Kalıcı Oje Hakkında Tüm Merak Edilenler

Kalıcı oje uygulaması son zamanların en popüler uygulamasıdır. Günümüzde yoğunluktan sürekli ojeleri tazelemeye vakti olmayan ve daima bakımlı ellere sahip olmayı hedefleyen kadınların ilk tercihi kalıcı oje uygulaması oluyor.

Peki kalıcı oje nedir?, Nasıl yapılır? Ne kadar süreyle kalıcıdır? Zararlı mıdır? gibi kalıcı oje uygulamasına dair merak ettiğiniz tüm soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Kalıcı Oje Nedir?

Kalıcı oje; kısaca tırnaklara uzun vadede daha az zararı olan maddelerden üretilmiş ve UV ışınları ile kalıcılığı artırılan bir tür oje uygulamasıdır.

Kalıcı Oje Nasıl Yapılır?

Dilerseniz uygulama aşamalarını sırayla değerlendirelim.

 • İlk olarak tırnaklar istenilen şekli vermek için törpülenir ve şekillendirilir,
 • Ardından tırnaklar törpü için kullanılan yağlardan arındırılır,
 • Daha sonra tırnaklar manikür aleti yardımı ile matlaştırılır,
 • Matlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra tırnağın daha pürüzsüz görünmesi için baz uygulanır.
 • Baz üzerine istenilen renk ve şekilde oje uygulaması gerçekleştirilir,
 • Her kat oje için 60 sn UV ışınıyla oje kurutulur ve işlem tamamlanır.
 • Son olarak tırnaklara top coat uygulaması yapılır ki bu da tırnakların hem kırılmasını engeller hem de ojenin kalıcılığını artırır.
evde kalici oje nasil yapilir
kalem kalıcı oje

Kalıcı Oje Uygulaması Kaç Dk Sürer?

Bu uygulama ortalama 20 dk kadar sürmektedir. İstenilen tırnak deseni süreyi etkileyebilir. Uygulama sonrası herhangi bir bekleme söz konusu olmadan tırnaklar direkt olarak kullanılabilir.

Kalıcı Oje Kaç Kat Uygulanır?

Kalıcı olan oje genellikle iki kat uygulanır. Her katta UV ışını uygulaması gerçekleştirilmesi şarttır.

Kalıcı Oje Ne Kadar Dayanır?

Doğru yapılan kalıcı olan oje uygulaması ellerde 15 gün ayak tırnaklarında ise 30 güne kadar dayanabilmektedir. Ellerin daha çok kullanılması ve daha fazla su ve kimyasala maruz kalması bu süreyi etkileyen yegane etkendir.

Aynı zamanda tırnakların uzaması da bu süreyi etkileyen önemli etkenlerdendir.

Kalıcı Oje Uygulaması Zararlı Mı?

Ara sıra uygulanan kalıcı oje tırnaklara herhangi bir zarar vermez iken sık sık ve sürekli uygulanan kalıcı olan oje uygulaması kullanılan UV ışını ve kimyasal maddelerden dolayı tırnak yapısına ve rengine zarar verir.

Nihayetinde her türlü kimyasal ürün cilde zararlıdır. Her ne kadar kalıcı olan ojede kullanılan maddelerin su ve hava geçirdiği söylense de daima uygulamayı aralıksız olarak gerçekleştirmek uzmanlar tarafından önerilmez.

kalici oje
kırmızı oje

Kalıcı Oje Evde Nasıl Çıkarılır?

Kalıcı ojenizi çıkarmak en meşakkatli kısım diyebiliriz. Kalıcı ojenizi çıkarmak için eğer bir uzmana gitmeye vaktiniz yok ise veya acilen çıkarmanız gereken bir durum oluştuysa evde de çıkarmanız mümkün. Bunun için öncelikle mutlaka kalıcı oje için özel olarak üretilen kalıcı oje asetonlarından birini edinmelisiniz. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek ojelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

 • İlk olarak her bir tırnağınızın üzerine uygulayacağınız boyutta makyaj pamuklarınızı parçalayın.
 • İkinci olarak da alüminyum folyoları da her bir tırnağınıza bir adet sarabilecek şekilde parçalara bölün.
 • Sonra; hazırladığınız pamuklara kalıcı ojeler için özel üretilmiş asetondan sıkın ve tırnaklarınızın üzerine yerleştirin
 • Tüm tırnaklarınıza yerleştirdiğiniz asetonlu pamukları yine tek tek alüminyum folyo ile sarın
 • 10 dk bekletin ve pamuklarla birlikte folyoları çıkarın tırnaklarınızdaki ojelerin kalkmaya başladığını göreceksiniz.
 • Uygun bir kaldırma aparatı ile örneğin gül çubuğu ile kazıyarak sert hareketlerden kaçınmak şartıyla ojelerinizi çıkartın,
 • Kalan küçük kalıntılar için asetonunuzu kullanın ve tüm kalıntıları temizleyin.
 • Bu uygulama tırnaklarınızı tahrip edeceğinden ve nem kaybettireceğinden dolayı bol yağlı vazelin türevi bir krem ile tırnaklarınızı ve ellerinizi nemlendirin. İşlem tamam.
kalici oje nasil cikarilir
oje çıkarma mandalı

Kalıcı Oje Neden Atar?

Kalıcı olan ojenin kısa sürede atması için birkaç farklı sebep sayılabilir bunlar;

 • Ojenin tarihi geçmiş ise,
 • Uygulama doğru olarak yapılmamış ise,
 • Katlar arasında UV ışını uygulaması yapılmamış ise,
 • Troid rahatsızlığı var ise,
 • Şeker hastalığı var ise,
 • Uzun süre antibiyotik kullanımı varsa

Bir nevi hormonları etkileyecek bir takım anormal durumlar mevcut ise ojeleriniz beklenen süreden daha hızlı şekilde atabilir.

Kalıcı Oje Üzerine Normal Oje Sürülür Mü?

Kalıcı olarak uyguladığınız oje üzerine normal oje sürmekte bir sakınca yoktur. Dilediğiniz renk normal ojenizi kalıcı olan oje üzerine uygulayabilir ve yine normal bir aseton yardımıyla silebilirsiniz. Normal aseton kalıcı oje üzerinde etkili değildir ve kalıcı ojeniz bu işlemden zarar görmeyecektir.

Evde Kalıcı Oje Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • Tırnaklarınızı törpülemek ile işe başlayın.
 • ilk olarak tırnaklarınızın kenarlarını şekillendirmek amaçlı törpüleyin.
 • Ardından tırnak yüzeyini törpüleyerek tırnak yüzeyinizi düzleştirebilirsiniz.
 • Tırnaklarını toz ve yağlardan arındırın ve tamamen kurulayın.
 • İlk kez bu işlemi uygulayacak iseniz üçü bir arada olarak satılan kalem şeklindeki ojelerden tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.
 • İlk olarak kalıcı ojeler için özel olarak üretilen bazınızı tüm tırnaklarınıza uygulayın.
 • Tırnaklarınızı UV makinası içerisine sokarak bazı sabitleyin.
 • Ojelerinizi dikkatlice uygulayın,
 • 60 sn tekrar UV ışını ile sabitleyin,
 • Ardından ikinci kat ojenizi uygulayın ve yine 60 sn süreyle sabitleme lambasında tutun.
 • Son olarak tırnaklarınızı uygun bir tırnak yağı yağlayıp işlemi bitirebilirsiniz.

Base Coat Nedir?

Bu bir çeşit baz oje türüdür. Şeffaf ve parlak bir yapısı vardır. Tek başına kullanılabileceği gibi oje altına kullanılarak tırnağa ojenin direk temasını engelleyerek tırnağı korumaya yardımcı olur.

Özellikle koyu renk ojelerde her zaman baz oje kullanmak gerekir çünkü koyu renk ojeler daha fazla kimyasal içerir ve tırnağa daha fazla zarar verir.

Top Coat Nedir?

İki tip top coat vardır ve top coat, base coatın aksine ojenin altına değil üstüne uygulanır. Base coat tırnağınızı korurken top coat da ojenizin kalıcılığını ve yapısını korumasına yardımcı olur.

Get look top coat; ojenizin daha parlak ve dolgun görünmesini sağlarken aynı zamanda deforme olmasını engeller,

Matte top coat; ojenizi mat ve dayanıklı hale getirir. İhtiyacınıza göre bu ürünlerden birini tercih edebilirsiniz.

Ojeli tırnaklarda son dönemde en çok tercih edilen model olan stiletto tırnak modellerini de dilerseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Her şeyi evde kendi kendimize yapmak durumunda kaldığımız bu günlerde artık ojelerimizi de kendimiz sürmek durumunda kalmaya bir süre daha devam edeceğiz gibi geliyor. Bu yüzden de kalıcı oje ürünlerini edinebilirsiniz. 3’ü bir arada olan ojelerden tercih ederseniz manikür ürünleri ve bir UV lamba cihazına ihtiyacınız olacak.

Ortalama kalıcı olan oje uygulama fiyatları 50 liradan başlamaktadır. En iyi ihtimalle iki ayda bir uygulasanız dahi kısa sürede kendini amorte edecek miktarlara bu makine ve oje ürünlerini bulabilirsiniz.

Aynı zamanda hijyeninden emin olmadığınız yerlerde bu tip işlemler yaptırmaktan da kaçınmanızı tavsiye ederim. Tırnak mantarı gibi bi takım cilt hastalıkları genellikle bu tip hijyen sıkıntısı bulunan yerlerde bulunur. Virüs ile savaştığımız bu günlerde bir de virüs faktörü var tabiki.

Kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olmasına ve mekan ve sabit makinaların sizin için hijyenik hale getirilmiş olmasına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Güzellik hepimizin en çok önem verdiği etken olsa da şu günlerde önceliğimiz ne yazık ki artık hijyen ve sağlık diyebiliriz.

Bu konu dışında bir de jel tırnak ve protez tırnak konuları son derece merak ediliyor ilerleyen günlerde bu konular hakkında da tüm merak edilen soruların cevaplandığı detaylı bilgilendirmeleri yaptığımız yazılarımız sizlerle olacak.

Bunlar dışında merak ettiğiniz tüm konuları bize yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca diğer güzellik konularımızı buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Başa dön tuşu