Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş nasıl temizlenir sorunu her gümüş kullanıcısının en önemli sorunudur. Gümüş ürünler zamanla ter, kimyasal ve hava temasından dolayı kararır. Bu durum gümüş için olağan bir süreçtir ve bu durumda olan gümüşleri eski haline evde döndürmek mümkündür.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş hiç kullanılmadığı halde kararabilen bir üründür. Bir çoğumuz gümüşün kullanmaktan karardığını zannetsek de aslında bunun kullanım ile bir ilgilisi yoktur.

Açık şekilde kutu dışarısında saklanan gümüş havayla temas ettikçe kararmaya başlar. Bunun dışında kullanım esnasında parfüm, deterjan, sabun, su gibi etkilere maruz kaldıkça da gümüş kararan bir üründür.

Aynı zamanda başka madenler ile birlikte aynı kutuda temas halinde saklanan gümüşler de hızla kararacaktır. Değerli taşlar da buna dahildir.

gumus parlatma yontemleri
gümüş nasıl temizlenir

Gümüş Nasıl Saklanmalı?

Gümüşün kararma süresini uzatmak için doğru şekilde saklamak çok önemlidir. Bunun için de yukarıda belirttiğim üzere kapalı havayla temasını azaltan bir kutuda saklamak ve yalnız aynı tür madenler ile saklamak önemlidir.

Takı stantları son dönemde oldukça popüler hale geldiler. Ancak takı stantları gümüş ürünlerin saklanması için doğru bir tercih değildir. Açıkta bırakılan gümüş kararır.

Gümüş Nasıl Temizlenir?

Kararan Gümüş Düzelir Mi?

Gelelim gümüş nasıl temizlenir sorusunun cevabına. Gümüş elbette gümüş satan mağazalar tarafından temizlenebilir. Ancak burada evde gümüşleri nasıl temizleyebileceğimiz hakkında birkaç fikir vereceğim.

Bunun dışında ufak kararmaları gidermek için gümüşçülerden temin edeceğiniz parlatma bezleri de oldukça işinizi görecektir. Ancak ağır vakalar için aşağıda paylaşacağım yöntemler şarttır.

Evinizde bulunan malzemeler ile gümüşünüzü rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

gumus nasil temizlenir
gümüş nasıl temizlenir? 4

Bulaşık Deterjanı ile Gümüş Parlatma

Gümüş parlatmada en etkili bulunan yöntemlerden bir tanesi diyebiliriz.

MALZEMELER

  • Bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanı,
  • Kapaklı plastik bir kap,
  • İki kutu kadar toplu iğne,
  • Su

UYGULANIŞI

Öncelikle tüm malzemeler kapaklı kap içerisinde uzun süre çalkalanacağı için sızdırmayan bir kap edinmeniz önemli bir ayrıntı.

Kap içerisine kabın yarısı kadar su, bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ve iğneleri boşaltın ardından parlatmak istediğiniz gümüşleri de bu karışım içerisine alarak kapağını sıkıca kapattıktan sonra 10 dk kadar çalkalayın veya gün içerisinde boş kaldıkça da çalkalayabilirsiniz.

Eğer vaktiniz var ise 10 dk kadar çalkalamak yeterli olacaktır. Süre dolduktan sonra gümüşlerinizi içerisinden çıkartın ve bir havlu yardımı ile kurulayın. Gümüşlerinizin ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.

Karbonat ve Limon ile Gümüş Parlatma

Gümüş bildiğiniz üzere oksitlendiği yani paslandığı için kararma yapar. Karbonat ve limon kir, pas gibi sorunların giderilmesinde kullanılan iki üründür. Gümüş nasıl temizlenir konusunda size yardımcı olacak diğer yöntem ise;

MALZEMELER

  • Üç yemek kaşığı karbonat,
  • 1 adet limon,
  • Cam kase.

UYGULANIŞI

İlk olarak kararmış gümüşümüzü cam kaseye alalım ve üzerine karbonatı ekleyelim. Sonrasında üzerine bir adet limonu sıkalım ve köpürdüğünü göreceksiniz.

Kimyasal tepkimeyle köpürmeye başlayan bu karışımı bir tahta kaşık yardımı ile bir iki tur karıştıralım ve karbonatın tamamen çözünmesini sağlayalım.

Bu karışım yarım saat kadar bir kenarda kendi halinde bekledikten sonra gümüşü içerisinden alın ve bir havlu yardımıyla silin. Sildikçe havluya siyah pasın geldiğini göreceksiniz. Havluda leke çıkmayana kadar güzelce takınızı silin ve kullanıma hazır.

Burada sizlere gümüş nasıl temizlenir hakkında bilgi verdim. Daha önce pandora bileklik nasıl temizlenir konusunu da anlatmıştım dilerseniz buradan bu konuyu da inceleyebilirsiniz.

Bizi sosyal medyadan takip etmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu