Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

Yüz şekline göre gözlük doğru gözlüğü seçmek demektir. Doğru gözlüğü seçmek konusunda her zaman kafamız karışabilir. Sayısız gözlük çerçevesi şekli karşısında bu son derece normal bir durumdur. Gözlüğünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken adımları takip ederek yüzünüze en çok yakışan gözlüğü bulabilirsiniz.

Peyi yüz şekli nasıl belirlenir? Kaç çeşit yüz şekli vardır? Yüz şeklini belirledikten sonra doğru gözlüğü yüz şekline göre nasıl bulurum? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dilerseniz adım adım yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir öğrenelim.

Yüz Şeklinin Belirlenmesi

Toplamda 6 farklı tip yüz şekli bulunuyor. Bu şekil son derece genel şekilde belirlenmiştir burada sizin karakteristik özellikleriniz muhakkak önemlidir lakin genel hatları ile yüz şeklinizi belirlemeniz yüz şekline göre gözlük seçiminde çok önemlidir.

yuz tipine gore gozluk secimi
yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir

İlk olarak ayna karşısında saçlarınızı toplayarak tam karşıya bakacak biçimde durun ve yüzünü etrafından çizin ya da tam karşıdan olacak şekilde yüzünüzün fotoğrafını çekerek fotoğraf üzerinde de yüzünüzün hatlarını çizebilirsiniz.

Ardından aşağıdaki yüz tiplerinden hangisi sizin yüz tipinize en yakın onu belirleyin ve yüz tipinizi öğrenmiş olacaksınız.

Yüz Şekilleri

1. Uzun Yüz Şekli

Elmacık kemikleri çıkık, çene ve alın kısmı daha uzun daha çok kemikli yüz hatlarına sahip kişiler için uzun yüz şekline sahip diyebiliriz. Görselde de gördüğünüz şekilden faydalanarak uzun yüzlü olup olmadığınızı daha net belirleyebilirsiniz.

uzun yuz sekli
uzun yüz tipi

Uzun Yüz Tipine Göre Gözlük Nasıl Seçilir?

Uzun yüz tipine sahip iseniz; yuvarlak, oval, kalın çerçeveli ve büyük camlı gözlükler tercih edebilirsiniz.

2. Kare Yüz Tipi

Kare yüz tipi tam da adını yansıtan bir yüz tipi çeşitidir. Yüzünü incelediğinizde kare yüz tipine sahip iseniz bunu görsele de bakarak hemen anlayabilirsiniz. Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken de kare yüz tipiniz olup olmadığına dikkat etmeniz büyük avantaj sağlayacak.

kare yuz tipi
kare yüz tipi

Kare Yüz Tipine Göre Gözlük Nasıl Seçilir?

Dar gözlük camına sahip gözlükler, Yumuşak yuvarlamalara sahip köşeleri bulunan çerçeveler ve alnınızı tamamen kapatacak büyüklükte olmayan çerçeveler yüzünüzü daha uzun göstermeyi sağlayacaktır.

3. Yuvarlak Yüz Şekli

Yuvarlak yüze sahip kişilerde oldukça yumuşak hatlar sahiptir ve kemikler belirgin değildir. Bu yüzden de elmacık kemiklerinizi daha çıkık gösterecek ve yüzünüzü uzatıp inceltecek gözlükleri seçmelisiniz.

yuvarlak yuz tipi
yuvarlak yüz tipi

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüz tipine sahip olan kişiler daha çok geniş yüze sahip olan kişilerdir. Bu yüzden de yüzün genişliğini kamufle edecek tipteki kare ve dikdörtgen çerçeveleri tercih etmeliler. Bu tip çerçeveler yüz hatlarınızı daha keskin hale getirerek daha şık bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacaktır.

4. Kalp Yüz Şekli

Kalp yüz şekli yuvarlak yüz hatlarında çenenin daha belirgin ve çenenin daha uzun olduğu yüz şeklidir. Kalp yüz şekli aynı zamanda ters üçgen diye de adlandırılır.

kalp yuz sekli
kalp yüz şekline göre gözlük seçimi

Kalp Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kalp yüz şekline göre gözlük seçimi için Kedi gözü, oval, yuvarlak, az belirgin çerçeveler veya çerçevesiz gözlükler tercih ederek yüzünüzün şekline dengeleyebilirsiniz.

5. Oval Yüz Tipi

Oval yüz tipi en çok sahip olunan yüz tipidir. Oldukça orantılı bir yüz tipi olduğundan en avantajlı yüz tipi de denilebilir. Oval yüz tipine sahip kişilerde yalnızca çene ve alın kısmı aşırı baskın ve belirgin değildir. Aynı zamanda elmacık kemiklerde de bir belirginlik bulunmaz.

oval yuz tipi
oval yüz şekli

Oval Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Neredeyse tüm tip gözlükleri rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle belirgin çerçeveler, kedi gözü gözlükler, büyük camlar ya da çerçevesiz gözlükler mükemmel duracaktır.

6. Elmas Yüz Şekli

Elmas yüz tipinde alın ve çene sivrilerek incelirken yanaklar ve elmacık kemikleri daha çıkıktır ve geniştir. Bu tip yüz tiplerinde gözlük seçerken yanakları daha daraltarak çene ve alnı içe doğru çekmek amaçlanmalıdır.

elmas yuz tipi
elmas yüz şekline göre gözlük

Elmas Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Bu tip yüzler için dar çerçeveler ve yukarı doğru uzayan çerçeveler tercih edilmeli. Aynı zamanda keskin ve belirgin hatlara sahip çerçeveler de ideal olacaktır.

Diğer stil konuları için burayı ziyaret edebilir ve bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu