Eski Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Eski mutfak nasıl dekore edilir, nereden başlamalı, hangi değişimler mutfağı yenilemeye yardımcı olur gibi konuları sizler için derledim.

Eski bir mutfağınız var ise ve artık yenilik arıyor iseniz çok da bütçe ayırmak istemiyor iseniz kendi iş gücünüz ve uygun fiyatlı malzemeler ile de aslında eski mutfağınızı dekore etmeniz mümkün.

Artan maliyetlerden dolayı mutfak dolaplarını, tezgahı değiştirmek oldukça güç duruma geldi. Ancak bu eski dolap ve tezgahınızla yaşamak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Peki ne mi yapmalısınız buyurun inceleyelim…

mutfak dobali boyama
eski mutfak nasıl dekore edilir

Eski Mutfak Dolabı Yenileme

Eski mutfak dekorasyonu için mutfak dolapları en büyük etmendir. Eski mutfak dolaplarını yenilemenin bir kaç yolu bulunuyor bunlar;

  • Dolap kapaklarını değiştirmek: Bu seçenek mutfak dolaplarınız çok fazla yıpranmış aynı zamanda kullanılamaz hale gelmiş ancak raflarınız hala kullanılır durumda ise kurtarıcı bir çözümdür. Yalnızca dolap kapaklarınızı yenileyerek yepyeni mutfağa sahip olabilirsiniz.
mutfak dolabi boyama
eski mutfak nasıl dekore edilir
  • Dolap kapaklarını boyamak: Bu seçenek de özellikle dış yüzeyi aşınmış, eskimiş veya demode olmuş ya da tamamen renginden sıkıldığınız dolaplarınız için kendinizin uygulayabileceği bir yöntemdir. Bu iş için satılan uygun boyalar ile mutfak dolaplarınızı dilediğiniz renge boyamanız mümkün. Bu işlem hem zaman alan hem de birkaç gün süren bir işlemdir. Ancak sonuç oldukça tatmin edici olacaktır.
mutfak dolabi folyo ile kaplama
eski mutfak nasıl dekore edilir?
  • Dolap kapaklarını folyo ile kaplamak: Özellikle kirada oturuyor iseniz ve mutfak dolaplarınızın görünümünü değiştirmek istiyor iseniz bu yöntem sizin için ideal olacaktır. Tamamen temizlenmiş ve kurulanmış dolap yüzeyine dilediğiniz folyoyu kaplayarak yepyeni mutfak dolapları elde edebilirsiniz. Aynı zamanda çıkardığınızda da dolaba bir zarar vermeyecektir. Ancak bunu oldukça ustalıkla ve özenle yapmalısınız ki hava kabarcığı kalmasın. Bu yüzden de dolaplarınızın düz olması büyük bir avantaj sağlayacaktır.
mutfak yenileme
eski mutfak dolabı boyama

Mutfak Tezgahı Kaplama

Mutfak tezgahlarınızı da kendiniz yenileyebilirsiniz. Özellikle eski moda kalmış veya üzerinde çıkmayan lekeler oluşmuş tezgahlarınızı yine folyo kaplama yöntemi ile dilediğiniz desene sahip hale getirmeniz mümkün. Özel olarak üretilen bu folyo adlandırılan malzeme sıcak ve soğuktan aynı zamanda da sudan etkilenmeyen yapıda olduğu için rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

tezgah kaplama
mutfak tezgahı kaplama

Öte yandan tezgah boyamak için üretilmiş özel boyalar da bulunuyor. Ancak bu boyalar ne yazık ki oldukça dikkatli kullanım istiyor ve zaman içinde aşınabiliyor. Dolayısı ile çok tavsiye edilen bir yöntem değildir.

mutfak yenilemesi
eski mutfak yenileme

Mutfak Bataryası Yenileme

Mutfak dolaplarınızı ve tezgahınızı yeniledikten sonra bir şey eksik diye düşünüyor iseniz kesinlikle yeni bir mutfak bataryası diyebiliriz. Yeni mutfağınızın yeni renkleri ve tarzı ile uyumlu olacak bir mutfak bataryası mutfağınızın havasını oldukça değiştirecektir.

armatur mutfak
eski mutfak nasıl dekore edilir
modern mutfak muslugu
mutfak armatürü
mutfak muslugu
modern mutfak armatürü

Tezgah Arası Kaplama

Eski mutfak nasıl dekore edilir denince bir diğer akla gelen konu da tezgah arasıdır. Bu bölüm de mutfağın havasını değiştirme konusunda oldukça başarılı olacaktır.

tezgah arasi kaplama 1
tezgah arası kaplama

Tezgah arası için kaplama plakaları ve folyolar bulunuyor. Eğer üç boyutlu taş-tuğla görünümlü bir kaplama istiyor iseniz köpük tarzındaki plakaları kullanabilirsiniz. Düz temiz bir görüntü olsun istiyor iseniz de folyolar sizin için doğru tercih olacaktır.

Mutfak Zemin Kaplama

Mutfak zemini de tıpkı mutfaktaki bir çok diğer alan gibi kaplanabilir. Epoksi olarak adlandırılan yapışkanlı malzeme ile dilediğiniz desende zemininizi kaplayarak yepyeni bir görüntü yakalayabilirsiniz.

mutfak zemin kaplama
mutfak zemini kaplama

Mutfak zeminini kaplayacağınız malzemenin de sudan ve darbeden etkilenmemesi gerektiği için buna uygun malzeme kullanılması çok önemlidir. Aynı zamanda dilediğiniz zamanda kolaylıkla sökülebilir olduğu için kiracılar için de uygundur.

epoksi zemin kaplama 1
epoksi zemin kaplama

Burada sizlere eski mutfak nasıl dekore edilir hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu