Gelin Ayakkabısı Modelleri 2021

Gelin ayakkabısı; gelinler için oldukça önemlidir. Tüm gün ayağınızda olacağı ve fotoğraflarda kullanılabilecek bir aksesuar olacağı için dikkatle seçilmesi önemlidir.

Burada sizlerle; gelin ayakkabısı nasıl seçilir, gelin ayakkabısı modelleri nelerdir, gelin ayakkabısı ne renk olmalı gibi soruların cevaplarını paylaşacağım.

Gelin Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Gelin ayakkabısı seçerken dikkat etmen gereken bir kaç faktör bulunuyor. Bunlar, gelinliğin tarzı, boyun, düğün mekanı, düğün konsepti ve düğün mevsimidir. Bu faktörleri tek tek ele alıp nasıl bir seçim yapmanız gerektiğini anlatayım.

Gelin Ayakkabısı ve Gelinliğin Tarzı

 • Gelinliğin eğer sade ve taşsız saten bir model ise sadeliği devam ettirerek sade bir ayakkabı tercih edebilir veya inci detaylarından faydalanabilirsin.
 • Gelinliğin dantel detaylara sahip ise dantel detaylı ayakkabılardan uzak durmalısın ki ayakkabın gelinliğini tamamen boğmasın ve bir karmaşa oluşturmasın,
 • Gelinliğin taşlı bir model ise az dantelli ya da sade bir model tercih ederek bütünlüğü sağlaman mümkün.
kumsal dugunu
Gelin Ayakkabısı Modelleri 2021 18

Düğün Mekanı

 • Kır düğünü düşünüyor iseniz ve bulunacağınız platform çim ise topuklu ayakkabı dan uzak durun. Spor ayakkabı ya da babet kullanmanız isabet olacaktır.
 • Salon düğünü düşünüyor iseniz de kaymayacak topuklar tercih etmek yerinde olacaktır.
 • Kış düğünü ise gelin botlarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
 • Sahilde salaş bir düğün konsepti planlıyor iseniz yine babet yada gelin sandaleti tercih edebilir hatta çıplak ayakla düğüne devam etme ihtimalini de düşünmelisiniz.

Gelin Ayakkabısı Topuklu Mu? Topuksuz Mu?

 • Yukarıdaki mekan faktörünü eledikten sonra boy probleminiz var ise eşinizden kısa iseniz dolgu topuklar tercih edebilirsiniz. Böylece düğün boyunca sizi yormayan bir ayakkabı giymiş olursunuz.
 • Boy probleminiz yok ise tamamen görüntü ön planda diyorsanız topuklu tercih etmeniz yerinde olur, Topuklu ayakkabı kadının duruşunu düzgünleştirir ve bu tip özel günler için daha zarif bir tercih olur.
 • Eşinizle aynı boyda iseniz; eşinizle aynı boyda veya eşinizden uzun iseniz ancak topuklu ayakkabı tercih etmek istiyorsanız kısa topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz.
 • Topuklu ayakkabı tercih edecek iseniz bir adet topuksuz yedek ayakkabı da yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Böylece yorulduğunuz noktada değiştirebilirsiniz. Ayrıca after party için de bu tip bir rahat ayakkabı bulundurmak yerinde olur.
kir dugunu
Gelin Ayakkabısı Modelleri 2021 19

Gelin Ayakkabısı Renk Seçimi

 • Gelin ayakkabısı beyaz olur algısı artık yok. Bu yüzden de tek renk seçeneğiniz beyaz değil. Ancak beyaz olacaksa mümkünse gelinlik ile aynı tonda bir beyaz olmalı.
 • Gelinliğinizden bir parça ile ayakkabı alışverişine çıkarsanız aynı rengi tutturmanız mümkün olur.
 • Gelin ayakkabınızı renkli tercih edecek iseniz çiçeğiniz bu konuda belirleyici olacaktır. Çiçeğinizin ağırlıklı rengini ayakkabınızda kullanabilirsiniz.

Bunların Dışında

 • Ayakkabın ile gelinlik provalarına gitmen gerektiğini unutma çünkü gelinliğin boyu buna göre ayarlanmalı.
 • Evde ayakkabılarınızı uzun süre kullanarak deneyin ve rahat olup olmadığına emin olun. Aksi taktirde düğününüz sizin için bir ızdıraba dönüşebilir.

Gelin Ayakkabısı Modelleri

Şimdi de yılın öne çıkan gelin ayakkabı modellerine bir göz atalım.

Tül Detaylı Gelin Ayakkabı Modeli

tullu gelin ayakkabisi
tüllü gelin ayakkabısı

Burada son derece şık ve zarif topuklu bir gelin sandaleti görüyorsunuz. Bu tip bir ayakkabıyı sade bir gelinlik altında tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu tip ince topukları da salon ve havuz başı düğünlerinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Gelin Ayakkabı Modeli Stiletto

stiletto gelin ayakkabisi
stiletto gelin ayakkabı

Bu tip sade ve zarif ayakkabıları da şahşahalı gelinlikler altında kullanabilirsiniz. Böylece görüntüde bir karmaşa oluşturmamış olursunuz. Aynı zamanda bu tip ayakkabıları daha sonra da rahatlıkla kullanabileceğiniz için tercih edebilirsiniz.

Rahat Gelinlik Ayakkabıları

rahat gelin ayakkabisi
rahat gelinlik ayakkabısı

Burada hem topuklu hem de son derece rahat bir gelinlik ayakkabısı alternatifidir. Bu tip ayakkabıları her tür düğün konsepti için kullanabilirsiniz. Hem sizi yormayacağı hem de boyunuzu uzatacağı için en kullanışlı tip gelinlik ayakkabı modelidir diyebiliriz.

Şeffaf Gelin Ayakkabısı Modeli

seffaf gelin ayakkabisi
şeffaf gelinlik ayakkabısı

Burada da son dönemde çok popüler olan şeffaf bir gelinlik ayakkabı modeli görüyorsunuz. Kül kedisinden esinlenilen ve aynı zamanda prenses de denilen bu ayakkabı modeli de yeni dönem gelinlerde çok göreceğimiz bir ayakkabı modelidir. Bu tip ayakkabılar renksiz olduğu için de daha sonra da kullanılabilir.

Spor Gelin Ayakkabısı

spor topuklu gelin ayakkabisi
spor gelin ayakkabısı

Burada da yine platform topuklu bir spor ayakkabı modeli görüyorsunuz. Bu model de oldukça rahat bir model olduğu için çok tercih edilen modellerdendir. Bu tip modelleri kendiniz de süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda boyunuzu da uzatacağı için bu modeller çok tercih edilen modellerdendir.

Tüylü Açık Gelin Ayakkabısı

tuylu gelin ayakkabisi
tüylü gelinlik ayakkabısı

Burada yaz düğünleri için zarif bir topuklu sandalet görüyorsunuz. Bu tip sandaletleri salon düğünleri için tercih edebilirsiniz. Tüy yerine taş vs gibi aksesuarlar da kullanarak gelinliğinize daha uyumlu hale getirmeniz de mümkün.

İsim Yazılı Gelin Ayakkabısı

isimli gelin ayakkabisi
isim yazılı gelin ayakkabısı

Bu tip isim yazma işlemlerini yapan firmalara yaptırabilir dilediğiniz görselleri de işletebilirsiniz. Bu tip ayakkabılar geçen senelere göre popüleritesini bir miktar kaybetmiş olsa da hala meraklıları bulunuyor.

Prenses Gelin Ayakkabısı

tasli seffaf gelin ayakkabisi
prenses gelinlik ayakkabısı

Kısa Topuklu Gelinlik Ayakkabısı

kisa topuklu gelin ayakkabisi
kısa topuklu gelinlik ayakkabısı

İncili Platform Topuk Gelinlik Ayakkabısı

incili topuklu gelin ayakkabisi
incili platform topuk gelinlik ayakkabısı

Gelinlik Ayakkabısı Converse

gelin ayakkabisi converse
gelinlik ayakkabısı

Gelin Babeti

gelin ayakkabisi babet
Gelinlik ayakkabısı babet

Gelin Botu

dantelli gelin ayakkabisi
gelin botu

Yüksek Topuk Gelinlik Ayakkabısı

dolgu topuk gelin akkabisi
yüksek topuk gelinlik ayakkabısı

Gelin Ayakkabısı Nasıl Süslenir?

Son dönemde bildiğiniz üzere kendin yap ürünleri son derece moda oldu. Özellikle de gelinler artık gelin çiçekleri, duvakları ve gelin ayakkabılarını kendileri süslemeyi tercih ediyorlar. Bu sayede hem yalnızca kendilerinde olan bir model ortaya çıkıyor hem de kendi zevklerine uygun modeli yapmış oluyorlar.

Dilerseniz siz de alacağınız düz bir ayakkabı üzerine; tül, çiçek, inci vs gibi parçalar yapıştırarak şık bir gelinlik ayakkabısı tasarlayabilirsiniz. Burada örnek bir video paylaşacağım bu videodan da ilham alabilirsiniz.

gelinlik ayakkabısı süsleme videosu

Bu yazımda sizlerle gelin ayakkabısı hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım. Görüş ve önerilerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilir ve dilerseniz bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu