Şapka Modelleri ve İsimleri

Şapka aksesuar denince ilk akla gelen materyaldir. Peki şapkaları tanıyor muyuz? Şapka türleri nelerdir? Hangi şapka hangi şekilde kombinlenir?

Bu soruların cevaplarını ve şapka modellerini tanıyacağız aynı zamanda doğru kullanım örneklerini göreceğiz.

Şapka geçmişten günümüze kadar hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılmış olan bir aksesuar. Günümüzde çoğunlukla aksesuar olarak kullanılan bu ürün aslında geçmişte işlevsel olarak da kullanılmıştır.

Özellikle de güneşten korunmak için hala işlevsel olarak kullandığımız şapkaları kışın da soğuktan korunmak için kullanabiliyoruz.

Tüm bunların dışında da şapka modelleri aslında modaya da ayak uyduracak şekilde tasarlanmış olarak da karşımıza çıkıyor.

Gelin şapkaları, sporcu şapkaları, parti şapkaları gibi çok farklı alanlarda ve farklı durumlarda kullanabildiğimiz şapkaları bulmak mümkün.

Dilerseniz şimdi şapka modelleri ve isimlerini inceleyerek daha fazla fikir sahibi olalım. Toplamda günümüzde kullanımı halen devam eden 17 tür şapka bulunuyor.

17 Farklı Tür Şapka Modeli ve İsimleri

Tür sayısını artırabiliriz ancak günümüzde halen kullanılmakta olan şapkaları ele alacağım. Bu şekilde stilinizi belirlerken sizlere de fikir olacağını düşünüyorum.

Stil şekillendirme konusunda şapkalar büyük rol oynayan önemli aksesuarlardır.. Doğru kullanıldıklarında da stilinizi oldukça yükseltecek.

1. Fötr Şapka

fotr sapka
fötr şapka modelleri

Son yıllarda özellikle de kış aylarında kadınlarda çokça gördüğümüz model fötr şapka modeli. Bu tip şapkayı görselde gördüğünüz gibi deri ceketinizle, kabanınızla kışın rahatça kombinleyebilirsiniz. Oldukça şık ve maskülen bir hava yakalamayı sağlayan bir aksesuar.

2. Cloche Şapka Modeli

cloche sapka
Cloche şapka modelleri

Bu tip şapkalara da cloche şapka diyoruz. Bu şapkalar da yine genellikle kış aylarında çokça kullanılan ve keçe malzemeden karşımıza çıkan şapka modelleri. Cloche şapkalar fransız esintilerinin olduğu oldukça zarif ve feminen şapkalardır. Kombininize zarafet katmak istiyorsanız bu şapkalar biçilmiş kaftan.

3. Hasır Şapka Modeli

hasir sapka
Hasır şapka

Özellikle de yaz aylarında hem hanımlarda hem de erkeklerde sıkça gördüğümüz ve güneşten korunmak amaçlı kullanılmasının yanında aksesuar olarak da tercih edilen şapka türüdür. Adından da anlaşıldığı üzere materyali hasırdır.

4. Disket Şapka Modeli

disket sapka
Disket şapka modelleri

Disket şapka görselde de göründüğü üzere; etrafı oldukça büyük ve fırfırlı ya da dökümlü olan şapkalardır. Bu tip şapkaları hem hasır hem de kumaş olarak görmemiz mümkün. Son derece iddialı bir aksesuar olmasından dolayı da kullanırken dikkatli olmak gerekir. Aksi halde şıklıktan uzaklaşarak bizi rüküşlüğe de taşıyabilir.

5. Porkpie-Müzisyen Şapkası

porkpie muzisyen sapkasi
Müzisyen şapka modeli

Bu tip şapkaları eski çağlarda genellikle sokak müzisyenleri kullandığı için adı müzisyen şapkası olarak kalmıştır. Bu tip şapkalar daha minimal ve daha zarif olmakla birlikte yine stil belirlemede baktığımızda çokça tercih edilen iddialı parçalardır.

6. Tüllü Şapka Modeli

tullu sapka
tüllü şapka

Resimde gördüğünüz üzere oldukça zarif ve yine Fransız esintilerinin olduğu şapka türüdür. Orta çağda fransız kadınları tarafından tercih edilmiş bir paçadır. Bu tip şapkaları daha çok günümüzde; partilerde ve gelinlerde görüyoruz. Bu şapkaları tercih edeceğiniz zaman daha sade kıyafetler tercih etmek her zaman zarafeti öne çıkaracaktır.

7. Kovboy Şapka Modeli

kadin kovboy sapka
Kadın kovboy şapkası

Daha spor bir parça olarak gördüğümüz şapka modelidir. Bu şapkalar da yine orta çağda kovboyların kullandığı şapkalardır. Günümüzde de halen kovboylar tarafından tercih edilse de zaman içinde dünyaya yayılarak büyük bir moda parçası haline gelmiştir. Özellikle de kovboy çizmeleriyle kullanılarak stil tamamlanır.

8. Mini Şapka Modeli

mini sapka
Mini şapka

Daha çok saç aksesuarı gibi toka kategorisinde algılansa da aslında bu tip şapkalar mini şapka olarak adlandırılır. Yine orta çağda hanımlar tarafından çok tercih edilen bir modeldir. Günümüzde daha modernize edilmiş halini görüyoruz ve çoğunlukla parti kıyafetlerini tamamlamak için tercih ediliyor.

9. Newsboy-Gazeteci Çocuk Şapkası

newsboy hat gazeteci cocuk sapkasi
Gazeteci çocuk şapkası

Yine adını kullanım yerinden alan şapka türüdür. Amerika da geçmişte gazete dağıtan çocukların kullandığı ve günümüzde yine modernize edilerek hanımların kullandığı şapka türüdür. Genellikle sonbahar ve kış kombinlerinin tamamlayıcı aksesuarıdır.

10. Güneş Şapkası Modeli

gunes sapkasi
Güneş şapkası

Adını kullanım alanından alan şapka türüdür. Asıl amaç güneşten korunmak olsa da hanımların aksesuar olarak da tercih ettiği ve etrafı geniş olan özellikle yüzü ve boynu güneşten korumak için ideal olan şapka türüdür. Bu tip şapkaları keçe türü materyaller değil daha hafif ve terletmeyen materyallerden tercih etmek gerekiyor.

11. Siperli Şapka Modeli

siperli sapka
Siperli şapka

Siperli şapka türü adını görüntüsünden alan bir modeldir. Bu şapkalar önünde bulunan siperden dolayı siperli şapka diye adlandırılır. Sporcuların çokça tercih ettiği bu türü spor kombinlerde de kullanabiliyoruz

12. Viktoria Şapka

victorian sapka
viktoria şapka

İsmini bir prensesten alan şapka türüdür. İspanya prensesi victoria döneminde kullanılan ve Prenses Victoria’nın da kullandığı geçmişten günümüze evrilen şapka türüdür. Bu şapka günümüzde her ne kadar modernize edilmiş olsa da geçmiş esintilerini çoğunlukla barındırır. Abartılı görüntüsü yüzünden gelinlerde ve partilerde ancak kullanılabilir.

13. Balıkçı Şapka

balikci sapka
Balıkçı şapka

Balıkçı şapkalar oldukça spor ve adından da anlaşıldığı üzere balıkçıların tercih ettiği ancak günümüzde hanımların da erkeklerin de bolca kullandığı bir şapka türüdür. Yaz aylarında çoğunlukla tercih edilir.

14. Bere

kadin bere
Kadın beresi

Hem hanımların, hem erkeklerin hem de çocukların kullandığı bir modeldir. Bu model kış aylarının vazgeçilmezi çok işlevli ve soğuktan korunurken spor bir şıklık yakalamayı sağlayan bir aksesuardır

15. Ponponlu Şapkalar

ponponlu sapku
Ponponlu şapka

Bu tip şapkalar aslında bayzboll şapkalarının modernize edilerek hanımlara uyarlanmış halidir. Bu tip şapkaları genellikle kışın çokça görüyoruz ve kullanıyoruz. Ponponları farklı birçok şapka türünde de görmek mümkün.

16. Avcı Şapkası

avci sapkasi
Avcı şapkaları

Yine karşımızda adını kullanım alanından alan bir şapka türüdür. Bu şapkalar avcılar tarafından soğuktan kullanılmak için kullanılır. Kulaklı olması sebebiyle de oldukça işlevseldir. Ancak günümüzde özellikle de karlı havalarda ya da kayak mekanlarında çokça tercih ediliyor.

17. Bone Türü Şapka

bone sapka
Bone

Bu şapkalar genelde tesettürlü hanımların tercih ettiği şapka türleridir. Hem şık hem de stil sahibi kadınlar tarafından çokça tercih edilir.

Diğer bir stil önerisi olan fular ile stil oluşturma yöntemini anlattığımız konumuzu da inceleyebilirsiniz. Ayrıca bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu