1 Günde Kepekten Kurtulma

Kepek hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından bir tanesidir peki 1 günde kepekten kurtulma mümkün müdür? Kepeğe neden olur etmenler nelerdir? Kepek oluşumu nasıl engellenir? gibi kepeğe dair merak edilen soruların cevabını burada bulacaksınız.

Kepek Nedir?

Kepek; tüm vücudumuzda oluşan ve kafa derisinde fazlaca oluşmaya başladığında gözle görülür hale gelen deri döküntüsüdür.

kepek nasil gecer
evde kepekten kurtulma

Kepeğe Neden Olan Durumlar

Kepek, normalde olan deri döküntüsündeki artış nedeni ile gerçekleşir peki buna neden olan durumlar nelerdir;

 • Yağlı saç yapısına sahip olmak; yağlı saç yapısına sahip kişilerde kepeklenme daha çok görülebilir.
 • Kuru cilt yapısına sahip olmak
 • Saç egzaması,
 • Sedef hastalığı,
 • Mantar hastalığı,
 • Çok az su tüketmek,
 • Saçları uzun süre yıkamamak,
 • Şampuan değişikliği,
 • Saç diplerine şekillendirici kimyasallar ve saç kremi gibi ürünleri uygulamak,
 • Saçı aşırı sıcak suyla yıkamak,

Yukarıdaki listeden eğer sağlık sorunlarından bir tanesine sahip iseniz ve kepek sorunuzun kaynağı bu ise kesinlikle doktorunuzdan yardım almalısınız. Ancak bunun dışında saçınız kepeğe meyilli ise ve kepek sorunundan kurtulmak istiyor iseniz çaresiz değilsiniz.

1 Günde Kepekten Kurtulma Mümkün Mü?

Kepek sorunu artık canınıza tak dedi ise çözümsüz değildir. Evinizde uygulayacağınız bir kaç farklı yöntemden birini deneyerek 1 günde kepekten kurtulmak mümkündür.

sakaldaki kepek nasil gecer
1 günde kepekten kurtulma

Sirke ile Kepekten Kurtulma

Sirke bildiğiniz üzere antiseptik bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden de bir çok alanda tedavi amaçlı kullanılan bir üründür.

Her evde bulunan sirke ile kepekten kurtulmak için de yapacağınız şey; saçlarınızı yıkadıktan ve iyice duruladıktan sonra son durulama suyuna bir miktar sirke ilave edin bunu bir kap içerisinde yapmanız daha basit olacaktır. Bu suyu saçınıza uygulayın ve özellikle saç diplerinin bu su ile iyice ıslanmasını sağlayın. Beş dk kadar suyun saç derinize nüfuz etmesini bekleyerek saçı havlu ile kurulamayın. Bu işlem gözle görülür şekilde saç kepeğinizin geçmesini sağlayacaktır.

Sakaldaki Kepek Nasıl Geçer?

En az saç kadar can sıkıcı olan sakal kepeği de erkeklerde çok sık görülen bir durumdur. Zamanla sakallarda aşırı sertleşme ve kepek görülmeye başlayabilir bu yüzden belli aralıklar ile bir takım bakımlar yapılmalıdır. Bunlar;

 • Zeytin yağını sakallarınızın her tarafına yani dipten ucu kadar her yerine iyice yedirmek ve ortalama bir saat kadar sakalda bekletmek sakallarınızın hem yumuşamasına hem de kepek oluşumunun durmasına neden olur.
 • Aynı zamanda düzenli olarak zeytin yağlı sabun ile sakalları yıkamak da sakal kepeğinin hem oluşumunu hem de oluşmuş kepeğin giderilmesini sağlar.

Burada sizlere 1 günde kepekten kurtulma hakkında bilgi verdim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi benimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

İÇERİĞE TEPKİ VER!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
0/5 (0 Reviews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu