Kısa Boylular Nasıl Giyinmeli?

Kısa boylular nasıl giyinmeli sorusu ortalamanın altında bir boya sahip olan herkes için cevaplanması gereken bir sorudur. Kısa boylu olmak aslında her zaman bir detavantaj gibi görünse de öyle olmayabilir.

Kısa boy denince kime göre kısa kime göre uzun kavramı da aklınıza gelecektir. Türkiye ortalamasına baktığımızda kadınlar için ortalama boy 1.65’dir ancak 1.60 a kadar olan kadın boy uzunluğu normal kabul edilirken, 1.60 altı kısa boy olarak tanımlanır. Bu kavram elbetteki ülkelere ve ırklara göre değişiklik gösterir.

kisa boylular nasil giyinmeli
kısa boylular nasıl giyinmeli

Özellikle de doğru kıyafet ve doğru aksesuarlar ile boyunuzu olduğunuzdan daha uzun göstermeniz de mümkün. Bildiğiniz üzere çoğu dünya starı aslında oldukça kısa boyludur. Ancak biz çoğu zaman bu kısa boyu farketmeyiz bile.

Bu starlardan bazıları ise Lady Gaga ki kendisi 1.55 boyundadır. Kylie Minogue 1.53 boyunda, Shakira 1.50 boyunda evet yanlış duymadınız. Bu dünya starlarının yanında tabiki Türk ünlülerden de aslında oldukça kısa boylu olanlar bulunuyor. Bunlar ise Yonca Evcimik 1.54, Şebnem Ferah 1.55, Sertap Erener 1.55, Nil Karaibrahimgil 1.55 boyunda olan ünlülerdir.

kisa boylular icin kombin onerisi
kısa boylular için kombin önerisi

Eminim bu isimlerin bu boya sahip olduğunu öğrendiğiniz anda büyük bir şaşkınlık yaşadığınız. Çünkü doğru kıyafet seçimi ile asla bu boya sahip oldukları tahmin edilemiyor.

Şimdi gelelim kısa boylular nasıl giyinmeli sorusunun cevabına. Size vereceğim listeyi dikkatle inceledikten sonra gardrobunuza bir göz gezdirin ve uygun olmayan parçalardan hemen kurtulun derim.

Kısa Boylular Nasıl Giyinmeli Üst Grup

Öncelikle kıyafetten başlayalım. Kıyafet seçiminde üst grup için neleri tercih etmelisiniz ve nelerden uzak durmalısınız bunlara bir göz atalım.

 • Boyun açıkta olmalı. Evet bu bizim altın kuralımız. Boynunuzu ne kadar kapatırsanız boyunuzu da o kadar kısa göstermiş olursunuz. Bu yüzden de boğazlı kazaklarınızdan derhal kurtulun.
kisa boylular icin bluz secimi
kısa boylular nasıl giyinmeli
 • V yaka sizin olmazsa olmazınız.
 • Kayık yaka bluz ve kazaklar, omuzları açık bluz ve kazaklar da gardrobunuzun baş tacı olmalı.
 • Gömlekleri üstten birkaç düğme açık olacak şekilde kullanın,
 • Oversize parçalardan koşarak uzaklaşın. Çünkü bu tip parçalar uzun boylu olanları dahi bir parça kısa gösteren parçalardır.
 • Uzun üst parçalar yerine kısa bel hizasında parçalar tercih edin. Tunik ve uzun ceket gibi parçalar boyunuzu daha da kısa gösterecektir.

Kısa Boylular Nasıl Pantolon ve Etek Seçmeli?

Gelelim kısa boylular nasıl giyinmeli sorunun alt gruplar için cevabına. Üst grubu seçtikten sonra bir o kadar önemli olan seçim de elbette alt gruptur. Bacak boyunuzu kesecek, bacaklarınızı kısaltacak parçalar da boyunuzu birhayli küçültecektir.

 • Streç pantolonlar tam size göre kesimlerdir,
 • Ara boy eteklerden koşarak uzaklaşın. Ara boy dediğimiz midi diye de tabir edilen, diz ile ayak bileği arasında kalan etek boyudur.
kisa boylular icin pantolon secimi
kısa boylular nasıl pantolon giymeli
 • Çok kısa paça pantolonlar bacak boyunuzu keseceğinden aşırı kısa paça tercih etmeyin.
 • Mini etek rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
 • Havuç pantolonlardan uzak durun zira bu pantolonlar sizi hem kısa hem de basenli gösterecektir.
 • Geniş paça pantolon tercih edecekseniz aşırı keskin geçişleri olmayan modeller tercih edin,
 • Koyu renkler yerine açık renkler tercih etmenizde fayda var.
 • Düşük veya yüksek bel pantolon kısmında proporsiyonunuzu dikkati alın bu konuyu detaylı olarak buradan da inceleyerek karar verebilirsiniz.

Kısa Boylular Nasıl Aksesuar Seçmeli?

Kısa boylular nasıl giyinmeli sorusunun geldik aksesuar kısmına. Tamamen doğru parçalar ile oluşturduğunuz kombinizi yanlış bir aksesuar ile tamamladığınız taktirde yine boyunuzu uzun göstermekten ziyade kısa gösterebilirsiniz.

kisa boyularda taki kullanimi
kısa boylular nasıl aksesuar seçmeli

Bu yüzden de aksesuar seçmek de en az kıyafet seçmek kadar önemli bir faktördür. Peki hangi aksesuarları kullanmalı ve hangi aksesuarlardan uzak durmalısınız? Cevabı aşağıda…

 • Fular, boyun şalı gibi aksesuarlar sizin için uygun değildir. Daha önce de belirttiğim üzere altın kural her zaman boynu açıkta bırakmak olmalıdır. Bu tip aksesuarlar boynunuzu yok edeceğinden boyunuzu da kesecektir.
 • Küpelerinizi uzun ve sarkaç şeklinde tercih etmek de boyunuzu uzun gösterecektir. Küpelerde büyük halkalar veya uzun sarkaçlar tercih edebilirsiniz.
 • Kemer tercih etmekten de kaçınmalısınız. Zira kemer de yine boyunuzu kesecek bir diğer aksesuar türüdür.
uzun gosteren kombinler 1
kısa boylular nasıl giyinmeli

Kısa Boylular için Uzun Saç Mı Kısa Saç Mı Uygundur?

Kısa boylular nasıl giyinmeli sorusunu cevapladık. Ancak bildiğiniz üzere kişiyi en iyi tanımlayan ve havasını değiştiren en az kıyafet kadar önemli olan bir diğer unsur da saç modelidir.

Peki kısa kısa boylu hanımlar uzun saç mı tercih etmeli yoksa kısa saç mı? Önelikle çok uzun saç kısa boylu hanımlar için çok doğru bir tercih olmayacaktır. Bedeninizin büyük kısmını örtecek uzunluktaki saçlardan muhakkak kaçının. Öte yandan çok çok kısa modeller eğer yüz tipinize uygun ise tercih edebilirsiniz. Ancak en ideali orta boy ve kısa saç modelleridir. Bu saç modellerini de sizler ile daha önce paylaşmıştım. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Burada kısa boylular nasıl giyinmeli sorusunu cevapladık. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu