Lazer Epilasyon Hakkında Her Şey

Lazer epilasyon; lazer ışınları ile kıl köklerinin yakılarak yok edilmesi ile yapılan epilasyon türüdür. Ortalama 20 yıldan bu yana kullanıldığı için uzun vadede etkileri bilinmemektedir. Ancak istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın şu anda bilinen tek yöntemi lazer epilasyondur.

Lazer epilasyon türleri de zaman içinde çoğaldığı için bu durum bir çok kafa karışıklığına ve yanlış bilgiye de neden olabiliyor. Tüm bu karışıklıkları ortadan kaldırmak için detayları paylaşıyorum.

Burada lazer epilasyon ile ilgili tüm sorularınızı cevaplamayı hedefliyorum. Bu yüzden en çok sorulan soruları açıklamaya da çalışacağım. Dilerseniz öncelikle bu epilasyon türünün çeşitlerini açıklayalım.

Lazer Epilasyon Türleri

buz lazer
lazer epilasyon

Diode Lazen Epilasyon

Diode lazer; derinlere en çok inen ve en iyi nüfuz eden dalga boyuna sahip lazer türüdür. Bu lazer türünün bu dalga boyu özelliği daha çok koyu tene nüfuz etmesi için önemli bir özelliktir. Bu yüzden de koyu renk ten koyu renk tüylere sahip kişilerde daha çok bu lazer türü kullanılır.

Buz Lazer

Buz lazer; aslında diode lazer ile aynıdır. Buz lazer diye ayrılma sebebi lazer başlığına takılan soğutucu ile acının minimize edilmesidir. Dolayısı ile buz lazer açık tüyler ve açık tende, koyu tüyler ve koyu tende de etki gösterebilen bir türdür. Bu yüzden çok tercih edilir.

Alexandrite Lazer

Alexandrite lazer; diode lazerin aksine tamamen açık ten rengine sahip kişilerde kullanılabilen bir lazer sistemidir. koyu renk kişilerde renk farklılıkları gibi lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu lazer tipi hızlı ve etkili bir sonuç verdiği için çok tercih edilen bir lazer türüdür.

Alexandrite temelde koyu renk kıl ve açık ten kombinasyonu için en iyi sonucu verir. Bunun yanında ince tüylerde artışa neden olduğu için yüz, boyun gibi bölgelerde kullanılmaz.

Nd Yag Lazer Epilasyon

Nd yag lazer; oldukça kuvvetli ışınlara sahiptir. Bu yüzden de çok dikkatli uygulanması gerekir ve en acılı yöntemdir.

lazer epilasyon nasil yapilir
Lazer Epilasyon Hakkında Her Şey 5

Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Yaradılışı yani doğal olanı değiştirmekten kaynaklı zararları görülebilse de temelde yakın vadede lazer epilasyonun bilinen zararları yoktur. Ancak uzman kişilerce yapılmadığı taktirde dönüşü olmayan zararlara neden olabilir. Bu yüzden mutlaka bu tip işlemlerin uzman kişilerce yapılması önemlidir.

En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisi?

En iyi lazer cihazı diye bir kavram yoktur. En iyi lazer sizin cilt ve kıl tipinize uygun olan lazerdir. Bu yüzden de lazer merkezine gittiğinizde cilt ve kıl kökü analiziniz yapılır ve size uygun olan cihaz ile epilasyona başlanır. Eğer bu yapılmıyor ise doğru bir uygulama yapıldığını varsayamayız.

Tüm Vücut Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Tüm vücut epilasyon kavramına dahil olan bölgeler; alt bacak, üst bacak, koltuk altı, genital bölge, koludur. Yüz veya bıyık bölgesi gibi bölgeler ayrıca yapılır.

Tüm vücut için lazer epilasyona gittiğinizde yukarıda belirttiğim bölgeler genellikle bacaktan başlanarak ve son olarak genital yapılarak bir seansta her tarafa atış yapılır. Ortalama kıl yoğunluğuna göre 1 saat kadar sürer.

Lazer Epilasyon Kaç Seans?

Lazer epilasyon seans sayısı, kişiden kişiye göre değişir. Kıl yapınız ve yoğunluğunuza göre ortalama olarak 8 ile 10 seans arasında sürebilir. Bu seanslar tamamlandıktan sonra yılda bir veya iki defa ortalama 2 yıl süre ile hatırlatma atışları gerekli görüldüğü taktirde tekrarlanabilir.

en iyi lazer epilasyon
Lazer Epilasyon Hakkında Her Şey 6

Hastanede Lazer Epilasyon Hangi Bölüme Girer?

Eğer hastanede bu hizmeti almak istiyor iseniz ki bu son derece doğru bir karar olacaktır. Gideceğiniz hastanenin dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekir. Burada gerekli cilt ve kıl kökü analizleriniz yapıldıktan sonra size uygun cihaz ile lazer işlemine başlanır.

Lazer Epilasyon Tüyleri Tamamen Yok Eder Mi?

Tamamen tüylerin yok olması diye bir şey söz konusu değildir. Tüyler ortalama kişiden kişiye de değişmek kaydı ile yüzde 70 ile yüzde 90 arasında azalır. Aynı zamanda çıkan tüyler genellikle sarı ve zayıf olur. Eğer bir merkez yüzde yüz başarı elde edeceğini iddia ediyor ise bu doğru değildir. Çünkü vücudumuz kendini yenilemeye programlanmıştır.

Bunun dışında ütüleme lazer gibi işlemlerde tüyler altı ay ile bir yıl süre arasında uyutulur sonra tekrar çıkmaya başlar. Aynı zamanda büyük hormon değişimleri de bazen tüylerin yeniden çıkmasına neden olabilir. Hamilelik gibi.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mı?

Eğer doğru şekilde yapılmış ise lazerli epilasyon kalıcıdır. Tabiki ütüleme sistemi ile yapılmamak kaydi ile. Ancak yukarıda da belirttiğim üzere büyük hormon değişimleri tüylerin yeniden çıkmasına neden olabilir.

Bu yüzden de ergenliğini tamamlamamış kadın ve erkeklerde önerilen bir uygulama türü değildir.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

İşlem sonrası kıllar bir hafta ile 15 gün arasında dökülmeye başlar. Bu lazerin işe yarayıp yaramadığını anlamak için de gereken ilk süredir. Kıllar dökülme eğiliminde ise doğru bir işlem uygulanmış demektir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Lazer epilasyon için ortalama 20 yaş en erken yaş olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ergenlik döneminin atlatılmış olması gerekmektedir. Bunun dışında kadın veya erkek herkese uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

  • Hamilelere,
  • Radyo terapi ve kemoterapi gören kişilere,
  • 18 yaş altı kişilere,
  • Kanser hastalarına,
  • Lazer ışınlarına hassasiyet gösteren kişilere

Lazer Öncesi Hazırlık

Lazer seansı öncesi uygulanacak cihaza göre tüyler bir gece önceden veya iki gün önceden kısaltılır. Uygulama yapılacak bölgede hiç tüy olmaması buz lazer gibi uygulamalarda önemlidir. Bunun yanında tüylerin kökünden alınmaması da çok önemlidir. Aksi taktirde lazer cihazı tüy köklerini göremeyecek ve yakamayacaktır.

Bunun dışında herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

Lazer Sonrası Ne Yapılmalı

Lazer sonrası ilk gün duş alınmaması önemlidir. Aksi taktirde tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda ilk 15 gün kese peeling gibi cildi aşındırıcı işlemlerden de kaçınmak gerekir. Ciltte aşırı kuruma görülebileceği için cildi düzenli olarak nemlendirmek doğru olacaktır.

Lazer Seansları Arasında Tüyler Nasıl Alınır?

Seans aralarında tüylere müdahale edilmemesi istenir. Ancak çok ekstrem bir durum var ise bir kereye mahsus olmak kaydı ile jilet yardımı ile kısaltılabilir. Fakat doğru olan tüylere müdahale etmeden kendi kendine dökülmesini beklemektir.

Lazer epilasyon hakkında merak edilen soruları cevapladığım bu yazı ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu