Retinol Krem Hakkında Tüm Merak Edilenler

Retinol; nedir, retinol krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, en iyi retinol hangisi, hangi bölgede kullanılır gibi bu kreme dair merak ettiğiniz ne varsa burada bulabileceksiniz.

Son dönemlerin cilt bakım furyalarından olan retinol incelemesi yapacağımız bu yazıda kullanıp kullanmama veya kullanacak iseniz nasıl kullanmanız konusunda sizleri tam anlamıyla bilgilendirmeyi hedefliyorum.

Retinol Nedir?

Retinol aslında A vitaminidir. Bildiğiniz üzere hemen hemen tüm vitaminler gıdalarda da bulunur. Bu vitamin de aynı zamanda domates, havuç, biber, ıspanak, brokoli, yumurta, süt gibi bir çok gıdada bulunur.

Ancak bu gıdalardan yeteri miktarda A vitamini alamadığımız için takviyeye ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumlarda A vitaminini; kapsül, krem, serum gibi farklı formlarda alabiliriz.

retinol oncesi sonrasi
retinol krem hakkında tüm merak edilenler 4

Retinol Krem Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğim üzere retinol A vitaminidir. Dolayısı ile retinol krem de A vitamini içeren kremdir. A vitamini; cilt bariyerinin onarılmasını sağlar bu yüzden de krem olarak kullanılır. Eğer cilt problemleriniz var ise; sivilce lekeleri, renk eşitsizlikleri veya güneş lekeleri gibi cilt kusurlarının giderilmesi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gözenekleri büyük olan kişiler için de gözenek oluşumunu engellemekte kullanılır.

Öte yandan yaşlanmayı geciktirici etkisi ve cildi tazeleme etkisinden dolayı yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde ve yavaşlatılmasında da kullanılır.

retinol ne ise yarar
retinol krem hakkında tüm merak edilenler 5

Retinol Nasıl Kullanılır?

 • Retinol kesinlikle başlangıçta doktor kontrolünde başlanmalıdır. Her cilt retinol kullanamaz.
 • Retinol çok kuvvetli bir ürün olduğu için kesinlikle başlangıçta çok düşük oranlı retinol türleri tercih edilmelidir.
 • Yine başlangıç aşamasında özellikle de hassas ciltlerde mutlaka ve mutlaka sandviç tekniği dediğimiz teknik ile uygulanmalıdır. Bu teknik önce nemlendirici üzerine retinol ve üzerine tekrar nemlendirici şekilde uygulanır.
 • Başlangıç kullanımı için bir diğer teknik ise yüzünüz için kullandığınız bir nemlendirici ile retinolü karıştırarak kullanmaktır.
 • Retinol kesinlikle çok fazla kullanılabilecek bir ürün değildir. Nohut tanesinden büyük bir retinol kullanımı yanlıştır.
 • Retinol cildi bir yandan tahriş ettiği için gündüz kullanımına uygun bir ürün değildir. Her ne kadar bir çok kaynakta gece ve gündüz kullanıma uygun gibi gösterilse de bu doğru bir bilgi değildir.

Retinol Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Retinol cildi tahriş edeceği için mutlaka gece kullanılmalıdır.
 • Gün içerisinde her zaman güneş kremi kullanmak gerekir.
 • Nohut tanesinden fazla kullanılan retinol ciltte dönüşü olmayan yanıklara neden olur.
 • Doktor kontrolünde kullanılmayan retinol cilt bariyerini tahrip eder.
 • Retinol krem genç ciltler için uygun bir yüz ürünü değildir.
 • 30 yaşın altındaki kişiler retinol kullanmamalıdır.

Burada sizlere retinol krem hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz. Diğer moda ve kadın konuları için buraya göz atabilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu