tırnakların çok fazla kimyasala maruz kalması. Bunlar; temizlik malzemeleri, aşındırıcı tırnak yapıştırıcıları, oje, aseton gibi tırnakların doğal nemini yok eden ürünlerdir.
 • Mesleki deformasyon; tırnaklarınızı veya ellerinizi çok fazla kullandığınız bir işte çalışıyor iseniz bu da tırnaklarınızın kırılmasına neden olan etmenlerden bir tanesidir,
 • Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnaklarınızı keskinliğini yitirmiş bir tırnak makası ile kısaltmak tırnak uçlarında çatallaşmaya neden olur ve tırnakların hızla kırılmasına neden olur.
 • Yanlış törpü kullanımı, törpü ya hiç kullanılmamalı ya da doğru kullanılmalıdır. Törpü tek tarafa doğru sürterek kullanılmalıdır. İki yönlü sürtünme ile törpülenen tırnak uçları çatallaşarak parçalanır. Böylece tırnak kırılganlaşır.
tirnak bakimi
tırnak bakımı

Evde Tırnak Bakımı

Tırnak kırılması için öncelikle yukarıda belirttiğim üzere vitamin eksikliğinizi gidermelisiniz. İçeriden tedavi edilmeyen hiçbir tırnak kırılması sorunu dıştan müdahale ile düzelmeyecektir. Vitamin takviyelerinizle birlikte ise;

 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu,
 • Yarım limon suyu,
 • 1 çay kaşığı Karbonat,
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı

Bu karışımı tırnaklarınıza masaj yapmak sureti ile uygulayın. Ardından ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa yapabilirsiniz. Bu karışım tırnaklarınızı güçlendirecek ve kırılmalara karşı dayanıklı hale gelecektir. Aynı zamanda hızlı uzamasını da sağlayacaktır. Bunun yanında her derde deva olan bu kür tırnak sararmanız var ise bunu da hızlı bir biçimde giderecektir.

Protez Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez tırnak hakkında detaylı bilgiyi burada sizlerle paylaşmıştım. Dilerseniz inceleyebilirsiniz. Burada da sizlerle protez tırnak bakımı nasıl yapılır onu paylaşacağım.

Protez tırnaklar ortalama 1 ayın sonunda diplerden uzamaya başlar ve yenilenme ihtiyacı ortaya çıkar. Bakım bu noktada gerçekleşir. Bu zaman sonunda protez tırnak dilenirse yenilenir veya tamamen çıkartılır. Bu işlemi mutlaka uzman ellerde yaptırmalısınız. Aksi taktirde kendi tırnağınız ciddi manada zarar görecektir.

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve tırnak bakımı aslında ayrılmaz bir bütündür. Eğer el bakımı hakkında doğal ve evde yapılabilecek kürler arıyorsanız buradan paylaştığım küreleri inceleyebilirsiniz. Ellerinizde aşırı kuruma var ise bu kurumayı gidermek adına sürekli nemlendirici kullanmak yapılan en büyük yanlıştır. Özellikle de kimyasal bazlı nemlendiriciler ellerde bağımlılık yaparak sürekli o maddeyi almaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden de mümkün olduğunca doğal nemlendiriciler uygulamak en sağlıklısıdır.

bakimli tirnaklar
bakımlı tırnaklar için ne yapılmalı

Tırnak Sararması Çözümleri

Tırnak sararması şüphesiz kırılmadan sonra kişiyi en çok rahatsız eden deformasyondur. Bunun başlıca sebebi ise aşırı derecede oje ve aseton kullanımıdır. Bildiğiniz üzere aseton tırnaklara çok zarar veren bir maddedir. Bu yüzden de tırnak rengi zamanla yok olur ve sararır. Bunu engellemek için oje altına daima baz kullanmak ve asetonsuz oje çıkarıcıları tercih etmek çok önemlidir.

Ayrıca her oje temizleme sonrası tırnakları nemlendirmek ve tırnağın kaybolan nemini geri kazandırmak çok önemlidir. Bunun için piyasada bulunan tırnak bakım yağlarını da kullanabilirsiniz.

Bunun dışında sararan tırnaklarınızı anında beyazlatacak olan formül ise;

 • Bir adet limon,
 • 1 yemek kaşığı kadar karbonat.

Bunun için ikiye böldüğünüz limonu sıkmadan kesik kısmından içeri doğru karbonatı boşaltın ve limona iyice yedirin. Ardından tırnaklarınızı limonun içerisine sokarak ovalayın. Bu işlemi her tırnak için tek tek yapın. Tırnaklarınız ilk uygulamada beyazlayacaktır. Ancak çok fazla bir sararma var ise bu işlemi 1 gün ara ile uygulamaya devam edebilirsiniz.

Burada sizlerle tırnak bakımı hakkında merak edilen soruların cevaplarını paylaştım. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu