Sürdürülebilir Moda Markaları Nelerdir?

Sürdürülebilir moda markaları bilinç düzeyinin artması ile birlikte öne çıkan markalar olmaya başladı diyebiliriz. Burada bu markaları sizler ile paylaşacağım ve sürdürülebilir modaya dair tüm bilgileri de bir arada bulabileceksiniz.

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda; sürekli değişen moda anlayışına karşıt olarak çıkmış ve daima kullanılabilecek ürünleri savunan aynı zamanda üretim aşamasında da sürdürülebilirliği benimseyen moda anlayışıdır. Kısaca zamansız şıklık diye de tabir edebiliriz.

surdurulebilirlik
sürdürülebilir moda markaları

Sürdürülebilir ürünler; dayanıklı, sosyokültürel farkı yansıtmayan, dönüştürülebilen ürünlerdir.

Ürünün yanında aynı zamanda sosyokültürel farklar, ekolojik denge ve finas ile de ilgili bir moda akımıdır.

Sürdürülebilir Moda Markaları

  • ASSEZ : Bir Fransız markasıdır ve yeteri kadar anlamına gelir.
  • ATÖLYE REN : Türk markası olan sürdürülebilir moda markası Atölye Ren sipariş üzerine üretim yapan ve rahat aynı zamanda minimalist tasarımlar üreten bir markadır.
  • GİYİ: Bu marka da paketlemeye kadar sürdürülebilir ve doğa dostu bir anlayışı benimsemiş aynı zamanda zamansız parça felsefesi ile tasarımlar üreten bir markadır.
  • One Square Meter : Yine bir Türk marka olan ve anlamı bir metrekare olan bir sürdürülebilir marka. Markanın doğuşu 1 mertekarelik bir masada başladığı için bu ismi almış ve sürdürülebilir aynı zamanda da tabi ki doğa dostu ürünler üreten moda markası.
surdurulebilir moda markalari
moda ve sürdürülebilirlik
  • Restore Jeans: Türk markası olan ve kotları geri yükle anlamına gelen Restore Jeans de sürdürülebilir bir kot markası ve kişiye özel tasarımlar yapıyor.
  • Mah-Roc: Ay ve güneş döngüsü anlamına gelen isim doğal döngüyü korumak ve minimum atık çıkarmak felsefesi ile sürdürülebilir ürünler üretiyor ve tamamen atık kumaşları kullanıyor.
  • OhSevenDays: Yine artan kumaşları değerlendirerek üretim yapan marka sürdürülebilir moda markalarından bir tanesi.
  • A Hidden Bee: Bir diğer sürdürülebilir moda markası A Hidden Bee gizli arı anlamına geliyor ve artan yerli kumaşları değerlendiriyorl.
  • Hip+Happen: Sürdürülebilir ve etik üretimi savunan marka üretimin her aşamasında doğa dostu olmaya dikkat ediyor.
  • Iamnotbasic: Türk markası olan iamnotbasic temel anlamına geliyor ve aynı zamanda biraz yer aç isimli projesi ile de sürdürülebilir modayı teşvik ediyor.
dogu dostu markalar
sürdürülebilir moda nedir

Burada da gördüğünüz üzere sürdürülebilir moda markaları içerisinde oldukça fazla türk markası bulunuyor. Doğanın dengesinin giderek bozulması ve gelecek nesillere temiz bir doğa bırakma anlayışı endişeye neden olması kişileri sürdürülebilir ürünlere teşvik etmeye başlıyor. Zamanla her marka sürdürülebilirlik içerisinde olmaya mecbur kalacak gibi görünüyor.

Bildiğiniz üzere arz talep dengesi için bizim talep ettiklerimizin değişmesi ile arz edilen markaların da değişmesi ve sürdürülebilir olması mümkün.

Sürdürülebilir moda markaları diğerlerine göre daha pahalı olsa da çok daha uzun yıllar kullanabileceğinizi unutmayın. Renkleri solmayan, kolay deforme olmayan aynı zamanda bir çoğu da her bedende kullanılabilir olarak üretilen ve tabi ki dönemsel parçaların aksine her dönemin parçaları olarak üretilen ürünlerdir.

Burada sizlere sürdürülebilir moda markaları hakkında bilgi verdim konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu