Düzenli Bir Ev İçin Pratik Fikirler

Düzenli bir ev için pratik fikirler; size zamandan tasarruf sağlamayı amaçlayan ve aynı zamanda evinizi, yaşam alanınızı da her daim derli toplu kullanabilmenizi sağlayan fikirlerdir.

Burada pratik fikirler ile nasıl yaşam alanınızı sürekli düzenli görünür halde tutabileceğinizi sizler ile paylaşacağım.

Düzenli Bir Ev İçin 8 İpucu

Burada sizler ile paylaşacağım 10 adet ipucunu uygulayarak bir anda ev görüntünüzün değiştiğini deneyimleyeceksiniz.

  • Gereksiz eşyalardan kurtulun: Bu düzen için 1 numaralı kuraldır. İlk olarak gereksiz dekorasyon eşyalarından başlayın ve bu eşyaları minimize edin. Ardından ise yılda bir veya iki defa kullandığınız hatta yıllardır kullanmadığınız eşyalar var ise bunlar ile vedalaşın.
  • Çok kullanılan ve az kullanılan eşyaları tespit edin: Yaşam alanınızı düzenler iken her zaman çok kullandığınız eşyalar raflarda daha önde ve daha aşağıda, az kullandıklarınız ise daha geride ve yukarıda olacak şekilde bir dizim gerçekleştirmelisiniz. Bu kuralı buzdolabı, gardrop, mutfak dolapları, çekmece içleri gibi her alanda uygulayın. Bu sayede sürekli raf ve dolapları karıştırmak zorunda kalmayacaksınız.
cekmece duzeni
dolap ve çekmece düzeni
  • Dolap ve çekmeceler için düzenleyici aparatlar kullanın: Düzenli bir ev için ev içerisinde en çok dağılan alanlar şüphesiz dolap ve çekmece içleridir. Bunlar için kediniz kartondan düzenleyici yapabilir veya satın alabilirsiniz. Bu sayede çekmecelere gruplandırarak koyduğunuz eşyaları kolayca bularak kolayca da yerine koyabileceksiniz.
duzenli dolap icin
düzenli bir ev için
  • 5dk kuralını hayatınıza empoze edin: 5 dk kuralı dediğimiz; örneğin yemek sonrası mutfak toplamak için kendinize 5 dk verin ve 5dk da işinizi bitirmeyi hedefleyin. Bu kuralı sürekli uyguladığınızda 5dk yapabileceğiniz işleri biriktirmemiş olacaksınız ve böylece dağınıklıktan da kurtulmuş olarak iş yükünüzü minimize edeceksiniz.
  • Günlük Rutin Oluşturun; Güne başlar iken örneğin çayınız demlenene kadar tüm odaları gezerek sırası ile odalarda dağılan eşyaları yerlerine yerleştirin ve yataklarınızı toplayın. Bunu rutin haline getirdiğiniz zaman dağınıklık asla içinden çıkılmaz bir hale gelemeyecektir.
gunluk plan
ev kadınları için günlük plan
  • Biriktirmeyin: İşlerinizi ve eşyalarınızı biriktirmemek de düzenli evin en önemli kurallarından bir tanesidir. Çamaşırlar kuruduğunda hemen toplanmalı, Gereksiz eşyalar ya da eskiyen kırılan artık işlevini yitiren eşyalar hemen elde çıkarılmalıdır. 5 dk kuralında olduğu gibi 5 dk halledebileceğiniz işleri biriktirdiğiniz taktirde saatlerinizi alacağını unutmayın. Bun şekilde motive olabilirsiniz.
  • Gruplandırma Tekniğini Kullanın: Gruplandırma ile aradığınız her şeyi kolayca bulabilir ve kolayca yerleştirebilirsiniz bu sayede dağılmayı da engellemiş olacaksınız. Örneğin; buzdolabınızda kahvaltılıklarınızın tümünü aynı rafa yerleştirmek hem toplar iken hem de alır iken kolaylık sağlayacaktır. Gardırobunuzda da aynı şekilde pantolonlar, ince kıyafetler kalın kıyafetler gibi kullanım şeklinize göre gruplandırma yapın, oyuncaklar için de aynı tür oyuncakları bir grup yapın. Düzenli bir ev için gerekli olan gruplama tekniği oldukça faydalı olacak.
buzdobali duzeni
buzdolabı düzeni
  • Her alanı etnik kullanın: Düzenli bir ev için depolama alanlarını etkin kullanmak da düzenin önemli faktörlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda eşya satın alır iken de bir eşyayı nereye yerleştirebileceğinizi de düşünerek almalısınız. Bu sayede hem istifçiliği önleyecek hem de dağınıklığı önleyeceksiniz.

Burada sizlere düzenli bir ev için neler yapılmalı onları paylaştım. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu