Moda Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Son zamanların popüler mesleklerinden olan moda danışmanlığı hakkında merak ettiklerinizi sizler ile paylaşacağım.

Bir moda danışmanı; stile, gelişen endüstriye, sanata dair pek çok şeyi bilir. Çeşitli müşterileri vardır. Ve bunların hayatlarına ve kişisel özelliklerine uygun tavsiyelerde bulunur, gerektiğinde alışverişe çıkar hatta dolaplarının düzenine kadar bile karışır. Müşterinin hayattaki imajını güçlendirmek için elinden geleni yapar. Çünkü insanlar ilk tanıştığı zaman her zaman dış görünüşe bakar. Müşterisinin toplum karşısında yaratacağı ilk etki çok önemlidir.

moda danismani nasil olunur
moda danışmanı

Kişisel Moda Danışmanlığı


Müşteri ve danışman arasında yapılan anlaşma kişisel olsa da genel de günlük olarak müşterinin tarzını eleştirmek ve gideceği yerlere uygun önerilerde bulunmayı içerir. Kimisi haftalık olarak  müşteriye bir giyim sıralaması çıkartırken; kimi danışmanlarda değişen durumları da göz önünde bulundurduğundan ünlük olarak hareket eder. Elbette düğün, davet ve özel toplantılar için müşteri çok önceden haber vererek danışmanla beraber en uygun stil için çalışmalar yapılır.

Daha önce makyaj eğitimi ile ilgili konumuzu paylaşmıştık dilerseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Moda Danışmanlığı Nasıl Öğrenilir?


Üniversitelerde doğrudan böyle bir bölüm bulunmasa da tasarım veya tekstil okumak size çok şey katacaktır. Ancak illa ki birebir bu alanda akademik eğitim almak zorunda değilsiniz. Örneğin çok iyi bir Sanat Tarihi mezunu kendini bu sektörde yetiştirip, danışman olarak faaliyet verebilir. Hem stili, giyimi, modacıları iyi bilmek zorundasınız hem de insani ilişkilerinizin kuvvetli olması gerekmektedir. Karşınızdaki müşteriyi ilk görüşte doğru analiz etmek, duruma göre tavsiyeler de bulunmak biraz kişisel becerilere kalıyor. Kişisel beceriler içinde aktif olmak çok önemli. Neticede kişisel müşterilere hizmet vereceğiniz için belli bir zümreye uyum sağlamanız gerekiyor. 

moda danismani
moda danışmanlığı

Nasıl Eğitim Alınır?


İlle de eğitim diyenler için birebir bu alanda çalışmak isteyenler için  pek çok kurum moda danışmanlığı sertifikalı kurs veriyor. Eğer daha önce hiç bu sektörde çalışmadıysanız başlangıcı böyle yapmak çok daha doğru olacaktır. Ancak ne kadar eğitim alırsanız alın bu alanda her zaman tek başınıza olduğunuzu ve kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Tek başınıza  giyimle bir imajı nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun içinde sık sık gözlem yapmanız ve diğer insanların dış görünüşleri ile kişilikleri arasında bağlantı kurmayı öğrenmeniz gerekiyor. Perakende sektörünün herhangi bir dalında çalışmakta hem giyim hem de insani becerilerinizi geliştirmek adına size çok şey katacaktır.

Bizi sosyal medyadan takip etmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu