Perma Saç Modelleri

Perma uzun yıllardır kullandığım ve vazgeçemediğim uygulamalardan biri. Perma saç modelleri her zaman trendler arasında olan zaman zaman daha çok ön plana çıkan saç modelleri arasındadır.

Sizlere yaklaşık 15 yıldır düzenli perma yaptıran biri olarak merak ettiğiniz tüm sorular hakkında bilgi vermeyi amaçlıyorum. Buraya ekleyeceğim farklı saçlara uygun farklı perma modellerini de inceleyerek yaptırmaya karar verirseniz içerisinden seçebilirsiniz.

Burada bulduğunuz modeli kuaförünüze götürürseniz kuaförünüz bu modelin saçınıza uygun olup olmadığını size söyleyecektir. Lakin ben bu konuyu tecrübe ettiğim için saç tipinize göre hangi tür permaların saçınıza uygun olacağını veya olmayacağını sizinle paylaşacağım.

Perma Nedir?

Perma saçın kimyasını çeşitli kimyasallar yardımıyla değiştirerek sarıldığı biçimi korumasını sağlayan bir saç şekillendirme tekniğidir diyebilir.

Perma Nasıl Yapılır?

 • Perma için öncelikle kuaförünüz saçınızı analiz eder. Bu noktada sizin de yardımcı olmanız faydalı olacaktır. Neticede saçınızı sizden iyi kimse tanıyamaz.
 • Saçlarınızı analiz ettikten sonra saçınıza uygun olabilecek bigudi boyutunu birlikte belirleyebilirsiniz.
 • Ardından saçlarınız perma ilacı yardımıyla sarılmaya başlar. Bu noktada oldukça sabırlı olmalısınız işlemin en uzun süren kısmı genellikle bu kısımdır. Burada zaman saç miktarınız, saç boyutunuz, seçilen bigudi kalınlığına göre değişir.
perma yapilisi
perma nasıl yapılır?
 • Sarma işlemi tamamlandıktan sonra tekrar saçlara perma ilacı yedirilir. Oldukça ağız ve kötü kokulu bir madde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Hatta bu kötü koku ortalama iki hafta duş aldıkça ortaya çıkacak biçimde saçınızda kalacaktır.
 • Daha sonra bekleme işlemi başlar. Bekleme işlemi ortalama 40 dk dır ancak kuaförünüz bu süreyi saçınızın yapısı ve gidişata göre kontrollü bir biçimde sonlandıracaktır.
 • Süre sonuna bigudiler dikkatli bir biçimde tek tek açılır ardından yıkama işlemi yapılır. Yıkama işlemi her kuaför tarafından yapılmamaktadır. Sebebini henüz anlayamadığım bir biçimde net bir yanıt alamadım bu konu ile ilgili.
 • Saçlar kurutulur ve köpük yardımı ile sabitlenir. İşlem böylece tamamlanmış olur.

Perma Kaç TL ?

Evet şüphesiz aklımızdaki ilk soru bu. Perma kaç tl? Perma 2021 yılı itibari ile saçınızın boyuna ve yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 150 lira ile 700 lira arasında değişiyor.

Bu durumda orta boy ve yoğun bir saç için ince sarımda 300 lira gibi ortalama bir ücret ödemeniz gerekir.

Perma Çeşitleri Nelerdir?

Permanın bir kaç çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler aslında permanın sarım kalınlığına göre isimlendiriliyor.

Afro Perma

Afro perma veya Afro örgü diye de tabir edilen bu örgü türü ülkemiz için oldukça yeni bir yöntem. Burada kendi saçlarınızı yerine sentetik saçlar kullanılıyor. Kendi saçlarınız balık sırtı türü bir örgü ile ince ince örülüyor ve bu saçlar üzerine seçtiğiniz uzunlukta ve dalga türünde ve yine seçtiğiniz renkteki sentetik dalgalı saçlar takılıyor.

Kullanım ömrü saçın uzamasına da bağlı olarak ortalama 4 ay. Daha sonra saçlar çıkarılıyor ve kendi saçlarınıza dönüyorsunuz. İşlem ortalama saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna da bağlı olarak 4 ila 5 saat arasında sürüyor.

ince perma modelleri
afro perma modeli

İnce Perma

ince perma; adından da anlaşılacağı üzere oldukça ince bigudiler ile sarılarak elde edilen ve aynı zamanda son derece yoğun dalgalar elde edilen bir perma türüdür. Özellikle de kaygan ve dümdüz inatçı saçlar için kesinlikle ince perma tercih edilir. Diplerin uzamasını göz ardı edersek bir yıla kadar saçta kalıcıdır.

ince perma sac modeli
ince perma saç modelleri

Su Dalgası Perma

Su dalgası perma; daha doğal bir görüntü isteyen ve saçına kıvırcık bir görüntü katmaktan çok dalgalandırmak ve bir miktar hareket katmak isteyenler için uygun bir perma türüdür. Ortalama 3 ay kadar kalıcıdır. Her saç türüne uygun değildir. İnatçı saçlarda tutması mümkün değildir.

su dalgasi dogal perma
su dalgası perma saç modelleri

Perma Saç Ne Kadar Kalıcıdır?

Doğru yapılmış bir perma yukarıda da belirttiğim gibi su dalgası türü değil ise 1 yıla kadar saçta rahatlıkla kalır. Elbette ilk yapıldığı yoğunlukta 1 yıl boyunca olmayabilir ancak kıvırcıklık devam eder.

Perma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Yapıldığı günden itibaren en az 24 saat mümkün ise 3 gün yıkamamak kalıcılığın ömrünü uzatır.
 • Saçlarınızı yalnızca duşta ve krem yardımı ile taramak saçlarınızı kopmaktan ve yıpranmaktan kurtarır.
 • Saçlarınızı daima bağlamak permanızın ömrünü kısaltır.
 • Saçların yapısı değişeceğinden boya yaptıracaksanız en az 3 ay beklenmelidir.
 • Saçlarınızı taramak için perma tarağı kullanmalısınız.
 • Şekillendirmek için köpük en doğru tercih olacaktır.
 • Saçlarınızı yalnızca yıkadıktan sonra şekillendirmeniz yeterli olacaktır.

Perma Saça Zarar Verir Mi?

Saçınız uzun süre kimyasala maruz kalacağından elbette zarar verir. Ancak saçlarınızda aşırı cansızlık ve dökülme kopma gibi bir problem yok ise verilen zarar kısa sürede geçecek saç kendini toplayacaktır. Ayrıca benim gibi ortalama 1 yıl ara ile yaptırdığınız taktirde uzun vadede herhangi bir zararını göreceğinizi sanmıyorum.

Perma Neden Tutmaz?

Permanın tutmaması gerçekten çok tatsız ve moral bozucu bir durum. Öyle ki saatlerce beklediniz ve kimyasala maruz kaldınız üzerine para ödediniz ve eve gelip bir kaç gün sonra saçlarınızı yıkadınız ki saçlarınız eski haline dönmüş. Bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Benim de başıma geldi. Bunu engellemek için öncelikle işin uzmanını bulmanız gerekir.

Örneğin; benim saçlarım aşırı düz, kaygan ve son derece inatçı. Bu yüzden de herhangi bir şekil vermek imkansız ve verilen şeklinde kalıcılığı normalde yarım saat kadar oluyor. Perma tercih etmemin en önemli nedeni de bu.

Bu tip bir saça sahip iseniz; Saçlarınıza kalın perma veya su dalgası yaptırmak gibi bir şansınız kesinlikle yok. Bu tip permalar sizin için kalıcı olmayacaktır. Bu yüzden de bunu uygulamaya kalkan kuaförden koşarak uzaklaşın. Sizin için uygun olan perma en ince perma türüdür.

Bu tip bir permayı aynı zamanda tepelere ve aralara bir iki numara daha büyük bigudi ile sardırarak çok daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bunun dışında yine çok düz ve inatçı saçlarınız var ise kuaförünüzden rica edin sarma işlemine enseden başlasın. Ensedeki saçlar en zor tutan saç öbeği. Sanıyorum ki sebebi ilacın hızla akıp gitmesi ve genellikle ilk olarak açılmaya ensenden başlanması.

Ne yazık ki ben bu problemi bir çok kez yaşadım ve saçlarım komple kıvırcık iken ense kısmımın dümdüz olduğunu gördüm. Artık enseden sarılmaya başlanmasını isteyerek bu problemi ortadan kaldırmayı başardım.

Kimler Perma Yaptırmamalı?

 • Eğer çok ince telli ve kopan aynı zamanda yıpranmış ve boyalı saçlara sahip iseniz permadan koşarak uzaklaşın. Böyle bir saça yapılan perma işlemi saçlarınızın adeta plastik bir bebek saçı gibi sünerek kopmasına ve yanmasına neden olacaktır.
 • Saçlarınız yeni boyanmış ise ve fazlaca açıcı işlemine maruz kalmış ise bu tip bir saç yine perma işlemine dayanamayacaktır.
 • Sedef, egzaman türevi bir saç derisi rahatsızlığınız var ise perma yaralarınızı enfeksiyona çevirebilir.
 • Hamile iseniz ve emziriyor iseniz perma için bir süre beklemeniz en sağlıklısı olacaktır. Saç boyasının dahi saç derisinden vücuda karıştığı kanıtlandığına göre perma çok daha kuvvetli bir kimyasal olduğu için bebeğiniz açısından sağlıklı olmayacaktır.

Kısa Perma Saç Modelleri

Kısa perma saç modellerinde özellikle kalın bukleler daha modern bir görüntü yakalamamızı sağlar. Aşırı kısa saça perma uygulaması yapmak mümkün değildir. Bu yüzden saçlarınızın orta kısalıkta olması daha idealdir. Dilerseniz buradan kısa saç modelleri konumuzu ziyaret ederek de dilediğiniz bir modeli belirleyebilirsiniz.

Ayrıca saçınızın perma ile birlikte bir kaç cm kısalacağını da hesaba katmakta fayda var.

kisa perma sac modeli
kısa perma saç modelleri
kalin bukleli perma
kalın bukleli kısa perma saç modelleri
kisa sac perma modelleri
perma kısa saç modelleri
kalin permali kisa sac modeli
kalın permalı kısa saç modelleri
orta kalin perma sac modeli
kısa permalı saç modelleri

Uzun Perma Saç Modelleri

Uzun saça bir çok işlem gibi perma da rahatlıkla yapılabilir. Kıvırcık saç bakımı her zaman düz saç bakımından daha zordur. Bu yüzden uzun saça perma yaptırmak istiyor iseniz bunu da göze alarak karar vermenizde fayda var.

afro perma
uzun afro perma saç modeli
shakira permasi
shakira perma saç modeli
uzun sac kalip perma
uzun sarı perma saç modelleri
uzun sac perma modeli
uzun perma saç modelleri
uzun sac su dalgasi
uzun su dalgası perma saç modelleri
yogun kivircik perma sac
yoğun kıvırcık uzun perma saç modelleri

Permanın Avantajları Nelerdir?

 • Cansız ve hacimsiz görünen saçlar için hacimlendirme yöntemidir.
 • Sürekli tarama ve şekillendirme gerektirmeden her daim hazır saçlara sahip olmayı sağlar.
 • Saçlar sürekli taranmadığı için sacınızla uğraşmak için daha az süre gerekir.
 • Düzgün yapıldığından 1 yıla kadar dayanır.
 • Sürekli maşa gibi işlemlerden bizi kurtarır.
 • Dilendiği taktirde fön ile saç yine düz olarak kullanılabilir.

.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu